Kto kupił stocznie?

Aktualizacja:
 
Część tropów prowadzi do holenderskiego Bluewater Holding BVMateriały prasowe Bluewater

Od kiedy ogłoszony został inwestor, który kupił lwią część majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, trwają spekulacje, kto kryje się za United International Trust NV. To rząd Kuwejtu albo katarscy szejkowie - piszą media, a internet huczy od pogłosek, że nasz stocznie kupił izraelski wywiad - Mossad. Jednak - jak ustalił portal tvn24.pl - zakup stoczni przez UIT to konsekwencja złożonej już wcześniej oferty przez Fortis Intertrust i prawdopodobnie jest to ta sama grupa inwestorów.

Lwią cześć majątku Stoczni Gdynia - pozwalającą na budowę statków - kupił United International Trust NV - w czwartek ogłosił rząd. Już w sobotę pojawiła się nowa wiadomość. Ten sam inwestor kupił porównywalną część (siedem składników - w tym pochylnie Wulkan i Odra) Stoczni Szczecińskiej Nowa. - Również w tym przypadku inwestor zadeklarował, że kupił te aktywa, aby kontynuować produkcję stoczniową - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Kim jest ten inwestor? Rząd nie informuje, a media podają domysły graniczące z prawdopodobieństwem.

Fortis reaktywacja

Kto pamięta zarzuty PO wobec ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego, że zignorował on ofertę na stocznie złożoną przez Fortis Intertrust, fundusz zależny belgijskiego Fortis Banku? Padły one kilka miesięcy temu. Jasiński odpowiedział na to, że żadna taka oferta ostatecznie nie została domknięta.

"Klienci Banku Fortis szacowali że proces uzgodnienia głównych warunków transakcji mógłby zostać zakończony w ciągu 3 miesięcy od momentu przyznania wyłączności i transakcja mogłaby zostać dokonana i zamknięta przed końcem 2007 r." - napisała Platforma Obywatelska w "Białej Księdze prywatyzacji polskich stoczni". Fortis miał jednak trafić na przeszkodę w postaci ministra Jasińskiego. "Podkreśla konieczność złożenia trzech oddzielnych ofert na każdą stocznię osobno, od trzech różnych podmiotów. Podkreśla, że nie jest możliwa akceptacja stawianych przez Fortis warunków na obecnym etapie prywatyzacji" - napisała PO.

I skomentowała następująco: "Minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński nie zabiega o inwestora zainteresowanego zakupem wszystkich trzech Stoczni, tylko odsyła go do trzech różnych procedur".

Odpowiedź, kto kupił stocznie znajdujemy na stronie united-itrust.com, w wywiadzie udzielonym przez Gregory'ego Eliasa z rady dyrektorów UIT, współzałożyciela Intertrust Group, która została przejęta przez Fortis Intertrust w 2002 roku. Założył on w 2007 roku właśnie UIT, który teraz kupił stocznie. Jest to więc - prawdopodobnie - ta sama grupa inwestorów i ta sama - zapewne - wizja biznesu. Nie wiadomo jednak, kogo fundusz reprezentuje.

Obawy o produkcję

Na temat kupna majątku polskich stoczni głos zabrał Paweł Poncyljusz (PiS), w 2007 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. - Na pewno dobrze, że się znajdują inwestorzy, którzy deklarują kontynuowanie produkcji stoczniowej - ocenił dla tvn24.pl.

Zaznaczył jednak, że same deklaracje o niczym nie przesądzają. - Dokąd nie zobaczę wykwalifikowanej firmy, które naprawdę specjalizuje się w budowie statków, to nie bardzo będę temu dowierzał - zastrzegł polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Kuwejt ma Katar

Wcześniej "Dziennik" pisał, że Stocznię Gdynia kupi rząd Kuwejtu. "Gazeta Wyborcza" po wygranym przez United International Trust przetargu na Stocznię Gdynia napisała, że za tym funduszem stoją inwestorzy z Kataru. Gazety wskazując na inwestorów znad Zatoki Perskiej uzasadniały to tym, że stocznie miałyby produkować statki do przewożenia płynnego gazu LNG, albo też tym, że inwestor chciałby wykorzystać tereny stoczni do budowy terminalu.

Inną hipotezę ma portal naszemorze.com.pl, który zastrzega, że wysnuł je na podstawie tropów, jakie podpowiadają powiązania kapitałowe lub personalne publikowane w internecie.

"Trafiliśmy na pewien trop, który w przypadku potwierdzenia się, napawałby, bez euforii, ale jednak pewnym optymizmem" - pisze naszemorze.com.pl.

Co to takiego Bluewater?

Według portalu, tropy powiązań prowadzą do znanego inwestora holenderskiego Hugo Heeremy, angażującego swój kapitał na rynku prywatnych inwestycji, ale też reprezentującego i kontrolującego grupę Bluewater Holding BV. Co to takiego?

"Od założenia, w roku 1978, Bluewater zdobywała coraz większe techniczne doświadczenie i udziały w rynku projektowania, budowy, wdrożeń, dzierżawy i eksploatacji, bazujących na kadłubach zbiornikowców, pływających systemów magazynowych i wydobywczych, cumowanych lub kotwiczonych jednopunktowo, a także stała się jednym z wiodących dostawców rozwiązań projektowych i gotowych obiektów (systemów) cumowania jednopunktowego (...). Bluewater jest w posiadaniu lub ma w zarządzie technicznym (na zlecenie eksploatatorów podmorskich pól naftowych) (...) pływające systemy wydobywczo-magazynowe (FPSO), (...) zatrudnione przy wydobyciu ropy naftowej w norweskim i brytyjskim sektorze Morza Północnego, u wybrzeży Południowej Afryki i Chin" - pisze specjalistyczny portal.

Jest szansa na rentowność

Czy z takim inwestorem polskie stocznie czekałaby świetlana przyszłość? Naszemorze.com.pl patrzy na nią z umiarkowanym optymizmem.

"Gdyby potencjał zamykanej z końcem maja Stoczni Gdynia miał przejąć Bluewater, nie oznaczałoby to bardzo zdywersyfikowanej i nadzwyczaj ambitnej technicznie produkcji. Mogłaby ona polegać m.in. na przebudowie zbiornikowców na pływające systemy wydobywcze (FPSO) lub magazynowe (FSO). Jednak i to mogłoby oznaczać krok naprzód w stosunku do seryjnej budowy samochodowców i kontenerowców, szczególnie pod względem rentowności produkcji".

Więcej o United International Trust

Śledząc nazwę United International Trust NV w internecie, portal niezależna.pl trafia na kolejne informacje dotyczące inwestora. Okazuje się, że UIT jest członkiem rady Sapiens, firmy dostarczającej oprogramowanie dla biznesu ubezpieczeniowego.

Obok UIT wśród dyrektorów i rady Sapiens jest jednak wiele postaci wcześniej związanych ze służbami specjalnymi i armią Izraela. Jak podaje serwis niezalezna.pl: "prezes Sapiens – Roni Al-Dor – służył w izraelskich siłach powietrznych, ukończył też prestiżową uczelnię informatyczną podlegającą sztabowi sił powietrznych Izraela. Rami Doron – pełniący w Sapiens funkcję kierownika ds. operacyjnych (Chief Operating Officer) – przez 6 lat był ekspertem od elektroniki w armii Izraela. Sagi Schliesser – kolejna postać z kierownictwa Sapiens – przez wiele lat stał na czele Computer Training School w żydowskich siłach obronnych. Martin Greenberg – wiceprezes Sapiens – przez 8 lat pracował w wojskowym centrum komputerowym „Mamram”. „Mamram” to specjalistyczna jednostka przetwarzająca informacje dla wszystkich jednostek wojskowych Izraela. Stworzyła m.in. specjalną wewnętrzną sieć komputerową (tzw. system intranetowy) na użytek armii i wywiadu wojskowego" - czytamy w niezalezna.pl.

Na tym jednak nie koniec powiązań UIT. Sapiens jest bowiem członkiem holdingu Formula Systems, który z kolei w listopadzie 2006 r. został wykupiony przez konsorcjum Emblaze Group. Jak informuje portal niezalezna.pl – 11 września 2008 r. członkiem zarządu Emblaze, i jednocześnie dyrektorem-konsultantem tej spółki, został Nahum Admoni. To wieloletni oficer wywiadu wojskowego Izraela, który w latach 1982-1989 był szefem Mossadu. Portal niezależna.pl wyciąga stąd wniosek, że polskie stocznie kupił Mossad.

UIT o sobie?

Na stronach internetowych united-itrust.com znajdujemy informację, że firma zajmuje się usługami takimi jak restrukturyzacja i planowanie rozwoju firm, obsługa finansowa i prawna inwestycji, zarządzaniem ryzykiem oraz aktywami osób prywatnych i firm. Nie znajdujemy jednak nigdzie wprost napisanej nazwy United International Trust. Wskazuje na nią jedynie adres strony, ale na niej samej pojawia się jedynie nazwa United Trust.

Źródło: tvn24.pl, naszemorze.com.pl, "Dziennik", "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Bluewater

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl