Impreza integracyjna. Blajer wyjaśnił, czy obecność jest obowiązkowa

Aktualizacja:
Czy impreza integracyjna w pracy może być obowiązkowa?
Czy impreza integracyjna w pracy może być obowiązkowa?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatCzy impreza integracyjna w pracy może być obowiązkowa?

Czy wyjazd integracyjny jest obowiązkowy? I czy należy się nam dodatkowe wynagrodzenie za czas spędzony na takim wyjeździe? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer.

Wyjazdy integracyjne zazwyczaj przypadają na weekend, a więc na dni, w które w większości firm są dniami wolnymi od pracy. Służą one przede wszystkim osiągnięciu celów istotnych dla pracodawcy, a mianowicie poprawie efektywności pracy poprzez poprawę relacji interpersonalnych w zespole pracowników.

Problem z oceną

Kodeks pracy nie reguluje kwestii wyjazdów integracyjnych. W przypadku wyjazdów tego typu często występują problemy z oceną, czy wyjazd jest obowiązkowy, czy też udział pracownika w nim jest dobrowolny.

- Jest możliwe, że szef poleci nam udział w tego typu imprezie. Jeżeli będzie taka sytuacja, że dostaniemy polecenie udania się na imprezę integracyjną, która odbędzie się w sobotę, to my co do zasady powinniśmy takie polecenie wykonać. To jest tak jak z pracą w godzinach nadliczbowych, szef może nam to polecić, pomimo tego, że wykracza to poza naszą normę pracy. Spotkanie integracyjne ma też walor budowania zespołu, który przekłada się później na naszą wydajność - podkreślił adwokat Rafał Koniecek. - Jeżeli jest to polecenie służbowe, to wymaga od pracodawcy traktowania nas jako pracownika, który pracuje. Czyli liczy się to nam jako czas pracy - dodał.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości