Operatorzy zwlekają z obniżeniem opłat

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn 24Polacy mniej za zagraniczne połączenia zapłacą po wakacjach

Operatorzy do ostatniej chwili będą czekać z zaoferowaniem nowej taryfy roamingowej. Dlatego z niższych opłat skorzystamy najwcześniej we wrześniu.

Od obniżenia opłat za roaming nie ma już odwrotu. Od 30 czerwca obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej ustalające maksymalne stawki za połączenia komórkowe między krajami Unii. Minuta rozmowy wykonanej z dowolnego kraju Unii ma kosztować Europejczyka nie więcej, niż 49 eurocentów netto, a odebranej - nie więcej niż 24 eurocenty za minutę. Te stawki zostały już przeliczone po kursie euro z 30 czerwca i wynoszą ok. 2,25 zł i 1,10 zł brutto.

Od chwili publikacji rozporządzenia operatorzy mają miesiąc, by przedstawić abonentom nowe cenniki. Nic nie wskazuje na to, że będą chcieli uszczęśliwić nas wcześniej. Jacek Kalinowski, rzecznik Grupy TP, podkreśla, że nowe stawki zostaną zaprezentowane pod koniec lipca.

Na razie w Orange można skorzystać z oferty tańszych połączeń roamingowych. - Osoby rozmawiające na terenie Unii Europejskiej i Szwajcarii płacą 2 zł za minutę. Można też wybrać jeden z czterech pakietów roamingowych oferujących niższe ceny - zaznacza Kalinowski.

Podobnie w PTC, operatorze sieci Era. - Pod koniec lipca umieścimy ogłoszenie w prasie i powiadomimy abonentów o nowych stawkach - tłumaczy Marzena Zimnicka z PTC. Era zamierza nam jednak wynagrodzić to, że zwleka do ostatniej chwili, i zaproponuje niskie stawki roamingu dla wszystkich połączeń wykonywanych wewnątrz Unii Europejskiej, niezależnie od tego, dokąd dzwonimy lub z jakiego kraju dzwonią do nas. - Rozmowa do Egiptu wykonana we Francji będzie kosztować tyle samo, ile rozmowa wewnątrz Wspólnoty - tłumaczy Zimnicka. - Poza tym nasi użytkownicy zawsze mogą za granicą wybrać operatora T-Mobile i mieć minutę połączenia wychodzącego za 2 zł - dodaje. Uruchomienie eurotaryfy w Erze będzie łatwe - w ciągu miesiąca od ogłoszenia cenników możemy wysłać pustego SMS-a na bezpłatny numer, który zostanie podany. W ciągu kolejnego miesiąca usługa zostanie uruchomiona.

Polkomtel (operator sieci Plus) być może wprowadzi niższe stawki jeszcze w wakacje. Rzecznik spółki Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska nie zdradza szczegółów stawek, które zostaną zaproponowane, ale podkreśla, że operator nie będzie czekać do ostatniej chwili. - O nowych stawkach powiadomimy naszych abonentów do końca tego tygodnia - zdradza.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24