Od czwartku droższe krajowe loty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Terminal 2 także dla lotów krajowych

Polskie Linie Lotnicze LOT od 8 maja przenoszą do nowego Terminalu 2 odprawy wszystkich rejsów krajowych z warszawskiego Okęcia. Dla pasażerów oznacza to nieco wygodniejszą odprawę - ale bilet w związku z tym podrożeje o 36 zł.

Pasażerowie lotów krajowych z Okęcia będą musieli się tłoczyć w ciasnej sali odpraw obok wyjścia z hali przylotów Terminalu 1 jeszcze tylko kilka dni. Od 8. maja, a wiec miesiąc po pierwotnie zapowiadanym terminie, będą odprawiani przy tych samych stanowiskach, przy których obsługiwani są pasażerowie rejsów międzynarodowych.

Ta przyjemność będzie jednak kosztować: opłata pasażerska w dotychczasowym dworcu krajowym wynosi 24 zł od osoby, natomiast w Terminalu 2 - 60 zł.

Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy PLL LOT wyjaśnia, że przewoźnik nic na tym nie zyska. - Podwyżka wynika z wyższych stawek pobieranych przez Okęcie. I tylko o tą różnicę wzrośnie cena biletów krajowych - mówi tvn24.pl Kądziołka.

Przenosiny mają związek z przygotowaniami do budowy pirsu centralnego i południowego, czyli łączników Terminalu 2 ze starą częścią lotniska. Pirsy miały zostać otwarte wraz z Terminalem 2, jednak plany pokrzyżował konflikt z hiszpańskim wykonawcą tej inwestycji. W jego efekcie Porty Lotnicze zerwały umowę wartą 249 mln dolarów, a Terminal 2 został uruchomiony dwa lata po planowanym terminie.

Coraz więcej pasażerów

W 2007 roku LOT przewiózł po kraju 992,7 tys. pasażerów – o blisko 16 proc. więcej niż w roku 2006 i ponad 20 proc. więcej niż w roku 2005. W ubiegłym roku polski przewoźnik, który jako jedyny obsługuje loty krajowe, wykonał 27,5 tysięcy lotów krajowych.

25 marca w Terminalu 2 rozpoczęły się odprawy rejsów transatlantyckich LOT-u. 30 marca w nowym terminalu odprawili się pasażerowie inauguracyjnego rejsu LOT-u do Pekinu. Od 31 marca odprawiani są tam wszyscy pasażerowie rejsów międzynarodowych PLL LOT.

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24