Minister finansów Francji: Strefa euro musi być bardziej zintegrowana

Najnowsze

Wikipedia CC BY SA | Toufik-de-planoiseStrefa euro musi być silniejsza - uważa Pierre Moscovici

- Kraje strefy euro powinny rozpocząć nowe, ambitne projekty, takie jak powszechne ubezpieczenie na wypadek bezrobocia - uważa francuski minister finansów Pierre Moscovici. To pomysł ministra, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi poparcia dla eurosceptyków.

Badania opinii publicznej wskazują, że partie antyeuropejskie mogą osiągnąć dobry wynik w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zyskując wyborców sfrustrowanych przedłużającą się recesją oraz wysokim bezrobociem w eurolandzie.

- Strefa euro musi być bardziej zintegrowana, musi być silniejsza, aby obywatele poczuli, że ich waluta jest mocniejsza - powiedział Moscovici.

Moscovici, socjaldemokrata, który wcześniej w europarlamencie pełnił funkcję ministra ds. europejskich, zasugerował, że 18 krajów strefy euro powinny uchwalić wspólny budżet na walkę z bezrobociem.

- Poprawa zarządzania strefą euro jest ważnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się jej liderzy - dodał minister.

Pieniądze z podatków dla bezrobotnych

- Francja chce budżetu, który mógłby służyć ubezpieczeniom na wypadek bezrobocia. Pieniądze miałyby pochodzić z części wpływów z podatków od transakcji finansowych - zaznacza Moscovici.

11 krajów UE zgodziło się na wprowadzenie takiego podatku, ale plan ten został storpedowany przez unijnych prawników wątpiących w jego legalność.

Paryż i Berlin wspólnie pracują nad przedstawieniem w najbliższym czasie nowych propozycji. Niemcy odrzucały dotychczas wszelkie propozycje świadczeń dla bezrobotnych w strefie euro, które wychodzą poza istniejący budżet.

Moscovici nie przedstawił na jakich zasadach ubezpieczenie byłoby wypłacane. W ub. roku francuski skarb państwa zaproponował podstawowy zasiłek dla bezrobotnych, uzupełniany przez krajowe programy ubezpieczeniowe.

Jak wynika z badań, 2 proc. unijnego PKB może zapewnić 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Toufik-de-planoise