Ukraińska spółka Naftohaz odłożyła 3,1 mld dolarów na zakup gazu w nadchodzącym okresie zimowym - podkreślił w piątek ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Ostrzegł, że jego kraj nie jest w stanie przetrwać bez dostaw rosyjskiego gazu.
Jaceniuk dodał, że Ukraina potrzebuje obecnie dalszych 5 mld metrów sześciennych gazu.
Przerwane dostawy gazu
16 czerwca Gazprom przerwał dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę, co uzasadnił nieuregulowaniem w terminie zobowiązań przez stronę ukraińską. Obie strony zwróciły się do sądu arbitrażowego w Sztokholmie o rozstrzygnięcie sporu. Mimo tej konfrontacji, eksport rosyjskiego gazu do Europy za pośrednictwem biegnących przez terytorium Ukrainy gazociągów utrzymano. W lipcu Naftohaz zwrócił się do Gazpromu o renegocjację kontraktu na tranzyt gazu. W razie odmowy zapowiedział wystąpienie na drogę sądową również w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu ukraińska Rada Najwyższa uchwaliła ustawę umożliwiającą wprowadzenie sankcji wobec Rosji w związku z popieraniem i finansowaniem przez nią terroryzmu na Ukrainie. Ustawa dopuszcza zakazanie podmiotom rosyjskim tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium. Również w ubiegłym tygodniu Naftohaz zasugerował, że europejscy nabywcy rosyjskiego gazu musieliby dokonać poważnej rewizji swych umów z Gazpromem, gdyby został on objęty ukraińskimi sankcjami. Naftohaz zadeklarował jednocześnie, że zapewni stałe dostawy rosyjskiego gazu do Europy, nawet jeśli Kijów nałoży na Rosję własne sankcje.
Nie pierwszy raz
Rosyjski gaz importuje przez terytorium Ukrainy 18 krajów europejskich: Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja. W 2013 roku przez Ukrainę do Polski wpłynęło 3,8 mld m sześc. gazu. W przypadku wstrzymania dostaw z tego kierunku Polska jest w stanie sprowadzić dodatkowo 2 mld m sześc. przez Białoruś oraz 2,3 mld m sześc. z Niemiec dzięki tzw. rewersowi na gazociągu jamalskim. W 2013 roku Rosja wyeksportowała do Unii Europejskiej 167,2 mld m sześc. błękitnego paliwa, w tym 82,3 mld metrów sześc. przez Ukrainę. W 2013 roku Gazprom zapłacił Naftohazowi 3,5 mld dol. za tranzyt gazu do Europy.
Autor: mn/km / Źródło: reuters, pap