Likwidacja 20 "danin publicznych", w tym opłat za wydanie dowodu osobistego, aktu małżeństwa czy paszportu, zmiany w ustawie o podatku VAT, zniesienie pozwolenia na budowę - to tylko niektóre ze zmian, jakie jeszcze w październiku planuje przeprowadzić przez Sejm koalicja PO-PSL w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego.
- PO i PSL chcą, aby Sejm przyjął w ramach "ofensywy październikowej" 140 projektów ustaw - zapowiada szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.
Projekty zgrupowano w 4 pakiety, którymi Sejm ma się zajmować w kolejnych tygodniach października: pakiet deregulacyjny (w tym tygodniu), społeczny, dotyczący ustroju państwa i administracji oraz czwarty - gospodarczo-finansowy.
Koniec prawnych bubli
W środę szefowie klubów koalicyjnych przedstawiali szczegóły pakietu deregulacyjnego, który powstał w dużej części na bazie prac komisji Przyjazne Państwo kierowanej przez Janusza Palikota (PO).
- Naszym zadaniem jest likwidacja bubli prawnych, uproszczenie prawa w zakresie regulacji gospodarki i finansów. Chcemy ulżyć polskim obywatelom, których przez ostatnie 12 lat urzędnicy w Polsce dosyć mocno umordowali - mówił Chlebowski.
W ramach deregulacji koalicja PO-PSL chce m.in. znowelizować ustawę o podatku od towarów i usług. Z 800 tys. euro do 1,2 miliona euro ma zwiększyć się limit obrotów, pozwalający na uznanie przedsiębiorcy za tzw. małego podatnika.
Koalicja chce również zlikwidować kaucję gwarancyjną (250 tys. złotych) dla podatników rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym, wprowadzić jeden, 60-dniowy, podstawowy termin zwrotu podatku (teraz - 180 dni), a także zlikwidować 30-proc. sankcję VAT za nieprawidłowe rozliczenie tego podatku.
W ramach zmiany ordynacji podatkowej koalicja PO-PSL chce wprowadzić zasadę, że decyzja organu podatkowego nie podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, a wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji.
Będzie łatwiej się budować
W projekcie nowelizacji Prawa budowlanego znosi się obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę (i zgłoszenie budowy), zastępując je uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych.
Natomiast projektowana nowela ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych zdejmuje z gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast ochronę przewidzianą dla gruntów rolnych i uwalnia je dla celów inwestycyjnych. [CZYTAJ WIĘCEJ]
W ramach pakietu deregulacyjnego koalicja chce też znowelizować ustawy: o podatku dochodowym od osób fizycznych (i prawnych), o podatku akcyzowym, o podatku od czynności cywilnoprawnych, o gospodarce nieruchomościami, o izbach gospodarczych , o opłacie skarbowej, o księgach wieczystych i hipotece, o Inspekcji Weterynaryjnej, Prawo celne, Prawo dewizowe, Kodeks spółek handlowych oraz Prawo o ruchu drogowym.
Nie tylko deregulacja
Drugi z pakietów (nieomówiony w szczegółach na wtorkowej konferencji) zawiera m.in. ustawy zdrowotne, emerytalne (w tym dotyczące emerytur pomostowych), zmiany w kodeksach pracy, rodzinnym i opiekuńczym. CZYTAJ WIĘCEJ o emeryturach pomostowych
Trzeci pakiet, ustrojowy, ma zawierać m.in. zakaz kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem, przesunięcie niektórych kompetencji wojewodów do samorządów, przywrócenie służby cywilnej, a także likwidację obowiązku meldunkowego.
Wreszcie czwarty pakiet zawiera m.in. nową ustawę o finansach publicznych, ustawę o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. jedno okienko) CZYTAJ WIĘCEJ: Premier otwiera jedno okienko
Kolejne plany to ustawy o upadłości konsumenckiej, o partnerstwie publiczno-prywatnym, a także nowele ustaw podatkowych i ustawę powołującą Komitet Stabilności Finansowej.
Chlebowski zapowiedział, że w kolejnych tygodniach października przedstawione zostaną pozostałe pakiety składające się na rządową ofensywę legislacyjną.
Źródło: PAP