Najbogatsi rosyjscy oligarchowie zbiednieli o 27 miliardów dolarów

Fortuny rosyjskich oligarchów
Fortuny rosyjskich oligarchów
Fortuny rosyjskich oligarchów

Majątek dziesięciu rosyjskich oligarchów od stycznia 2014 roku uszczuplił się o blisko 27 mld dolarów - podaje Bloomberg. Najwięcej, bo 4,6 mld dolarów, stracił Władimir Lisin, potentat w branży metalurgicznej i wydobywczej. To efekt m.in. recesji w rosyjskiej gospodarce, spadku wartości rubla oraz konfliktu z Ukrainą.

Bloomberg zaprezentował ranking najbogatszych Rosjan. Wszyscy oligarchowie, których majątki liczone są w miliardach dolarów, odnotowali od początku tego roku pokaźne straty.

Na szczycie listy jest Władimir Lisin, którego portfel uszczuplił się aż o 4,6 mld dolarów. Pomimo to działający w branży metalurgicznej i wydobywczej Lisin znajduje się na 72 pozycji wśród najbogatszych na świecie ludzi. Lisin jest prezesem i największym akcjonariuszem spółki Novolipetsk Steel, która jest jednym z największych dostawców stali w Rosji.

Olbrzymi minus

Na drugim miejscu znalazł się Gienadij Timszenko, który stracił 3,1 mld dolarów. Oligarcha jest właścicielem Volga Group, która zajmuje się energetyką, handlem, transportem i budownictwem. Posiada też ponad 23 proc. udziałów w spółce Novatek - największego po Gazpromie producenta gazu i ponad 30 proc. udziałów w firmie Sibur, która działa w branży chemicznej. Na podium oligarchów, których majątek stopniał najbardziej, jest również Sergiej Galicki. Założyciel i największy akcjonariusz spółki giełdowej Magnit, która jest największym sprzedawcą żywności w Rosji, stracił 3,1 mld dolarów. Jego inna firma Krasnodar zarządza ponad 6,5 tys. sklepów oraz 140 hipermarketami.

Kto w dziesiątce?

Tuż za podium ze stratą 3 mld dolarów uplasował się Władimir Jewtuszenko, który jest założycielem i największym akcjonariuszem firmy inwestycyjnej Sistema. Oligarcha zarządza również firmą Telesystems, która jest największym operatorem telefonii komórkowej w Rosji. Jewtuszenko działa także w branży naftowej, energetycznej, medycznej i przemysłu produktów dla dzieci. Na piątym miejscu w zestawieniu Bloomberga znalazł się Uliszer Usmanow. Najbogatszy człowiek w Rosji stracił od początku roku 2,9 mld dolarów. Oligarcha działa w wielu branżach. Ma m.in. holding, który kontroluje Metalloinvest, czyli największego w Rosji producenta rudy żelaza, a także operatora telefonii komórkowej MegaFon. Jest też udziałowcem Facebooka, Twittera, Zyngi oraz Apple. A także współwłaścicielem drużyny piłkarskiej Arsenal Londyn. Na szóstym miejscu ze stratą 2,3 mld dolarów jest Leonid Michelson, który jest prezesem Novateku. Rosjanin kontroluje również ponad 50 proc. udziałów w spółce Sibur, która działa w przemyśle petrochemicznym. W jego portfelu jest również 52 proc. udziałów w firmie Pervobanku, czyli firmy działającej w sektorze usług finansowych.

Miliardy strat

Siódmą pozycję zajmuje Andriej Mielniczenko, który stracił 2,2 mld dolarów. Oligarcha jest prezesem i większościowym udziałowcem spółki Eurochem. Firma jest największym producentem nawozów w Rosji. Mielniczenko działa również w branży energetycznej. Tuż za nim ze stratą 2,1 mld dolarów znalazł się Aleksiej Mordaszow, który jest największym udziałowcem i głównym dyrektorem w spółce Siewierstal - drugiego co do wielkości producenta stali w Rosji. Miliarder ma również udziały w firmie Norgold, która zajmuje się wydobyciem złota. Oligarcha działa też w branży turystycznej i bankowej. Na dziewiątym miejscu jest Wagit Alekpierow. Prezes Łukoil stracił 2 mld dolarów. Oligarcha ma też 25 proc. udziałów w funduszu inwestycyjnym IFD Kapitał, która zajmuje się bankowością, energetyką, budownictwem i funduszami emerytalnymi. Pierwszą dziesiątkę oligarchów, których majątki skurczyły się najmocniej od początku tego roku zamyka Michaił Fridman. Jego portfel uszczuplił się o 1,6 mld dolarów. Fridman jest większościowym udziałowcem Alfa Group, która kontroluje m.in. VimpelCom - siódmego na świecie operatora telefonii komórkowej. Rosjanin posiada również ponad 20 proc. spółki X5, która jest jednym z największych sprzedawców żywności w Rosji.

Kto jeszcze?

W zestawieniu najbogatszych Rosjan Bloomberga znajduje się 18 osób. Na liście jest jeszcze m.in. Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Abramowicz stracił "jedynie" 335 mln dolarów. Najmniej ucierpiał portfel Dymitra Rybołowlew, który stracił 24 mln dolarów. Majątek pierwszej dziesiątki oligarchów, którzy stracili najwięcej zmniejszył się o 26,9 mld dolarów - całej osiemnastki o 31,8 dolarów.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Алексиус2, kremlin.ru

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC