Niemieccy przedsiębiorcy z lepszymi nastrojami. "Tendencja spadkowa została przerwana"

Najnowsze


Instytut Badań nad Gospodarką Ifo w Monachium podał w poniedziałek, że w listopadzie nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, po raz pierwszy od pół roku, nieoczekiwanie poprawiły się. Indeks Ifo wzrósł do 104,7 pkt. wobec 103,2 pkt. w październiku.

- Tendencja spadkowa została przynajmniej przerwana - powiedział szef monachijskiego instytutu Hans-Werner Sinn. Analitycy spodziewali się dalszego pogorszenia nastrojów.

Dobre oceny

Przedsiębiorcy ocenili pozytywnie zarówno obecną sytuację (wskaźnik wzrósł z 108,4 pkt. do 110 pkt.) jak i perspektywy na najbliższe sześć miesięcy (z 98,3 pkt. do 99,7 pkt.) Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, uważany jest za najważniejszy wskaźnik niemieckiej gospodarki. Powstaje w oparciu o informacje uzyskiwane od 7 tys. firm z branży przemysłowej, handlowej i budowlanej. W minionych sześciu miesiącach wskaźnik Ifo stale spadał. Jak pisze agencja dpa, optymistyczne dane Ifo wpłynęły pozytywnie na niemiecką giełdę. Dax przekroczył poziom 9800 punktów osiągając przed południem 9805,74 pkt.

Autor: mn / Źródło: PAP