PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego. Prace ruszyły na koncesji „Tomaszów Lubelski” w południowo-wschodniej Polsce.
Odwiert Majdan Sopocki realizowany jest przez firmę Exalo Drilling z Grupy Kapitałowej PGNiG, a jego planowana głębokość wyniesie 3200 metrów. Prace wiertnicze potrwają około 70 dni.
Jeszcze 25 odwiertów
W pierwszej połowie roku spółka wykonała 15 takich odwiertów. PGNiG do końca 2014 roku planuje wykonania lub rozpocząć wiercenia w Polsce jeszcze około 25 odwiertów.
Jak wcześniej zapowiadała spółka, zaplanowane są jeszcze wiercenia pozwalające otworzyć nowe, słabo rozpoznane obszary poszukiwania pod kątem niekonwencjonalnych złóż.
Co z gazem z łupków?
Szacunki dot. gazu łupkowego w Polsce są ciągle rozbieżne, a większość ekspertów wskazuje, że skalę zasobów poznamy tak naprawdę dopiero po przeprowadzeniu wielu odwiertów, a tych dotąd w Polsce zrobiono ok. 50 (w USA wierci się ich corocznie setki).
W 2014 r. na poszukiwanie samego gazu łupkowego PGNiG wyda ponad 300 mln zł. Wiceprezes PGNiG ds. wydobycia, Zbigniew Skrzypkiewicz tłumaczył problemy ze znalezieniem złóż miesiąc temu, tym że struktura łupków w Polsce jest inna niż w USA. Różnice dotyczą głównie głębszego położenia interesujących horyzontów geologicznych, mniejszej miąższości warstw i struktury łupków.
- To duże utrudnienie, które pociąga za sobą wyższe koszty i większe ryzyko – powiedział. Dodał, że w łupkach amerykańskich miąższość wynosi np. 300 metrów, natomiast u nas 10-30 metrów.
Firma do tej pory, nie poinformowała, czy którekolwiek ze złóż dało ekonomicznie opłacalne wydobycie.
Autor: pp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mat prasowe