Pawlak widzi wzrost koło 3,5 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:

W kolejnych kwartałach 2010 r. wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na poziomie zbliżonym do 3,5 proc., odnotowanych w II kwartale tego roku - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Taką opinie przedstawił w trakcie XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Jeśli nie będzie zawirowań i nowej fali kryzysu, ten poziom [3,5 proc. - red.] będzie utrzymany w 2010 roku - powiedział Pawlak podczas konferencji prasowej podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wicepremier podkreślił, że dzięki wzrostowi gospodarczemu Polski, cały region Europy Środkowo-Wschodniej zachował wyjątkowe znaczenie w Europie. - Zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu odpytują nas o nasze doświadczenia, jak poradziliśmy sobie z kryzysem. Opinia o Polsce jest o wiele lepsza na zewnątrz niż my mamy o samych sobie - zaznaczył wicepremier.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki szacowali wcześniej, że tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto w I połowie tego roku wyniosło 3,2 proc. Natomiast prognozę wzrostu PKB w całym 2010 r. podnieśli do 3,3 proc.

Według opublikowanych przed dwoma tygodniami danych GUS Produkt Krajowy Brutto w II kwartale tego roku wzrósł o 3,5 proc., po wzroście o 3,0 proc. w I kwartale . Był to wynik znacznie lepszy niż spodziewali się analitycy, którzy szacowali, że wzrost PKB wyniósł w II kwartale 3,2 proc.

Źródło: PAP, ISB