- Nie ma powodów by przedłużać proces przejmowania nadzoru bankowego przez Komisję Nadzoru Finansowego - uważa szef KNF Stanisław Kluza. Prezydent Lech Kaczyński chce odsunięcia połączenia o 5 lat, PO zapowiada, że nastąpi to lada chwila.
- Przeciąganie procesu łączenia podnosi tylko koszty i ryzyko - tłumaczył Stanisław Kluza na antenie TVN CNBC Biznes. Dodał też, że połączenie będzie miało wpływ nie tylko na nadzór sektora, ale także na rozwój rynków.
W środę szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2008 roku Komisja Nadzoru Finansowego przejmie nadzór nad bankami. Dodał, że taka jest wola nowego ministra finansów Jacka Rostowskiego.
Włączenie nadzoru bankowego do KNF od 1 stycznia 2008 r. przewiduje obowiązująca ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. Jednak w połowie listopada prezydent Lech Kaczyński wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, zakładający przesunięcie terminu przeniesienia nadzoru bankowego z NBP do Komisji Nadzoru Finansowego z 1 stycznia 2008 r. na 1 stycznia 2013 r.
Podobnego rozwiązania domagał się też w końcu swego istnienia rząd Jarosława Kaczyńskiego, choć połączenie nadzorów zostało uchwalone wczesniej na wniosek rządu PiS. Jednak pod koniec sierpnia został wniesiony rządowy projekt nowelizacji tej ustawy. Sejm nie uchwalił go w związku ze skróceniem kadencji.
Chlebowski pytany, co stanie się z prezydenckim projektem nowelizacji ustawy, odsuwającej moment połączenia o 5 lat, powiedział, że jego zdaniem zostanie odrzucony głosami koalicji.
Związkowcy boją się o pracę
Ale pewne aspekty integracji nadzoru sektora finansowego budzą także sprzeciw związków zawodowych działających w Narodowym Banku Polskim. Związkowcy skarżą się, że nie była z nimi konsultowana żadna propozycja polityki kadrowej w związku ze zbliżającym się połączeniem.
Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Pracowników NBP, Autonomiczny Związek Zawodowy Pracowników NBP, a także Krajowy Związek Zawodowy Pracowników NBP podały w oświadczeniu, że od początku dyskusji nt. integracji nadzoru zabiegały bezskutecznie o udział w posiedzeniach zespołu roboczego do spraw kadrowych. "Jedynie w spotkaniu Kierownictwa KNF i NBP w dniu 17 maja br. uczestniczył jeden nasz przedstawiciel. Spotkanie to miało charakter wyłącznie informacyjny" - czytamy w ich oświadczeniu.
Związkowcy napisali też, że informacja zawarta na stronie internetowej KNF, jakoby przedstawiciele związków zawodowych nie zakwestionowali propozycji kadrowych KNF, jest bezpodstawna.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES