Jak ściągnąć alimenty od zagranicznego dłużnika? W magazynie "Biznes dla ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer oraz jego gość.
Paweł Blajer zajął się problemem, z którym stykają się niektóre Polki samotnie wychowujące dziecko. W magazynie "Biznes dla ludzi" opowiedział co zrobić, by otrzymać alimenty od osoby, która jest za granicą.
Notariusz nie wystarczy
- Przede wszystkim powinniśmy mieć prawomocny wyrok sądu lub ugodę sądową. Porozumienie zawarte tylko przed notariuszem nie daje podstawy do wyegzekwowania alimentów - wyjaśnia radczyni Marta Rupieta. I dodaje, że jeśli nie ma wyroku, to w sądzie musimy złożyć dokumenty, by takie postępowanie zostało wszczęte. Dopiero po jego zakończeniu i otrzymaniu wyroku można złożyć wniosek o ściągniecie alimentów. - Taki wniosek składamy w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka - dodaje prawniczka. Zaznacza jednocześnie, że aby otrzymać pieniądze od dłużnika nie trzeba wcale iść do komornika.
Kiedy sąd wciela się w komornika
W wniosku wystarczy wpisać nazwę kraju, w którym według naszej wiedzy ma ukrywać się dłużnik. - A jeśli dokładnie nie wiemy, to powinno się złożyć jeszcze jeden wniosek - o ustalenie miejsca zamieszkania delikwenta - podkreśla Rupieta. I wtedy to już sąd zajmuje się całą procedurą. Samo złożenie wniosków jest bezpłatne, tak samo jak postępowanie czy tłumaczenie. Nie trzeba taż posiadać żadnego pełnomocnika w kraju, gdzie ukrywa się dłużnik. Co zrobić w przypadku, gdy jego zlokalizowanie jest niemożliwe? - Wtedy mamy prawo złożyć wniosek do wypłatę z Funduszu Alimentacyjnego. Składa się go w urzędzie gminy a świadczenie wynosi maksymalnie 500 zł.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat