Polacy chcą unikać zadłużania. "To ryzykowane, ale normalne"

[object Object]
Umowa cywilnoprawna a kredyt hipotecznyTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

Większość Polaków uważa, że zadłużanie się jest ryzykowne i należy go unikać - wynika z badania TNS Polska. Jednocześnie dwie trzecie ocenia, że pożyczanie pieniędzy jest czymś zupełnie normalnym.

"W opinii zdecydowanej większości Polaków (83 proc.) zadłużenie jest czymś ryzykownym i należy go unikać, jeśli nie zajdzie absolutna konieczność wzięcia pożyczki (85 proc.). Z drugiej strony, dwie trzecie osób (65 proc.) twierdzi, że zadłużanie się jest czymś normalnym i zwyczajnie nie jest możliwe funkcjonowanie bez zaciągania długów (33 proc.)" - napisano w poniedziałkowej informacji prasowej.

Zło koniecznie

Zdaniem cytowanego w komunikacie prof. Tomasza Zaleśkiewicza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, z zaciąganiem pożyczek jest bowiem jak z wizytami u lekarza. - Wiemy, że są one niezbędne, ale staramy się ich unikać dopóki nie dokuczają nam poważne problemy zdrowotne. Innymi słowy, zaciąganie pożyczek traktujemy jako zło konieczne - ocenił. Zgodnie z sondażem, najczęstszym powodem sięgnięcia po pożyczkę są czynniki zewnętrzne, takie jak utrata pracy, nagła choroba, dziedziczenie długu czy upadłość firmy (33 proc.). - Ludzie mają skłonność przypisywania nieprzyjemnym zdarzeniom powodów, które są niezależne od nich i na które nie mają wpływu - wyjaśnił prof. Zaleśkiewicz. W ten sposób chronimy poczucie własnej wartości i naszą samoocenę. Konsekwencją są trudności w uczeniu się na własnych błędach i mniejsze szansa, by nie powtarzać ich w przyszłości. W porównaniu z wcześniejszymi badaniami wzrósł odsetek osób, które przyczyn wpadania w nadmierne zadłużenie upatrują w nieracjonalnym gospodarowaniu własnymi finansami (28 proc.).

Negatywne emocje

Polacy kojarzą zadłużenie się z napięciem i stresem, niepokojem oraz lękiem. Na te uczucia wskazało 24-30 proc. osób objętych badaniem. 17 proc. doświadcza frustracji, a 7 proc. Polaków łączy zadłużenie z uczuciem wstydu i smutku. Tylko co setna osoba z problemami finansowymi potrafi zachować spokój. Do zadłużenia znacznie bardziej emocjonalnie podchodzą kobiety. To one częściej odczuwają lęk (34 proc. kobiet wobec 20 proc. mężczyzn), bezradność (28 proc. wobec 22 proc.) i niepokój (31 proc. wobec 26 proc.). "Natomiast spłata długu kojarzy się Polakom przede wszystkim z ulgą (64 proc.), radością (41 proc.) oraz satysfakcją (35 proc.). Rzadziej spłata długów oznacza dla respondentów wolność (18 proc.), czy też powód do dumy (11 proc.) lub optymizmu (10 proc.)." - wyjaśniono.

O pieniądzach z najbliższymi

Według TNS Polska badania pokazały, że jesteśmy narodem otwartym i raczej nie mamy oporów, by rozmawiać o swoich problemach finansowych, ale tylko z najbliższymi. 55 proc. oceniło, że najbardziej zaufanymi osobami do rozmowy na ten temat są członkowie najbliższej rodziny oraz współmałżonkowie (50 proc.). Znajomych czy sąsiadów wskazało 8 proc., pracowników instytucji finansowych np. banków - 12 proc., a osoby zaufania publicznego, takie jak prawnik lub ksiądz - 4 proc. Zaledwie 5 proc. respondentów zadeklarowało, że z nikim nie porusza tego tematu, a 4 proc. stwierdziło, że nie miewa problemów finansowych, więc nie musi o nich rozmawiać. Różnorodne emocje wciąż budzi kontakt z firmą obsługującą zadłużenie. List od takiej instytucji wiąże się z niepokojem (28 proc.) oraz ze zdenerwowaniem (21 proc.). Jednocześnie 32 proc. deklaruje, że poczułoby motywację do nawiązania kontaktu z firmą obsługującą zadłużenie, a dla 19 proc. respondentów list od takiej firmy oznaczałby nadzieję na rozwiązanie problemu. Zgonie z informacją TNS Polska badanie "Polacy o zadłużeniu" przeprowadzono w maju tego rok na próbie 1000 pełnoletnich osób.

Czym charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny? Paweł Blajer wyjaśnia
Czym charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny? Paweł Blajer wyjaśniaTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rynek ropy reaguje na śmierć politycznego przywódcy Hamasu Ismaila Hanije, który zginął w środę nad ranem w Teheranie. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku widać mocne wzrosty. Śmierć lidera podsyciła napięcie na Bliskim Wschodzie, w regionie, skąd pochodzi ok. 1/3 światowej produkcji ropy naftowej - podają maklerzy.

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Źródło:
PAP

Ministerstwo finansów w odpowiedzi na wczorajsze doniesienia, jakoby obiekty kultu takie jak przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki miały zostać objęte podatkiem od nieruchomości, wyjaśniło, że zmiany obejmą tylko budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. "Kwestia zostanie doprecyzowana w projekcie" - przekazał resort finansów.

Krzyże i kapliczki wolne od podatku. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Globalna awaria produktów Microsoft, w tym poczty e-mail Outlook oraz gry wideo Minecraft została rozwiązana - przekazał gigant technologiczny. Wstępne ustalenia wskazują, że do utrudnień doprowadził atak hakerski i brak odpowiedniej ochrony przed działaniami cyberprzestępców. Do zdarzenia doszło we wtorek, niecałe dwa tygodnie po poważnej awarii na całym świecie.

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Źródło:
BBC

Pięćdziesięcioro siedmioro singapurskich pracowników ByteDance, spółki macierzystej TikToka, zostało hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego - donosi BBC. Agencja ds. Żywności Singapuru nie wyklucza "podjęcia działań egzekucyjnych wobec nieuczciwych dostawców żywności".

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Źródło:
BBC

Setki fotoradarów bez homologacji jest konfiskowanych oraz wyłączanych w dziesięciu regionach Włoch - informują media. Urządzenia nie spełniają obowiązujących norm pomiaru prędkości, co może oznaczać lawinę anulowanych mandatów.

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Źródło:
PAP

- W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do prawa zapisów dotyczących temperatury maksymalnej - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dopytywana o to, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone, odpowiedziała: "na przykład skrócenie czasu pracy, wprowadzenie sjesty, przerwy, zapewnienie dostępu do pomieszczenia chłodzącego".

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu do wygrania będzie 7 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 lipca 2024 roku.

Czwarte losowanie bez głównej wygranej. Kumulacja w Lotto rośnie

Czwarte losowanie bez głównej wygranej. Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku codziennie próbowano z polskich banków ukraść 875 tysięcy złotych - dowiadujemy się z raportu Związku Banków Polskich. ZBP wyjaśniło, że chodzi o 3229 prób wyłudzeń kredytów.

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Duża suma trafi jednak do gracza z Polski w ramach nagrody drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 30 lipca 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji rozważane są cztery pomysły na zmianę składki zdrowotnej. Porozumienia jednak nie widać, a eksperci ostrzegają, że to ostatni moment na przedstawienie konkretnych rozwiązań - donosi "Rzeczpospolita". Rząd chce, by składka zdrowotna na nowych zasadach obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku.

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Źródło:
PAP

Trwają pace nad rozporządzeniem, na mocy którego zostaną wypłacone środki dla rolników poszkodowanych w wyniku wiosennych przymrozków oraz gradobicia - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. W sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 milionów złotych. Szef resortu rolnictwa poruszył również temat strat poniesionych w wyniku suszy.

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Chcieli kupić mieszkanie, liczyli na zapowiadane w kampanii wyborczej wsparcie państwa. Teraz okazuje się, że nowego programu tanich kredytów może w ogóle nie być. A frustracja rośnie. Ale są też tacy, których cieszy potencjalne fiasko kredytu #naStart. - Dzięki temu, że go nie uchwalili, właśnie kupujemy mieszkanie - mówi nam jedna z rozmówczyń.

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu czterech lat podmioty związane z Dominikiem Basiorem, PR-owcem Mateusza Morawieckiego, sprzedały Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych sprzęt o wartości co najmniej 147 milionów złotych - wynika z doniesień Onetu. Chodzi między innymi o materiały do walki z pandemią takie jak maseczki, rękawiczki lub inne środki ochrony osobistej.

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Źródło:
Onet

W całej Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa o prawie do naprawy, która ma ułatwiać naprawę wadliwych sprzętów domowych i zachęcać konsumentów do reperowania zamiast wymiany. Państwa unijne mają dwa lata na wdrożenie przepisów.

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Źródło:
PAP

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych. - To przypominało jakąś szybką produkcję, jakąś taśmę produkcyjną, gdzie po prostu te pieniądze były wydawane w sposób niezgodny z zasadami - stwierdził na antenie TVN24 Mirosław Suchoń z Trzeciej Drogi-Polska 2050.

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatnich dwudziestu czterech latach długość życia Polek wydłużyła się o 8,5 roku, z kolei Polaków o 6,8 roku - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu do kobiet. Pod względem przeciętnego trwania życia mężczyzn Polska w 2023 r. zajmowała dopiero 28 miejsce spośród 34 krajów europejskich.

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Źródło:
PAP

Liczba ugód frankowych banków z klientami przekroczyła 100 tysięcy - przekazał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, wskazując, że są to szacunki ZBP.

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Źródło:
PAP

Energia energetyczna produkowana w Unii Europejskiej za pomocą fotowoltaiki i wiatraków zdeklasowała w I połowie tego roku energię wyprodukowaną z paliw kopalnych - wynika z opublikowanego raportu think-tanku Ember. Udział tych źródeł w produkcji sięgnął rekordowych 30 procent.

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Źródło:
PAP

Obiekty kultu, takie jak przydrożne krzyże i figurki świętych czy kapliczki, mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości - donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Zmiana miałaby zostać uchwalona przy okazji zapowiadanego wcześniej opodatkowania garaży i nowej definicję budowli.

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcyza na papierosy wzrośnie o 25 procent w 2025 roku oraz 20 procent w 2026 roku - wynika z informacji opublikowanej przez KPRM. Skokowa podwyżka podatku akcyzowego obejmie także płyn do papierosów elektronicznych i urządzenia do waporyzacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Źródło:
PAP

Koncerty Taylor Swift, to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale szansa na duże przychody dla gospodarki. Obroty w restauracjach blisko położonych miejsca koncertu zwiększają się o nawet 70-80 procent - wynika z badania Mastercard Economics Institute. - Przewidujemy, że sklepy, restauracje i bary oraz branża hotelarska w Warszawie odnotują znaczny wzrost sprzedaży w ciągu tych trzech dni - prognozuje Lehmanova, główna ekonomistka instytutu. Swift zagra w Warszawie trzy koncerty, pierwszy odbędzie się 1 sierpnia.

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Źródło:
PAP