Senat poparł w piątek ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą minister skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego, np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.
Ustawa określa szczególne uprawnienia ministra skarbu wobec spółek posiadających infrastrukturę do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej; wydobycia, rafinacji, przetwarzania, magazynowania i przesyłania rurociągami ropy naftowej. Według ustawy, listę firm posiadających tzw. infrastrukturę krytyczną ma sporządzać dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Nowe przepisy dotyczą spółek, które prowadzą działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej, a także firm paliwowych. Wobec decyzji władz takich firm minister skarbu będzie mógł stosować prawo sprzeciwu.
Unia kontra weto powszechne
Ustawa pozwoli dostosować prawodawstwo polskie do prawa wspólnotowego. Ma ona wejść w życie 1 kwietnia 2010 r.
Pod koniec października 2009 r. Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu obowiązująca dotychczas ustawę z czerwca 2005 r. KE uznała, iż przepisy te, wraz z dwoma towarzyszącymi jej rozporządzeniami wykonawczymi, łamią unijną swobodę przepływu kapitału i przedsiębiorczości. Komisja kwestionuje prawo krajów członkowskich do "złotego weta" w firmach uznawanych przez nie za strategiczne. Uprawnienia te ograniczają bowiem prawo pozostałych właścicieli do uczestniczenia w zarządzie i kontroli spółki.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24