"Orlen pcha się pod skrzydła Rosnieftu". Błyskawiczne dementi koncernu

"Wiedomosti": Orlen oferuje Rosnieftowi m.in. rafinerię na Litwieorlenlietuva.lt

W zamian za dostawy ropy PKN Orlen oferuje rosyjskiemu koncernowi Rosnieft rafinerię w Możejkach na Litwie i udział w polskim rynu naftowym - pisze w czwartkowym wydaniu rosyjski dziennik ekonomiczny "Wiedomosti". "Zawarte w tym artykule informacje są nieprawdziwe i nie mają potwierdzenia w faktach" - dementuje Orlen. To samo pisze polskie ministerstwo skarbu, główny akcjonariusz koncernu.

Artykuł pt. "Orlen pcha się pod skrzydła Rosnieftu" ukazał się w czwartek na stronie internetowej dziennika "Wiedomosti" i w wydaniu papierowym.

Rosnieft to największy rosyjski koncern naftowy, jeden z największych na świecie. Większość udziałów ma w nim państwo, a od lat faktycznym szefem spółki jest Igor Sieczin. Uważany za lidera klanu "siłowików" Sieczin jest jedną z najbardziej wpływowych osób w Rosji, od wielu lat zaufanym współpracownikiem Władimira Putina.

Oferta Polaków?

PKN Orlen chciałby zawrzeć z Rosnieftem długoterminowy kontrakt na dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" - mówi źródło "Wiedomosti", zbliżone do jednej ze stron rozmów. "Żeby jeszcze bardziej zainteresować państwową firmę, zaproponowano jej też kupno udziałów w samym Orlenie, litewskiej rafinerii Mazeikiu nafta o maksymalnym przerobie 15 mln ton oraz wspólny projekt sprzedaży produktów naftowych na trasie Berlin-Warszawa-Brześć pod marką Rosnieftu" - mówi rozmówca "Wiedomosti".

Jak dalej czytamy, "człowiek zbliżony do Rosnieftu te informacje potwierdza". Według dziennika, o propozycji Orlenu wie też urzędnik rosyjskiego ministerstwa energetyki. Ale żadnych szczegółów rozmów informatorzy "Wiedomosti" nie ujawniają. "Człowiek bliski Rosnieftowi tylko zauważył, że jego spółka rozpatruje ofertę Orlenu" - pisze rosyjski dziennik.

Gazeta dodaje, że przedstawiciel Orlenu nie odpowiedział na pytania redakcji. Natomiast osoba z Rosnieftu przypomniała, że na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w St. Petersburgu Rosnieft i Orlen zawarły kontrakt na dostawy ropy do czeskich rafinerii Orlenu rurociągiem "Przyjaźń". "Wartość umowy wynosi do 7 mld dolarów w cenach bieżących, wielkość dostaw - do 8 mln ton (2,6 mln t rocznie). Kontrakt zawarty do 30 czerwca 2016. Dostawy zaczną się 1 lipca 2013 r." - czytamy w rosyjskim dzienniku.

Skąd surowiec?

Jak przypominają "Wiedomosti", PKN Orlen posiada siedem rafinerii naftowych w Polsce, Czechach i na Litwie o łącznej mocy przerobowej 28 mln ton, a także siecią sprzedaży paliw w tych trzech krajach. "Ale przerób ropy w Europie teraz przeżywa trudne czasy z powodu spadku popytu i zmniejszenia eksportu paliw do USA, dlatego też spółka musi szukać nowych kanałów dostaw ropy" - czytamy w rosyjskiej gazecie. Przypomina ona, że w grudniu 2012 Orlenowi wygasły kontrakty z Mercuria Energy i Souz Petroleum na dostawy po 5,4 mln ton rocznie od każdej z tych firm. Pozostał jeszcze tylko kontrakt z Souz Petroleum na 2,4 mln ton rocznie, ważny do końca 2014 r. - zauważają "Wiedomosti".

Dlatego Orlen raczej rozmawia o dostawach rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" - pisze dziennik. "Ale dostawy te wiosną ub.r. po uruchomieniu drugiej nitki Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS) drastycznie się zmniejszyły. Według danych agencji Argus, eksport rosyjskiej ropy do Polski rurociągiem w styczniu 2012 wynosił 1,9 mln t, a w styczniu 2013 - 1,1 mln t. Orlenowi przyszło zwiększyć import ropy rosyjskiej drogą morską, przez port w Gdańsku" - czytamy w "Wiedomostiach", które przyznają jednak, że "w lutym PKN Orlen zawarł kontrakt z Rosnieftem na dostawy do Polski ok. 18 mln ton ropy w ciągu 3 lat".

Michaił Pierfiłow z Argus Media wskazuje na różnicę w cenie między surowcem sprowadzanym przez Orlen rurociągiem a tym dostarczanym tankowcami do Gdańska. To średnio ok. 3 dolarów na baryłce. "Nic dziwnego, że czysty zysk spółki w I kwartale 2013 spadł 8,5 raza - z 372 mln rok wcześniej do 43,5 mln dolarów" - piszą "Wiedomosti".

Rosnieft kupiłby Orlen "za drobne"

Aktywa rafineryjne w Europie są teraz bardzo tanie, dlatego dla Rosnieftu byłoby wygodnie pozyskać udziały w Orlenie - mówi partner Greenwich Capital Lew Snykow. To, jego zdaniem, mogłoby uprościć rozmowy Rosnieftu o dostawach paliw do Europy Wschodniej.

Europa pozostaje największym importerem rosyjskiej ropy. W 2012 r. na europejski rynek trafiły 2/3 całego eksportu Rosnieftu, czyli 42 mln ton. Do Chin poszło w tym czasie 18,1 mln ton. Cytowany przez "Wiedomosti" analityk Bank of America Securities - Merrill Lynch, Karen Kostanjan dodaje, że rafinerie Orlenu w 90 proc. przerabiają ropę rosyjską.

Rosnieft bez trudu mógłby kupić cały PKN Orlen - pisze rosyjski dziennik, dodając, że "wczoraj kapitalizacja Orlenu na warszawskiej giełdzie wyniosła 5,87 mld dolarów". Przyznaje jednak od razu, że to strategiczne przedsiębiorstwo, którego udziałów polskie państwo sprzedawać nie zamierza.

Dziennik podkreśla też, że Mazeikiu nafta to jedyny aktyw Jukosu, którego nie przejęły inne rosyjskie koncerny. Firmę kupił polskie Orlen, a Rosjanie odcięli dostawy ropy do tej rafinerii. Dlatego Orlenowi litewska rafineria przynosi straty. Według "Wiedomosti", Mazeikiu nafta jest warta 1,5 mld dolarów.

Błyskawiczna reakcja w Polsce

Na publikację w Rosji szybko zareagował PKN Orlen. W nadesłanym do naszej redakcji oświadczeniu pisze, że informacje zawarte w tekście pt. PKN ORLEN pcha się pod skrzydła Rosnieftu "są nieprawdziwe i nie mają potwierdzenia w faktach".

Według Orlenu zawarcie z Rosnieftem kontraktów na dostawy ropy "nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami Koncernu wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów". Koncern podkreśla też, "iż PKN ORLEN S.A. nie prowadzi żadnych działań zmierzających do zbycia udziałów w spółce ORLEN Lietuva. Koncern nie bierze i nie jest również zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczach, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosneft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN ORLEN".

Orlen zapowiada, że będzie żądał od "Wiedomosti" sprostowania tych informacji.

Głos zabrał też główny akcjonariusz Orlenu. Ministerstwo Skarbu Państwa w wydanym oświadczeniu pisze, że "doniesienia serwisu vedomosti.ru dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy PKN ORLEN S.A. a rosyjską spółką Rosnieft są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami polskiej spółki oraz jej głównego akcjonariusza – Skarbu Państwa".

"Zawarcie kontraktów na dostawy ropy nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami PKN Orlen wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów" - podkreśla MSP.

Autor: //gak / Źródło: tvn24.pl, Wiedomosti

Źródło zdjęcia głównego: orlenlietuva.lt

Pozostałe wiadomości

TikTok został ukarany grzywną w wysokości 530 milionów euro przez irlandzki urząd ochrony danych osobowych (DPC) - podał Reuters.

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Źródło:
tvn24.pl

"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Nie żyje Hakon Vigner Lindal Olaisen, współwłaściciel firmy Nova Sea. Zginął w wypadku drogowym w Polsce - potwierdził Daniel Bjarmann Simonsen, dyrektor do spraw komunikacji i polityki gospodarczej firmy, w rozmowie z portalem NRK.no. 

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Źródło:
NRK.no, E24.no, PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP