Parada oszustów wszechczasów

Najnowsze

EPA, East-News, ForumOd lewej: Bernie Madoff, Victor Lustig i Frank Abegnale

Bernie Madoff, amerykański finansista, który zdefraudował 50 mld dolarów, został niedawno okrzyknięty przez media mianem "największego oszusta w historii". To kolejny dowód na to, że lubimy przesadzać. Historia zna takich przekręciarzy, od których Madoff mógłby się uczyć. Brytyjski "Times" stworzył ich ranking.

1. George C. Parker (1870-1936) Zrobił karierę "sprzedając", przyjeżdżającym do miasta naiwniakom najsłynniejsze budowle Nowego Jorku m.in. Metropolitan Museum of Art i Statuę Wolności. Jego ulubionym obiektem był Most Brooklyński, który swoim klientom przez rok wciskał średnio dwa razy w tygodniu. Szczęście opuściło go w 1928 r., kiedy sąd za notoryczne oszustwa skazał go na dożywocie.

2. Gregor MacGregor (1786-1845) Twórca Poyais - fikcyjnego, bogatego w metale szlachetne państewka w Ameryce Środkowej. Siebie samego mianował jego księciem, sprzedawał ziemię łatwowiernym Brytyjczykom i w imieniu rządu Poyais zaciągnął pożyczki na łączną sumę 200 tys. funtów. Gdy w Wielkiej Brytanii poznano się na jego oszustwach, przeniósł się do Francji i tam kontynuował swoją działalność. Nie bez powodzenia.

3. Victor Lustig (1890-1947) Zanim trafił do Alcatraz "kręcił lody" na terenie całej Europie i w USA. Jego pierwszym sukcesem była kilkakrotna sprzedaż za 30 tys. dol. "maszynki do drukowania pieniędzy", która po tym, jak wypluwała z siebie dwa banknoty, przestawała działać. Jego największym wyczynem było sprzedanie Wieży Eiffla handlarzowi złomu. Jak tego dokonał? Udając skorumpowanego urzędnika. Zgarnął za to nie tylko sporą zapłatę, ale i pokaźną łapówkę.

4. Frank Abagnale (1948 -) Jeszcze jako nastolatek podrobił czeki na 2,5 miliona dolarów. W swojej karierze udawał też pilota linii Pan Am, lekarza i adwokata, dzięki czemu czerpał korzyści ze wszystkich tych zawodów. Jako "pilot", na przykład latał za darmo do 26 krajów na całym świecie. Spędził w więzieniu 4 lata (raz uciekając), a teraz za dziesiątki tysięcy dolarów doradza firmom, jak przechytrzyć oszustów. To o jego życiu nakręcono film "Złap mnie, jeśli potrafisz" z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

5. Charles Ponzi (1882-1949) Zbił fortunę na piramidzie finansowej, która upadła w 1920 r. Od tamtej pory Amerykanie określają tego typu konstrukcje mianem "Ponzi Scheme". Po tym jak odsiedział karę w więzieniu w Massachussets, został deportowany do Włoch. Tam załapał się na posadę doradcy ekonomicznego Mussoliniego, a po jego upadku uciekł do Brazylii z częścią fortuny dyktatora.

6. Philip Arnold (1829-1878) Wraz ze swoim kuzynem Johnem Slackiem wywołali gorączkę diamentów w 1872 r. Wspólnie kupili kilka kamieni szlachetnych i "rozsiali" je na polu w stanie Wyoming. Następnie zaprosili potencjalnych inwestorów, wśród których znaleźli się m.in. baron Rothschild i słynny jubiler Charles Tiffany. Ten ostatni kupił od kuzynów "diamentowe pole" za 660 tys. dolarów.

7. Howard Welsh (1953-) Wspólnie ze swoim partnerem Lee Hope Thrasher'em zgarnęli 31 milionów dolarów tworząc piramidę finansową skierowaną do amerykańskich chrześcijan. Oferowali "nieopodatkowaną inwestycję", która miała być "inspirowaną przez Boga misją działającą jak kościół". Po dwóch latach śledztw zostali aresztowani przez FBI w 2004 r.

8. Gerd Heidemann (1932-) Dziennikarz niemieckiego magazynu Stern, w 1983 r. sprzedał swojemu pracodawcy "nowoodkryte dzienniki Adolfa Hitlera". Zgarnął za to 6 milionów dolarów. Mimo, że dzienniki były napisane przez przyjaciela Heidemanna Konrada Kujau, na ich autentyczność nabrać dał się m.in. historyk Hugh Trevor-Roper i wielu innych. Heidemann twierdził, że został oszukany przez Kujaua, ale sąd skazał go na 3 lata więzienia.

9. Shaun Greenhalgh (1961-) W swoim ogrodzie stworzył serię podróbek dzieł największych artystów. Na jego obrazach i rzeźbach nie poznały się największe autorytety świata sztuki. Greenhalgh sprzedał m.in. fałszywego Gaugina Instytutowi Sztuki w Chicago i "staroegipską" statuetkę, której autentyczność potwierdziło Muzeum Brytyjskie. Wpadł w 2007 r.

10. Bernie Madoff (1938-) Autor największego szwindla w historii Wall Street. Stworzył piramidę finansową wartą 50 mld dol. Wśród jego ofiar są duże banki, organizacje charytatywne, a nawet pewien hydraulik, który został zaproszony do funduszu Madoffa, po tym jak uratował życie jego syna. Madoff przyznał się niedawno do winy, ale do tej pory odzyskano jedynie 700 mln dol. ze zdeponowanej w jego funduszu sumy.

Źródło: timesonline.co.uk, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA, East-News, Forum