PKO BP blisko przejęcia polskiego AIG

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24AIG Polska na sprzedaż

Szykuje się kolejna na polskim rynku fuzja banków. Bank PKO BP złożył pod koniec listopada ofertę kupna 99,92 proc. akcji AIG Bank Polska i 100 proc. akcji AIG Credit. W tej chwili bank jest w trakcie negocjacji, ale bez prawa wyłączności.

"W przypadku zawarcia umowy nabycia akcji, ich nabycie nastąpi po spełnieniu wymogów wynikających z przepisów prawa polskiego. Nabycie akcji spółek nastąpi ze środków własnych Banku" - poinformował w komunikacie PKO BP.

Ostatnio zarząd PKO BP zadeklarował, że wystąpi na walnym zgromadzeniu z wnioskiem o wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku za 2008 rok.

Już wcześniej minister skarbu Aleksander Grad mówił, że jego resort może zrezygnować z pobierania dywidendy z PKO BP za 2008 rok, a ewentualne dokapitalizowanie banku przez rząd będzie służyło realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych, w tym właśnie akwizycji.

Mała maszynka do robienia pieniędzy

AIG Bank jest 20. bankiem w Polsce pod względem funduszy własnych i ma 2 mln klientów. Jeszcze w końcu 2007 r. był wyceniany na 2,6 mld zł. Dziś, uwzględniając fakt, że banki notowane na warszawskiej giełdzie straciły połowę wartości, oraz wskaźniki AIG Banku (cena/zysk po III kw. tego roku), jego wartość można szacować na 1,3 – 1,5 mld zł.

Jak pisze "Rzeczpospolita", ta nieduża instytucja uznawana jest przez bankowców za maszynkę do zarabiania pieniędzy. Od 1998 r. aktywa AIG Banku wzrosły 25-krotnie, ale zysk netto - ponad 64-krotnie.

Większość prezesów instytucji finansowych chciałaby móc się pochwalić taką rentownością, jaką ma AIG Bank. Zwrot z kapitału spółki wyniósł na koniec III kwartału 45,9 proc. (PKO BP ma 29 proc.). Bardzo dobre rezultaty to efekt nieskomplikowanej strategii: AIG Bank pożycza pieniądze osobom niezamożnym, a bogatszym oferuje depozyty.

AIG sprzedaje nie tylko u nas

Amerykanie pozbywają się nie tylko swojej polskiej spółki. Potężne kłopoty finansowe sprawiły, że wyprzedają aktywa na całym świecie. PKO BP może na tym skorzystać, a do tej pory bankowi nie udało się zbudować silnej pozycji w bankowości konsumenckiej. Wśród zainteresowanych AIG Bankiem wymieniano także ING oraz HSBC - pisze "Rzeczpospolita".

W poniedziałek rada nadzorcza PKO BP powołała na wiceprezesa banku Jarosława Myjaka. Będzie on odpowiadał za bankowość korporacyjną.

Źródło: PAP, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24