Po co Gazpromowi Azja? W Europie zarabia krocie. Najwięcej płaci Polska

Im bardziej na wschód, tym więcej rosyjskiego gazu na rynkutvn24.pl

Kryzys ukraiński skłonił Europę do żywszego nieco szukania alternatywy dla gazu z Rosji. Rosja także spogląda w inną stronę - na Daleki Wschód. Czy to koniec największego gazowego mariażu świata? Kiedy Polska przestanie płacić Gazpromowi najwięcej w UE? Prosty rachunek pokazuje, że nigdzie indziej Rosjanie po tak niskich kosztach nie sprzedadzą tak dużo gazu za tak duże pieniądze.

Ile kosztowałby rosyjski gaz, gdyby Unia Europejska kupowała go wspólnie? Gdyby uśrednić ceny dla poszczególnych krajów, podyktowanych w 2013 r. przez Gazprom, wyszłoby jakieś 435 dolarów za 1 tys. m sześciennych. Ale jeśli wziąć pod uwagę całość sprzedanego surowca (w cenach różnych dla różnych krajów), i to nie tylko do UE, średnia cena w 2013 r. wyniosła 380 dolarów. Tak wynika z raportu finansowego Gazprom Exportu. W 2012 r. ta średnia wynosiła 385 USD, a w 2011 – 383. Jak więc widać, ceny ogólnie spadają tylko symbolicznie.

Rzecz jasna, różne są też ilości surowca kupowane przez poszczególnych członków UE: Niemcy sprowadzili w 2013 r. ponad 40 mld m sześc. (w cenie 379 USD/1000 m sześc.), a Austria nieco ponad 5 mld m sześc. (397 USD/1000 m sześc.).

Polska słono płaci

Z pewnością wspólne kupowanie okazałoby się opłacalne dla Polski. Dlaczego? Bo płacimy za rosyjski gaz najwięcej w UE – aż 526 dolarów za tysiąc metrów sześciennych w 2013 r. W Europie, także tej pozaunijnej, więcej płaciła tylko Macedonia – 564 dolarów. Tyle że ten bałkański kraj sprowadza z Rosji tylko 33 proc. zużywanego surowca. A Polska ponad połowę. Nie wspominając nawet o wielkości realnej importu, wszak Polska jest kilkanaście razy większa.

Generalnie dostępne dane wskazują, że kraje zachodnioeuropejskie płacą mniej niż biedniejsze państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Widać jednak jedną zasadniczą zależność: im bardziej dany rynek uzależniony od Rosji, im większy udział rosyjskiego gazu w rynku, im mniej alternatywnych źródeł gazu i w ogóle energii, tym wyższe ceny dyktowane przez Gazprom. Na przykład kraje bałtyckie, w stu procentach uzależnione od gazu ze Wschodu, płacą powyżej 400 dolarów. I co ciekawe, im mniej krytyczna polityka wobec rosyjskiego ekspansjonizmu, tym niższa cena: Litwa 500 USD, Estonia 442 USD, Łotwa 416 USD.

Zwraca uwagę fakt, że bardzo dużo płacą Rosjanom ci najbiedniejsi. Na przykład Macedonia, od której biedniejsze są jeszcze tylko cztery kraje w Europie, płaci więcej niż ktokolwiek inny. A na przykład Bośnia i Hercegowina, gdzie średnia płaca jest pięć razy mniejsza niż w Niemczech, płaci 515 dolarów.

Kij i marchewka

Nietrudno też zauważyć, że na drugim biegunie są kraje przeciwne zbyt ostrym sankcjom wobec Rosji po jej agresji wobec Ukrainy. Niemcy, Austria czy Francja płacą poniżej 400 dolarów. Wszystkie trzy mają korzystne interesy ekonomiczne z Rosją. Mniej płacą też sojusznicy Moskwy: Białoruś (166 USD) czy Armenia (189 USD).

W czołówce krajów, które zwiększyły import gazu z Rosji w 2013 r. były Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Niemcy sprowadzili o ponad 20 proc. więcej niż w 2012 r. Włosi – aż o 60 proc.

I to Niemcy zdecydowanie prowadzą jeśli chodzi o wielkość importu (40,18 mld m sześc.). Wyprzedzają dwa kraje spoza Unii: Turcję (26,61 mld m) i Ukrainę (25,80 mld m). Polska zajmuje siódme miejsce, a czwarte jeśli chodzi o UE.

W 2013 roku Gazprom dostarczył do Europy i Turcji 162,7 mld m sześciennych, bijąc w ten sposób rekord w całej historii gazowego przemysłu Rosji i ZSRR. W 2013 r. nastąpił wzrost o 16,3 proc. Poprzedni rekordowy rok to 2008 i 160 mld m sześc.

Reorientacja?

27 czerwca Aleksiej Miller przedstawił optymistyczne prognozy eksportu także w 2014 r. Na WZA Miller powiedział: - Ostatnie dane pokazują, że obecna (letnia – red.) konsumpcja gazu w Europie jest na zimowym poziomie. Mamy dobre podstawy by przewidywać dobre dane eksportu w tym roku także.

Dlaczego więc, po 12 latach, stanowisko szefa spółki Gazprom Export stracił Aleksandr Miedwiediew? Zastąpiła go dotychczasowa zastępczyni Jelena Burmistrowa, specjalistka od LNG i nowych rynków. Bo Miedwiediew stracił zaufanie Putina wobec nowych ambitnych planów Gazpromu. Jest już megakontrakt z Chinami, a już mówi się o drugim gazociągu do Państwa Środka, o eksporcie LNG do Japonii, a nawet o wielkim gazociągu z Syberii Zachodniej do Indii.

Ale kontrakty azjatyckie to jednak wciąż śpiew przyszłości. Teraz i w najbliższych latach najważniejszy będzie wciąż Stary Kontynent. Jak lukratywny jest dla Gazpromu rynek europejski, pokazuje zestawienie: idzie tam 30 proc. eksportu, a daje aż 2/3 wpływów z eksportu. Surowiec od Gazpromu to 25 proc. zużywanego w Europie gazu ziemnego.

Gdy podpisywano kontrakt z Chinami, w Moskwie podkreślano: teraz już nie jesteśmy uzależnieni od zbytu w Europie, będziemy mogli zmniejszyć tam eksport i zyskujemy silniejszą pozycję negocjacyjną.

Taniej czy drożej?

Ale większy wpływ na eksport do Europy i ceny dla Europy może mieć demonopolizacja eksportu rosyjskiego gazu. Rosnieft i Novatek naciskają coraz mocniej, żeby móc sprzedawać surowiec także w formie tradycyjnej, a nie tylko – jak dotychczas – w postaci LNG. Biorąc pod uwagę potężne polityczne wpływy prezesa Rosnieftu Igora Sieczina (nieformalnego lider klanu siłowików) i bliskość Giennadija Timczenki, głównego udziałowce Novateku, z Putinem (mówi się, że zarządza większością ukrytego majątku prezydenta), dopuszczenia obu firm do lukratywnego eksportu można spodziewać się dość szybko.

Zwłaszcza, że w ten sposób Rosja wreszcie rozwiązałaby największy problem dziś w relacjach energetycznych z UE: czyli ograniczenia wynikające z tzw. trzeciego pakietu energetycznego. W świetle tych przepisów, trzeba przyznać, że bardzo opornie przyjmowanych przez kolejne kraje Unii, Gazprom jest monopolistą, który musi z tej pozycji rezygnować za cenę eliminacji z rynku.

Pojawienie się więc konkurencyjności ze strony Rosji, czyli trzech podmiotów (Gazprom, Rosnieft, Novatek) zamiast jednego (Gazprom), naturalnie wzmocni pozycję odbiorców europejskich. I wpłynie na spadek cen.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl, rferl.org

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP