Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła we wtorek prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w związku z ofertą publiczną tej firmy. W przyszłym tygodniu rozpocznie się seria spotkań z inwestorami, podczas których zarząd przybliży szczegóły oferty.
- Zatwierdzenie prospektu to bardzo dobra wiadomość dla spółki, otwierająca drogę do dalszych procedur związanych z wprowadzeniem firmy na giełdę - skomentował zatwierdzenie projektu prezes JSW, Jarosław Zagórowski. - Na początku odbędą się spotkania w kraju, a następnie - w związku z globalnym charakterem tej oferty - także za granicą. Szczegóły są obecnie dopracowywane - na pewno odwiedzimy Londyn, prawdopodobnie także zaprezentujemy ofertę w USA i na rynkach azjatyckich - zapowiedział Zagórowski.
Skarb chce zgarnąć nawet 4 mld zł
Według wcześniejszych informacji, resort Skarbu Państwa ma rozpocząć proces sprzedaży akcji JSW 13 czerwca, a debiut spółki na giełdzie 6 lipca.
Oferta akcji JSW obejmować ma tylko sprzedaż części akcji należących do Skarbu Państwa. Resort zapewnia, że zachowa powyżej 50 proc. akcji JSW - w tym sensie obecnie nie nastąpi prywatyzacja spółki, ale jej upublicznienie, czyli wprowadzenie na giełdę.
Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, Skarb Państwa chciałby pozyskać z oferty JSW ok. 3-4 mld zł.
Oferta publiczna JSW dotyczy 39.496.196 akcji. Oferującym akcje jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.
W poniedziałkowym komunikacie ministerstwa gospodarki i Skarbu Państwa, wojewoda śląski oraz zarząd JSW podkreślili, że upublicznienie JSW przebiega zgodnie z planem - budowa księgi popytu nastąpi w drugiej połowie czerwca, a debiut publiczny 6 lipca.
Koniec konfliktu coraz bliżej
Komunikat był odpowiedzią na zerwanie w miniony piątek rozmów ze stroną społeczną, na temat porozumień poprzedzających wejście JSW na giełdę. W poniedziałek związkowcy zdecydowali jednak o powrocie do stołu negocjacyjnego i zawieszeniu zapowiadanego na 9 czerwca strajku w kopalniach.
Wszystko wskazuje na to, że kolejne rozmowy strony społecznej z zarządem i przedstawicielami obu ministerstw odbędą się w Katowicach w najbliższy czwartek - formalnie jednak termin nie został dotychczas ustalony.
Związki domagają się m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW po jej upublicznieniu oraz akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty są spełnione, strona społeczna chce jednak, by było to zapisane w specjalnym porozumieniu.
Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc. Zarząd proponuje 5,5 proc.; dalszy wzrost płac miałby wiązać się z efektywnością pracy. Wcześniej związki porozumiały się z zarządem w sprawach pracowniczych, m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24