Stacja TVN24 była najczęściej cytowaną we wrześniu stacją telewizyjną w Polsce. Inne media powoływały się na nią aż 588 razy. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się też TVN i tvn24.pl.
Wrześniowy ranking „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” opracowany przez Instytut Monitorowania Mediów wskazuje, że najczęściej cytowane były tradycyjnie gazety. Pierwsza "Rzeczpospolitą" cytowano aż 1041 razy. Kolejne były "Gazeta Wyborcza" (960 cytowań) i "Dziennik Gazeta Prawna" (906).
Tuż za zwycięską trójką znalazła się cytowana 588 razy stacja TVN24. Media najczęściej odnosiły się do poruszanych na antenie tematów z zakresu polityki polskiej, tragedii górników w kopalni "Wujek" oraz działalności policji i przestępczości. W pierwszej piętnastce rankingu, spośród mediów grupy TVN, pojawiły się również stacja TVN (218) oraz portal internetowy tvn24.pl (131).
Gość w zestawieniu
Nieoczekiwanie wśród najpopularniejszych gazet i czasopism we wrześniu pojawił się tygodnik "Gość Niedzielny" (164). W minionym miesiącu media przypomniały cykl artykułów wywodzących się ze wspomnianego wydawnictwa. Ich temat dotyczył Alicji Tysiąc, która zaskarżyła Polskę do Trybunału Praw Człowieka za odmowę prawa do aborcji. Tysiąc poczuła się obrażona użytymi w artykułach porównaniami i domagała się przeprosin oraz zadośćuczynienia finansowego.
Jedenastą pozycję w zestawieniu ogólnym oraz pierwsze miejsce wśród portali internetowych uzyskał onet.pl (145).
Najbardziej opiniotwórczą stacja radiową był RMF FM (355). Wśród najczęściej powoływanych mediów biznesowych, które weszły w skład wyróżnionej piętnastki, znalazł się tylko "Plus Biznesu" (137).
O tym się mówiło
We wrześniu zainteresowanie mediów wzbudziła przede wszystkim tragedia w kopalni "Wujek". Kolejnymi głośnymi tematami były wspomniana już sprawa Alicji Tysiąc, relacje z obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wizyty Władimira Putina i Angeli Merkel w Gdańsku oraz nieprawidłowości związanym z działaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności zatrzymaniu przez ABW prezesa ZUS w Szczecinie.
Niezwykle kontrowersyjne okazały się też zatrzymanie przez CBA Weroniki Marczuk-Pazury, aresztowanie Romana Polańskiego i incydent na hip-hopowym koncercie Pei w Zielonej Górze.
Od 1 do 30 września na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8287 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8434 razy (5864 razy w prasie, 1422 w telewizji i 1148 w radiu). Treści analizowane w zestawieniu obejmują tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/Magda Łukasiak