Obawy przed chińską pomocą

Aktualizacja:

- Czy można sobie wyobrazić, że Chiny przyjdą strefie euro na pomoc, nie żądając nic w zamian? - pytają retorycznie politycy francuskiej lewicy. O wsparcie dla chwiejącej się strefy euro prosił już prezydent Francji Nicolas Sarkozy, dziś ma to robić szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej Klaus Regling, ale eksperci ostrzegają, że my, Europejczycy, nie mamy co liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony Państwa Środka. Część z nich w ogóle wątpi w to, że Chińczycy będą chcieli zaryzykować i pomóc euro.

Chińskie pieniądze dla zadłużonych krajów strefy euro to najnowszy pomysł unijnych polityków na wyjście z kryzysu. Olbrzymie rezerwy walutowe Chińczyków, rzędu 3,2 bln dolarów, miałyby wesprzeć Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej.

Czy można sobie wyobrazić, że Chiny przyjdą strefie euro na pomoc, nie żądając nic w zamian? Francois Hollande

W założeniu przekazanie środków do EFSF byłoby dla Chin (ale też dla innych krajów posiadających wolną gotówkę, jak kraje Zatoki Perskiej czy Rosja) atrakcyjną inwestycją przynoszącą zysk. Jednocześnie pozwoliłoby to zdywersyfikować portfel inwestycyjny, który obecnie opiera się głównie na dolarach.

Ale wsparcie strefy euro to dla Chin też swego rodzaju przymus, bo to właśnie Unia Europejska jest ich największym partnerem handlowym. Od stabilności i tempa rozwoju europejskiej gospodarki zależy też tempo rozwoju Państwa Środka.

Chińczycy jednak dotąd nie potwierdzili oficjalnie chęci zaangażowania w fundusz ratunkowy, choć wysyłają pozytywne sygnały. Komentując wyniki zakończonego w czwartek nad ranem szczytu, Chiny oświadczyły, że chcą "wspierać aktywne środki odpowiedzi UE na kryzys finansowy" i mają zamiar "przeanalizować środki wzmocnienia dwustronnej współpracy opartej na obopólnych korzyściach".

"Oni mają pieniądze, my ich potrzebujemy"

W czwartek o konieczności wsparcia Europy przekonywał przez telefon chińskiego prezydenta Hu Jintao Nicolas Sarkozy. W piątek w tej samej sprawie do Chin leci szef EFSF Klaus Regling.

Jednak pomysł zwrócenia się do Chińczyków o pomoc budzi mieszane uczucia. Obok głosów bezwarunkowego poparcia - jak tych ze strony francuskiego ministra obrony Gerarda Longueta, który powiedział: "Oni mają pieniądze, a my ich potrzebujemy (...). To dla nich dobry interes, a dla nas interes, który nie jest zły. Kupują dolary, a teraz chcą kupować euro. To oznacza, że mają więcej zaufania do przyszłości Europy i naszej waluty niż do przyszłości USA" - słychać sceptyczne komentarze.

Brzemię dla przyszłości

- Czy można sobie wyobrazić, że Chiny przyjdą strefie euro na pomoc, nie żądając nic w zamian? - pytał retorycznie socjalistyczny kandydat na prezydenta w przyszłorocznych wyborach Francois Hollande. A jego partyjny kolega Michel Sapin dodał, że wyciągając rękę po chińską pomoc, Europa daje dowód swej słabości, "podczas gdy powinniśmy występować z pozycji siły". - Ten aspekt porozumienia będzie brzemienny w przyszłości - ostrzegł.

Lider Zielonych Daniel Cohn-Bendit ocenił, że Europa "oddaje się w jarzmo gospodarek wschodzących". - Nie można rozmawiać o obronie przed globalizacją i prosić tych, z którymi o tym rozmawiamy, żeby płacili za nasz kryzys finansowy - powiedział.

Już tu są

Część ekspertów wskazuje, że chińskie pieniądze już płyną do Europy. Według szacunków, w długi krajów UE zainwestowały równowartość ok. 500 mld dolarów. Jednak tym razem ich pomoc może być obarczona dodatkowymi warunkami - np. dopuszczenia do wąskiego grona państw decydujących o losach światowej gospodarki lub przyznania im przez UE statusu gospodarki rynkowej - o co rząd w Pekinie nie może się doprosić od lat, bo pogorszyłoby to sytuację europejskich firm na chińskim rynku.

- Dla Chin taka decyzja byłaby przełomem w ich staraniach o zajęcie czołowego miejsca przy stole międzynarodowych decydentów w sprawach finansowych - ocenił ekonomista Carl Weinberg.

Zresztą na podobne niebezpieczeństwa zwracał już uwagę kilka dni przed szczytem unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn, który w wywiadzie dla niemieckiego dziennika ekonomicznego "Handelsblatt" tak mówił o pomocy Chin czy Brazylii dla eurostrefy: - Miałoby to daleko idące polityczne konsekwencje. Oznaczałoby, że Chińczycy, Rosjanie czy Brazylijczycy będą pośrednio mieli swoje miejsce przy stole eurolandu. Nie można by przecenić strategicznego znaczenia tego faktu.

Czy w ogóle coś dadzą?

Oni mają pieniądze, a my ich potrzebujemy (...). To dla nich dobry interes, a dla nas interes, który nie jest zły. Kupują dolary, a teraz chcą kupować euro. To oznacza, że mają więcej zaufania do przyszłości Europy i naszej waluty niż do przyszłości USA Gerard Longuet, francuski minister obrony

- To sytuacja przypominająca prośbę znajomego o pożyczkę dla swojej siostry. 'Nie znam twojej siostry. A ile ty sam jej pożyczyłeś?' - odpowiada zapytany. 'No, niewiele...' - słyszy w odpowiedzi. 'Więc dlaczego sądzisz, że ja jej pożyczę?' - mówi - dodał ekspert Carnegie.

Niektórzy podkreślają wręcz, że to amerykańskie długi są wciąż bezpieczniejsze niż europejskie. - Chiny trzeba będzie długo przekonywać, że obligacje EFSF są dla nich atrakcyjną opcją. Mogą w końcu uznać, że amerykańskie bony skarbowe nadal zaspokajają ich potrzeby jako bezpieczne inwestycje - powiedział telewizji CNN Anthony Valeri z organizacji zrzeszającej niezależnych doradców finansowych LPL Financial w San Diego w Kalifornii.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl