Koncesje na złoża miedzi pod lupą ABW. Ministerstwo: wybraliśmy korzystniejszą ofertę

Aktualizacja:
Donald Tusk: ABW zbada sprawę przyznania koncesji
Donald Tusk: ABW zbada sprawę przyznania koncesji
tvn24
Donald Tusk: ABW zbada sprawę przyznania koncesjitvn24

ABW bada, dlaczego Ministerstwo Środowiska przyznało firmie Leszno Copper koncesję na poszukiwania miedzi pod powierzchnią Głogowa. Walczył o nią także KGHM. Resort tłumaczy, że wybrał korzystniejszą ofertę. A premier Donald Tusk żąda wyjaśnień.

W kwietniu 2012 r. koncern KGHM złożył w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na poszukiwanie metali pod powierzchnią Głogowa. Znajdujące się tam złoże Bytom Odrzański może być niezwykle bogate. Według szacunków zawiera ono osiem milionów ton miedzi wartej od 700 mln do ponad miliarda dolarów. Obszar jest ważny dla KGHM, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa Głębokiego Przemysłowego, gdzie spółka ma koncesję wydobywczą oraz Gaworzyc i Głogowa, gdzie dysponuje koncesjami poszukiwawczymi.

Zgodnie z prawem wniosek o koncesję powinien zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca, góra dwóch - twierdzi tygodnik "Wprost". Mimo to resort bardzo długo nie dawał odpowiedzi. W sierpniu konkurencyjny wniosek złożyła firma Leszno Copper, kontrolowana przez kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership. Zarejestrowana jest w Luksemburgu, a jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, który w latach 2001-2004 był prezesem zarządu KGHM.

Resort zapomniał o interesie

Pod koniec stycznia 2014 r. resort wydał decyzję korzystną dla Kanadyjczyków.

Ale sprawą zainteresowała się też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Sprawa jest nam znana i aktualnie ją analizujemy - przyznaje w rozmowie z TVN24bis.pl ppłk Maciej Karczyński, rzecznik prasowy ABW.

Według "Wprost" Agencję powiadomił KGHM, ale rzecznik miedziowego giganta Dariusz Wyborski zaprzeczył tym doniesieniom.

Ministerstwo odpowiada

Ministerstwo Środowiska twierdzi, że decyzja o przyznaniu koncesji konkurentom KGHM jest prawidłowa.

Tłumaczy też, że długo rozpatrywał wniosek KGHM, bo koncern dwukrotnie modyfikował złożone dokumenty. - To powodowało konieczności ponownej analizy. To tekst oraz 23 załączniki, w tym projekt robót geologicznych - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Paweł Mikusek, rzecznik prasowy resortu. - W trakcie postępowania składano również zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego na postanowienia organów opiniujących - dodaje.

Skąd taki wybór?

Zapytany o to, dlaczego koncesję przyznano ostatecznie firmie Leszno Copper i jakie były kryteria wyboru, odpowiedział, że oferta firmy była korzystniejsza niż KGHM, a polskie prawo nie zezwala na faworyzowanie żadnego z podmiotów ubiegających się o koncesję. - W poszukiwania i rozpoznawania złóż rud miedzi z punktu widzenia interesu publicznego i racjonalnej gospodarki złożami kluczowe jest porównanie zakresu obligatoryjnych prac terenowych, szczególnie otworów wiertniczych. Firma Leszno Copper zaproponowała na obszarze koncesyjnym Bytom Odrzański 15 wierceń w okresie 5 lat, a KGHM 5 wierceń w 9 lat. Uzyskany podczas wierceń rdzeń stanowi większą wartość dla Skarbu Państwa niż wyniki prac laboratoryjnych - tłumaczy rzecznik.

Dodaje, że całe postępowanie nie dotyczyło jedynie złoża Bytom Odrzański, lecz w sumie pięciu obszarów. - Obydwie firmy otrzymały koncesje na część wnioskowanych obszarów (KGHM - Kulów-Luboszyce; Leszno Copper - Kotla i Bytom Odrzański), a na część otrzymały decyzje odmowne. Ostatecznie KGHM uzyskało 689 kmkw terenów koncesyjnych, a firma Leszno Copper 411 kmkw - dodaje.

KGHM tłumaczy

KGHM Polska Miedź złożył 13 lutego odwołanie od decyzji ministerstwa. Koncern podkreślił, że wniosek o przyznanie koncesji był prawidłowy i spółka nie ma sobie nic do zarzucenia, a jego oferta była lepsza i bardziej racjonalna, ponieważ przewidywała w pierwszym okresie osiem odwiertów, a po wstępnych wynikach - kolejnych 31, czyli razem 39 przez dziewięć lat.

Premier pyta

Premier Donald Tusk pytany dziś przez dziennikarzy o sprawę, stwierdził, że sprawdzi dlaczego wybrano Leszno Copper. - Poprosiłem o przygotowanie precyzyjnego wyjaśnienia motywacji, dlaczego wybrano akurat tę firmę ubiegającą się o koncesję. Sprawdzimy też jak wyglądał obieg informacji pomiędzy tymi instytucjami (KGHM, MŚ i Leszno Copper - red.). Ponieważ naszą intencją jest utrzymanie silniej pozycji w KGHM, w której Skarb Państwa ma duży udział. Podjęliśmy decyzję o przyśpieszeniu działań ABW w tej sprawie. Proces koncesyjny nie ma charakteru ostatecznego, więc będziemy korzystali z możliwości trybu odwoławczego - powiedział Tusk.

Szef rządu powiedział, że ministrowie środowiska i skarbu są zobowiązani, by przedstawić w najbliższych dniach szczegółową informację w tej sprawie. - Nie spieszyłbym się z pochopnymi wnioskami, ale sprawę na pewno wyjaśnimy. Myślę, że jej finał będzie bez uszczerbku z punktu widzenia interesów państwa - powiedział.

Autor: rf/msz//gry / Źródło: Wprost, TVN24 Wrocław, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KGHM

Pozostałe wiadomości

Według doktora Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przyszłość eksploracji przestrzeni kosmicznej w dużej mierze będzie należeć do robotów. Maszyny te będą realizować szeroki zakres zadań - od prostych czynności porządkowych po prowadzenie zaawansowanych eksperymentów naukowych.

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Źródło:
tvn24.pl

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP