PiS odzyskuje Polkomtel

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plAdam Glapiński na czele Polkomtela

Adam Glapiński nowym prezesem i dyrektorem generalnym Polkomtela. Rada nadzorcza spółki odwołała ze stanowiska Jarosława Bauca. Ta decyzja wzbudziła liczne kontrowersje.

Nowy prezes ma umocnić pozycję rynkową spółki w sposób zgodny z oczekiwaniami i interesami wszystkich akcjonariuszy - brzmi fragment suchego komunikatu rady Nadzorczej spółki.

Ale komentatorzy nie mają wątpliwości, że jest to decyzja polityczna. A na potwierdzenie swoich twierdzeń wskazują na pozycję i dobre wyniki, jakie spółka osiągnęła za czasów, gdy kierował nią Bauc, powołany jeszcze przez b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza..

Po I kwartale tego roku Polkomtel - operator sieci Plus GSM niemal zrównał się z Orange pod względem liczby użytkowników i wyprzedził Erę - podaje "Puls Biznesu". I zaznacza, że rada nadzorcza Polkomtela nie mogła znaleźć merytorycznych powodów do odwołania Bauca. Wysuwane pod adresem prezesa zarzuty były zazwyczaj błahe. Oskarżano go m.in. o współpracę z siecią Play. O tym, że była to decyzja polityczna może - jak donosiła prasa - świadczyc kwestia sporu z dwoma zagranicznymi akcjonariuszami Polkomtela: brytyjskim Vodafone i duńskim TDC. Podobno to właśnie ten pierwszy chcąc przejąć pełną kontrolę nad spółką forsował odwołanie Bauca.

Kim jest Adam Glapiński? Od dawna związany jest z braćmi Kaczyńskimi polityk Porozumienia Centrum, dziś profesor Szkoły Głównej Handlowej. Od kilku miesięcy wypływał regularnie jako kandydat na prezesów spółek skarbu państwa. Od niedawna jest także członkiem rad nadzorczych KGHM i należących do LOT-u Cemtralwings.

Adam Glapiński ukończył SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych i profesorem nadzwyczajnym w SGH, z którą jest związany zawodowo od 1972 roku. Był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji oraz senatorem RP. W swej karierze zawodowej piastował urzędy: Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Polkomtela kontroluje Skarb Państwa poprzez KGHM, PKN Orlen oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które łącznie mają ponad 60 procent akcji tego operatora GSM. Spółka jest drugim co do wielkości graczem na naszym rynku telefonii komórkowej.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl