Picie kawy bezkofeinowej jest równie pomocne w utrzymaniu zdrowej wątroby jak picie zwykłej kawy - wynika z najnowszych badań. Naukowcy odkryli, że osoby pijące duże ilości kawy każdego dnia mają niższy poziom negatywnych enzymów wątrobowych.
Jak pisze "Business Insider", może to sugerować, że substancje chemiczne zawarte w kawie, także inne niż kofeina, mogą pomagać wątrobie.
Picie kawy a wątroba
Z kolei inne badania wykazały, że picie kawy sprzyja zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia, marskości wątroby i raka wątroby - pisze "Business Insider".
- Wstępne badania wykazały, że picie kawy może mieć potencjalny wpływ ochronny na wątrobę - podkreśla dr Qian Xiao z National Cancer Institute w Maryland. - Jednak dowody nie są jasne, jeśli chodzi o kawę bezkofeinową - dodał.
Aby odpowiedzieć na to pytanie Xiao i jego współpracownicy wykorzystali dane z National Health i Nutrition Examination Survey z badań mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Naukowcy sprawdzili ponad 27 tys. osób w wieku 20 lat i starszych. Deklarowały one ile kawy piją w ciągu 24 godzin. Naukowcy zrobili badanym próby wątrobowe. Podwyższony poziom enzymów może wskazywać na oznakę uszkodzenia lub zapalenia wątroby.
Serwis informuje, że badani, którzy deklarowali, że piją trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie mieli niższy poziom enzymów w porównaniu z osobami, które nie piją kawy. Dodatkowo, nie ma znaczenia czy piły one kawę zwykłą, czy bezkofeinową.
Autor: mn / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu