Konkurencja wjedzie na tory? Szykuje się kolejowy przetarg dekady

Wikimedia Commons / CC BY 3.0 Na torach może pojawić się konkurencja dla naszych kolejarzy

Resort infrastruktury przygotowuje postępowanie na wybór przewoźnika, który będzie woził pasażerów za granicę. Na torach może pojawić się konkurencja dla naszych kolejarzy - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Komisja Europejska dąży do liberalizacji rynku usług kolejowych, ale rządy państw członkowskich zazwyczaj starają się chronić rodzimych przewoźników.

Niewykluczone jednak, że wkrótce konkurencja zagości w polskich przewozach międzynarodowych.

Jak finansować?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje właśnie projekt uchwały dotyczący finansowania międzynarodowych przewozów pasażerskich.

Obecnie - na długich dystansach - świadczą je PKP Intercity, otrzymując rocznie około 50 mln zł dotacji z budżetu. - Spodziewam się, że na polskich torach wreszcie pojawi się konkurencja i nowi przewoźnicy, dzięki którym poprawi się jakość usług - mówi Stanisław Lamczyk, poseł PO i członek Sejmowej Komisji Infrastruktury.

- Dobrze, iż zdecydowano się wreszcie na przetarg, bo klarownie i rynkowo będzie można określić zasady świadczenia i finansowania usług publicznego przewozu pasażerów - podkreśla Michał Beim, ekspert z Instytutu Sobieskiego.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości