Po co Gazpromowi Azja? W Europie zarabia krocie. Najwięcej płaci Polska

Im bardziej na wschód, tym więcej rosyjskiego gazu na rynkutvn24.pl

Kryzys ukraiński skłonił Europę do żywszego nieco szukania alternatywy dla gazu z Rosji. Rosja także spogląda w inną stronę - na Daleki Wschód. Czy to koniec największego gazowego mariażu świata? Kiedy Polska przestanie płacić Gazpromowi najwięcej w UE? Prosty rachunek pokazuje, że nigdzie indziej Rosjanie po tak niskich kosztach nie sprzedadzą tak dużo gazu za tak duże pieniądze.

Ile kosztowałby rosyjski gaz, gdyby Unia Europejska kupowała go wspólnie? Gdyby uśrednić ceny dla poszczególnych krajów, podyktowanych w 2013 r. przez Gazprom, wyszłoby jakieś 435 dolarów za 1 tys. m sześciennych. Ale jeśli wziąć pod uwagę całość sprzedanego surowca (w cenach różnych dla różnych krajów), i to nie tylko do UE, średnia cena w 2013 r. wyniosła 380 dolarów. Tak wynika z raportu finansowego Gazprom Exportu. W 2012 r. ta średnia wynosiła 385 USD, a w 2011 – 383. Jak więc widać, ceny ogólnie spadają tylko symbolicznie.

Rzecz jasna, różne są też ilości surowca kupowane przez poszczególnych członków UE: Niemcy sprowadzili w 2013 r. ponad 40 mld m sześc. (w cenie 379 USD/1000 m sześc.), a Austria nieco ponad 5 mld m sześc. (397 USD/1000 m sześc.).

Polska słono płaci

Z pewnością wspólne kupowanie okazałoby się opłacalne dla Polski. Dlaczego? Bo płacimy za rosyjski gaz najwięcej w UE – aż 526 dolarów za tysiąc metrów sześciennych w 2013 r. W Europie, także tej pozaunijnej, więcej płaciła tylko Macedonia – 564 dolarów. Tyle że ten bałkański kraj sprowadza z Rosji tylko 33 proc. zużywanego surowca. A Polska ponad połowę. Nie wspominając nawet o wielkości realnej importu, wszak Polska jest kilkanaście razy większa.

Generalnie dostępne dane wskazują, że kraje zachodnioeuropejskie płacą mniej niż biedniejsze państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Widać jednak jedną zasadniczą zależność: im bardziej dany rynek uzależniony od Rosji, im większy udział rosyjskiego gazu w rynku, im mniej alternatywnych źródeł gazu i w ogóle energii, tym wyższe ceny dyktowane przez Gazprom. Na przykład kraje bałtyckie, w stu procentach uzależnione od gazu ze Wschodu, płacą powyżej 400 dolarów. I co ciekawe, im mniej krytyczna polityka wobec rosyjskiego ekspansjonizmu, tym niższa cena: Litwa 500 USD, Estonia 442 USD, Łotwa 416 USD.

Zwraca uwagę fakt, że bardzo dużo płacą Rosjanom ci najbiedniejsi. Na przykład Macedonia, od której biedniejsze są jeszcze tylko cztery kraje w Europie, płaci więcej niż ktokolwiek inny. A na przykład Bośnia i Hercegowina, gdzie średnia płaca jest pięć razy mniejsza niż w Niemczech, płaci 515 dolarów.

Kij i marchewka

Nietrudno też zauważyć, że na drugim biegunie są kraje przeciwne zbyt ostrym sankcjom wobec Rosji po jej agresji wobec Ukrainy. Niemcy, Austria czy Francja płacą poniżej 400 dolarów. Wszystkie trzy mają korzystne interesy ekonomiczne z Rosją. Mniej płacą też sojusznicy Moskwy: Białoruś (166 USD) czy Armenia (189 USD).

W czołówce krajów, które zwiększyły import gazu z Rosji w 2013 r. były Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Niemcy sprowadzili o ponad 20 proc. więcej niż w 2012 r. Włosi – aż o 60 proc.

I to Niemcy zdecydowanie prowadzą jeśli chodzi o wielkość importu (40,18 mld m sześc.). Wyprzedzają dwa kraje spoza Unii: Turcję (26,61 mld m) i Ukrainę (25,80 mld m). Polska zajmuje siódme miejsce, a czwarte jeśli chodzi o UE.

W 2013 roku Gazprom dostarczył do Europy i Turcji 162,7 mld m sześciennych, bijąc w ten sposób rekord w całej historii gazowego przemysłu Rosji i ZSRR. W 2013 r. nastąpił wzrost o 16,3 proc. Poprzedni rekordowy rok to 2008 i 160 mld m sześc.

Reorientacja?

27 czerwca Aleksiej Miller przedstawił optymistyczne prognozy eksportu także w 2014 r. Na WZA Miller powiedział: - Ostatnie dane pokazują, że obecna (letnia – red.) konsumpcja gazu w Europie jest na zimowym poziomie. Mamy dobre podstawy by przewidywać dobre dane eksportu w tym roku także.

Dlaczego więc, po 12 latach, stanowisko szefa spółki Gazprom Export stracił Aleksandr Miedwiediew? Zastąpiła go dotychczasowa zastępczyni Jelena Burmistrowa, specjalistka od LNG i nowych rynków. Bo Miedwiediew stracił zaufanie Putina wobec nowych ambitnych planów Gazpromu. Jest już megakontrakt z Chinami, a już mówi się o drugim gazociągu do Państwa Środka, o eksporcie LNG do Japonii, a nawet o wielkim gazociągu z Syberii Zachodniej do Indii.

Ale kontrakty azjatyckie to jednak wciąż śpiew przyszłości. Teraz i w najbliższych latach najważniejszy będzie wciąż Stary Kontynent. Jak lukratywny jest dla Gazpromu rynek europejski, pokazuje zestawienie: idzie tam 30 proc. eksportu, a daje aż 2/3 wpływów z eksportu. Surowiec od Gazpromu to 25 proc. zużywanego w Europie gazu ziemnego.

Gdy podpisywano kontrakt z Chinami, w Moskwie podkreślano: teraz już nie jesteśmy uzależnieni od zbytu w Europie, będziemy mogli zmniejszyć tam eksport i zyskujemy silniejszą pozycję negocjacyjną.

Taniej czy drożej?

Ale większy wpływ na eksport do Europy i ceny dla Europy może mieć demonopolizacja eksportu rosyjskiego gazu. Rosnieft i Novatek naciskają coraz mocniej, żeby móc sprzedawać surowiec także w formie tradycyjnej, a nie tylko – jak dotychczas – w postaci LNG. Biorąc pod uwagę potężne polityczne wpływy prezesa Rosnieftu Igora Sieczina (nieformalnego lider klanu siłowików) i bliskość Giennadija Timczenki, głównego udziałowce Novateku, z Putinem (mówi się, że zarządza większością ukrytego majątku prezydenta), dopuszczenia obu firm do lukratywnego eksportu można spodziewać się dość szybko.

Zwłaszcza, że w ten sposób Rosja wreszcie rozwiązałaby największy problem dziś w relacjach energetycznych z UE: czyli ograniczenia wynikające z tzw. trzeciego pakietu energetycznego. W świetle tych przepisów, trzeba przyznać, że bardzo opornie przyjmowanych przez kolejne kraje Unii, Gazprom jest monopolistą, który musi z tej pozycji rezygnować za cenę eliminacji z rynku.

Pojawienie się więc konkurencyjności ze strony Rosji, czyli trzech podmiotów (Gazprom, Rosnieft, Novatek) zamiast jednego (Gazprom), naturalnie wzmocni pozycję odbiorców europejskich. I wpłynie na spadek cen.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl, rferl.org

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl