Dajcie szansę Januszowi Palikotowi, jest dobrym kandydatem na szefa komisji "Przyjazne Państwo" - zaapelował do opozycji w TVN24 szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Kontrowersyjnego posła chce odwołać z tej funkcji PiS. Wniosek jednak przepadnie, bo nie poprze go PSL.
- Rozmawiałem z politykami PSL. W sprawie Janusza Palikota jest między nami zgoda. Również PSL zależy, żeby komisja „Przyjazne Państwo”, jak najszybciej rozpoczęła prace. Trzeba zmienić złe prawo – powiedział Chlebowski.
Wtórował mu wiceszef klubu ludowców Eugeniusz Grzeszczak. PSL nie poprze wniosku o odwołanie Janusza Palikota. Chcemy dać mu szansę – zapowiedział.
Bez głosów ludowców, Prawo i Sprawiedliwość nie zdoła odwołać Janusza Palikota. Wniosek o pozbawienie go funkcji ma się pojawić podczas wtorkowego posiedzenia komisji. - Platforma, mimo że potępiła wybryki Palikota, nie zachowała się honorowo i nie usunęła go z komisji – argumentuje rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski twierdził z kolei, że Palikot "nie umie się opamiętać w swoich wypowiedziach".
Wniosek o odwołanie Janusza Palikota z funkcji to pokłosie kontrowersji, jakie wywołał jego wpis na blogu, w którym pytał, czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu.
Lista barier
Podczas wtorkowego posiedzenia członkowie komisji zapoznają się z "Czarną Listą Barier", którą co roku publikuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Tworzą ją przedsiębiorcy. W ostatniej, piątej edycji znalazło się tam ponad sto tzw. nieżyciowych przepisów, przeszkadzających w prowadzeniu biznesu w naszym kraju.
Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy to - zdaniem PKPP Lewiatan - najpoważniejsze bariery utrudniające działalność gospodarczą. Konfederacja podkreśla, że w ubiegłym roku żadna z kluczowych barier podatkowych nie została zlikwidowana.
W budownictwie nie jest lepiej
Pracodawcy narzekają też na wysokie koszty pracy. Oczekują zmian, które przyniosą większą elastyczność zatrudniania i zmniejszą odciążenia przedsiębiorców.
W opinii Lewiatana, nadal nie usunięto również barier w sprawie inwestycji budowlanych. Przedsiębiorcy podkreślają, że jedynie nieliczne gminy posiadają plan zagospodarowania przestrzennego. A w większości brakuje aktualnych map i rejestrów.
Przedsiębiorcy nadal borykają się też ze zbyt dużą liczbą zezwoleń i koncesji. Podkreślają, że do tej pory nie weszły w życie przepisy o tzw. jednym okienku, w którym przyszły biznesmen mógłby załatwić wszystkie formalności.
We wtorek komisja "Przyjazne Państwo" spotka się dwukrotnie. Drugie posiedzenie poświęcone będzie omówieniu raportu NBP na temat reglamentacji polskiej gospodarki w latach 1989 - 2003.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP