"Orlen pcha się pod skrzydła Rosnieftu". Błyskawiczne dementi koncernu

"Wiedomosti": Orlen oferuje Rosnieftowi m.in. rafinerię na Litwieorlenlietuva.lt

W zamian za dostawy ropy PKN Orlen oferuje rosyjskiemu koncernowi Rosnieft rafinerię w Możejkach na Litwie i udział w polskim rynu naftowym - pisze w czwartkowym wydaniu rosyjski dziennik ekonomiczny "Wiedomosti". "Zawarte w tym artykule informacje są nieprawdziwe i nie mają potwierdzenia w faktach" - dementuje Orlen. To samo pisze polskie ministerstwo skarbu, główny akcjonariusz koncernu.

Artykuł pt. "Orlen pcha się pod skrzydła Rosnieftu" ukazał się w czwartek na stronie internetowej dziennika "Wiedomosti" i w wydaniu papierowym.

Rosnieft to największy rosyjski koncern naftowy, jeden z największych na świecie. Większość udziałów ma w nim państwo, a od lat faktycznym szefem spółki jest Igor Sieczin. Uważany za lidera klanu "siłowików" Sieczin jest jedną z najbardziej wpływowych osób w Rosji, od wielu lat zaufanym współpracownikiem Władimira Putina.

Oferta Polaków?

PKN Orlen chciałby zawrzeć z Rosnieftem długoterminowy kontrakt na dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" - mówi źródło "Wiedomosti", zbliżone do jednej ze stron rozmów. "Żeby jeszcze bardziej zainteresować państwową firmę, zaproponowano jej też kupno udziałów w samym Orlenie, litewskiej rafinerii Mazeikiu nafta o maksymalnym przerobie 15 mln ton oraz wspólny projekt sprzedaży produktów naftowych na trasie Berlin-Warszawa-Brześć pod marką Rosnieftu" - mówi rozmówca "Wiedomosti".

Jak dalej czytamy, "człowiek zbliżony do Rosnieftu te informacje potwierdza". Według dziennika, o propozycji Orlenu wie też urzędnik rosyjskiego ministerstwa energetyki. Ale żadnych szczegółów rozmów informatorzy "Wiedomosti" nie ujawniają. "Człowiek bliski Rosnieftowi tylko zauważył, że jego spółka rozpatruje ofertę Orlenu" - pisze rosyjski dziennik.

Gazeta dodaje, że przedstawiciel Orlenu nie odpowiedział na pytania redakcji. Natomiast osoba z Rosnieftu przypomniała, że na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w St. Petersburgu Rosnieft i Orlen zawarły kontrakt na dostawy ropy do czeskich rafinerii Orlenu rurociągiem "Przyjaźń". "Wartość umowy wynosi do 7 mld dolarów w cenach bieżących, wielkość dostaw - do 8 mln ton (2,6 mln t rocznie). Kontrakt zawarty do 30 czerwca 2016. Dostawy zaczną się 1 lipca 2013 r." - czytamy w rosyjskim dzienniku.

Skąd surowiec?

Jak przypominają "Wiedomosti", PKN Orlen posiada siedem rafinerii naftowych w Polsce, Czechach i na Litwie o łącznej mocy przerobowej 28 mln ton, a także siecią sprzedaży paliw w tych trzech krajach. "Ale przerób ropy w Europie teraz przeżywa trudne czasy z powodu spadku popytu i zmniejszenia eksportu paliw do USA, dlatego też spółka musi szukać nowych kanałów dostaw ropy" - czytamy w rosyjskiej gazecie. Przypomina ona, że w grudniu 2012 Orlenowi wygasły kontrakty z Mercuria Energy i Souz Petroleum na dostawy po 5,4 mln ton rocznie od każdej z tych firm. Pozostał jeszcze tylko kontrakt z Souz Petroleum na 2,4 mln ton rocznie, ważny do końca 2014 r. - zauważają "Wiedomosti".

Dlatego Orlen raczej rozmawia o dostawach rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" - pisze dziennik. "Ale dostawy te wiosną ub.r. po uruchomieniu drugiej nitki Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS) drastycznie się zmniejszyły. Według danych agencji Argus, eksport rosyjskiej ropy do Polski rurociągiem w styczniu 2012 wynosił 1,9 mln t, a w styczniu 2013 - 1,1 mln t. Orlenowi przyszło zwiększyć import ropy rosyjskiej drogą morską, przez port w Gdańsku" - czytamy w "Wiedomostiach", które przyznają jednak, że "w lutym PKN Orlen zawarł kontrakt z Rosnieftem na dostawy do Polski ok. 18 mln ton ropy w ciągu 3 lat".

Michaił Pierfiłow z Argus Media wskazuje na różnicę w cenie między surowcem sprowadzanym przez Orlen rurociągiem a tym dostarczanym tankowcami do Gdańska. To średnio ok. 3 dolarów na baryłce. "Nic dziwnego, że czysty zysk spółki w I kwartale 2013 spadł 8,5 raza - z 372 mln rok wcześniej do 43,5 mln dolarów" - piszą "Wiedomosti".

Rosnieft kupiłby Orlen "za drobne"

Aktywa rafineryjne w Europie są teraz bardzo tanie, dlatego dla Rosnieftu byłoby wygodnie pozyskać udziały w Orlenie - mówi partner Greenwich Capital Lew Snykow. To, jego zdaniem, mogłoby uprościć rozmowy Rosnieftu o dostawach paliw do Europy Wschodniej.

Europa pozostaje największym importerem rosyjskiej ropy. W 2012 r. na europejski rynek trafiły 2/3 całego eksportu Rosnieftu, czyli 42 mln ton. Do Chin poszło w tym czasie 18,1 mln ton. Cytowany przez "Wiedomosti" analityk Bank of America Securities - Merrill Lynch, Karen Kostanjan dodaje, że rafinerie Orlenu w 90 proc. przerabiają ropę rosyjską.

Rosnieft bez trudu mógłby kupić cały PKN Orlen - pisze rosyjski dziennik, dodając, że "wczoraj kapitalizacja Orlenu na warszawskiej giełdzie wyniosła 5,87 mld dolarów". Przyznaje jednak od razu, że to strategiczne przedsiębiorstwo, którego udziałów polskie państwo sprzedawać nie zamierza.

Dziennik podkreśla też, że Mazeikiu nafta to jedyny aktyw Jukosu, którego nie przejęły inne rosyjskie koncerny. Firmę kupił polskie Orlen, a Rosjanie odcięli dostawy ropy do tej rafinerii. Dlatego Orlenowi litewska rafineria przynosi straty. Według "Wiedomosti", Mazeikiu nafta jest warta 1,5 mld dolarów.

Błyskawiczna reakcja w Polsce

Na publikację w Rosji szybko zareagował PKN Orlen. W nadesłanym do naszej redakcji oświadczeniu pisze, że informacje zawarte w tekście pt. PKN ORLEN pcha się pod skrzydła Rosnieftu "są nieprawdziwe i nie mają potwierdzenia w faktach".

Według Orlenu zawarcie z Rosnieftem kontraktów na dostawy ropy "nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami Koncernu wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów". Koncern podkreśla też, "iż PKN ORLEN S.A. nie prowadzi żadnych działań zmierzających do zbycia udziałów w spółce ORLEN Lietuva. Koncern nie bierze i nie jest również zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczach, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosneft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN ORLEN".

Orlen zapowiada, że będzie żądał od "Wiedomosti" sprostowania tych informacji.

Głos zabrał też główny akcjonariusz Orlenu. Ministerstwo Skarbu Państwa w wydanym oświadczeniu pisze, że "doniesienia serwisu vedomosti.ru dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy PKN ORLEN S.A. a rosyjską spółką Rosnieft są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami polskiej spółki oraz jej głównego akcjonariusza – Skarbu Państwa".

"Zawarcie kontraktów na dostawy ropy nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami PKN Orlen wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów" - podkreśla MSP.

Autor: //gak / Źródło: tvn24.pl, Wiedomosti

Źródło zdjęcia głównego: orlenlietuva.lt

Pozostałe wiadomości

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl