HP i Philips w Polsce, Siemens w Grecji, GSK w Chinach. Zobacz, jak korporacje korumpują świat

HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce

Ponad 100 mln dolarów będą kosztowały Hawlett-Packard (HP) próby korumpowania polskich urzędników. Przedstawiciele koncernu mieli wręczyć ponad 500 tys. dolarów łapówki w zamian za wygrany przetarg na sprzęt komputerowy dla Komendy Głównej Policji. Ale to nie jedyny przykład taki działań - tvn24bis.pl przypomina kilka największych afer z wielkimi korporacjami w tle.

W środę prokuratura zarzuciła polskiemu oddziałowi HP, że zapłaciła 529,5 tys. dolarów łapówki w zamian za pozyskiwanie kontraktów na dostarczanie sprzętu komputerowego dla Komendy Głównej Policji.

Eksperci podkreślają, że niektóre zachodnie korporacje mają w swoich budżetach środki na łapówki. Najczęściej specjalny fundusz uruchamiany jest na rynkach wschodzących. Oto najciekawsze przykłady takich afer.

GSK w Chinach

Pod koniec ubiegłego roku głośnym echem odbił się na świecie skandal korupcyjny w Chinach, związany z brytyjskim koncernem farmaceutycznym GlaxoSmithKline. Przedstawiciele tej firmy są podejrzani o płacenie zatrudnionym na rządowych posadach farmaceutom i lekarzom, aby promowali produkty firmy. Przed wybuchem skandalu firma zwiększyła, na tym rynku, sprzedaż o 14 proc. w zaledwie trzy miesiące. Kiedy afera wyszła na jaw sprzedaż leków w Chinach spadła o ponad 60 proc.

Pieniądze i wycieczki

W korupcyjny proceder zamieszanych było ponad tysiąc lekarzy, pielęgniarek, urzędników państwowych i pracowników administracji z ponad 70 szpitali. Za polecanie i przepisywanie leków GSK brali oni łapówki i jeździli na kosztowne wycieczki. Koncern miał wydać na te działania blisko 500 mln dolarów.

Wprawdzie władze koncernu wszczęły już wewnętrzne śledztwo i zarzekały się, że "nie tolerują nieetycznych i nielegalnych zachowań", ale na początku kwietnia okazało się, że podobne praktyki GSK stosowała także w Iraku.

Philips w Polsce

Holenderska korporacja medyczna przyznała się w ubiegłym roku do tego, że pracownicy Philipsa mieli korumpować dyrektorów szpitali, a w zamian dyrektorzy tak układali warunki przetargu, aby wygrał sprzęt Philipsa. Miało tak być w co najmniej 30 przetargach na dostawę sprzętu medycznego między 1999 a 2007 rokiem.

Łapówki dla dyrektorów sięgały od 3 do 8 procent wartości kontraktu netto. Po wyjściu sprawy na jaw Philips przeprowadził w 2007 roku wewnętrzny audyt w Polsce. Audyt nie wykazał "niestosownych płatności", ale ukarano kilku pracowników i zmieniono niektóre wewnętrzne procedury. Ale firma zgodziła się zapłacić 4,5 mln dolarów kary za złamanie w Polsce przepisów antykorupcyjnych. Informację o ugodzie zawartej z Philipsem ujawniła amerykańska komisja giełdowa SEC (Securities and Exchange Commission).

Szpiegostwo i korupcja

W 2010 czterech pracowników brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywającego m.in. rudę żelaza Rio Tinto skazano za korupcję w Chinach. Wszyscy przyznali się do wręczania łapówek, ale nie zgadzali się z ich wysokościami, które zarzucała im prokuratura. Szczegóły procesu zostały utajnione.

Natomiast znany jest wyrok chińskiego sądu, który na więzienie skazał całą czwórkę oskarżonych. Szef Rio Tinto w Szanghaju, Australijczyk Stern Hu został skazany na 10 lat więzienia za korupcję i ujawnianie tajemnic handlowych. Trzech jego chińskich współpracowników: Wang Yong, Ge Minqiang i Liu Caikui otrzymało kary odpowiednio 14, 8 i 7 lat więzienia.

Łapówki za pozwolenia na budowę

Światowy lider w handlu detalicznym Wal-Mart zatuszował wewnętrzne śledztwo w sprawie łapówek w Meksyku. W 2005 roku jeden z prawników koncernu otrzymał e-maila od byłego członku zarządu meksykańskiej filii Wal-Mart. Wiadomość zawierała szczegółowy opis procederu, w którym pracownicy płacili za zezwolenia na budowę sklepów w całym Meksyku. Władze firmy sprawdziły informacje i uzyskały potwierdzenie zarzutów. Jednak po wewnętrznym śledztwie, z którego wynikało, że wyprowadzono z firmy 24 mln dolarów sprawę zamieciono pod dywan. Dyrekcja koncernu postanowiła zamknąć wewnętrzne śledztwo i całą sprawę zataiła przed organami ścigania USA i w Meksyku.

Przez lata Wal-Mart przekazywał inwestorom, że rozwój filii w Meksyku jest modelowy. Kiedy sprawę opisał "New York Times' władzom spółki postawiono zarzuty. Śledztwo trwa, a jednym koncern zapewne zdecyduje się na usunięcie z zarządu osób zaangażowanych w łapówkarstwo i tuszowanie sprawy. Może to ułatwić ugodę z Departamentem Sprawiedliwości USA w związku z naruszeniem ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, która zakazuje płacenia łapówek zagranicznym oficjelom. Na podobną ugodę poszedł HP.

HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce

Grecja i Siemens

Skandal łapówkarski nie ominął też Siemensa. Afera korupcyjna dotyczyła Siemensa AG i greckich urzędników państwowych w 2004 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Chodziło o przetargi na systemy bezpieczeństwa. Sprawa zahaczyła też o zakupy dokonane przez grecką firmę telekomunikacyjną OTE w latach 90.

Do tej pory nikt w tej sprawie nie usłyszał aktu oskarżenia. I choć nie zebrano ostatecznych dowodów przeciwko komukolwiek, to skandal spowodował poważne zmiany w postawach greckiego społeczeństwa. Niezadowolenie Greków uderzyło w szczególności w główne greckie partie. Wszystko dlatego, że łapówki, szacowane na 100 mln euro miały być wydane na zdobycie zamówień publicznych. W proceder mogły być zaangażowane osoby związane z partią PASOK.

Prokurator, po dwóch latach śledztwa podkreśliła jedynie, że pewne powiązania finansowe mogły mieć miejsce.

Minister transportu i komunikacji pod koniec lat 90. z ramienia PASOK Tasos Mantelis przyznał w 2010 roku podczas dochodzenia prowadzonego przez komisję parlamentarną, że suma 200 tys. niemieckich marek została zdeponowana w 1998 roku na szwajcarskim koncie bankowym, rzekomo na finansowanie kampanii wyborczej. Na ten sam rachunek w 2000 roku miało wpłynąć 250 tys. marek niemieckich. Były minister podkreślił jednak, że wpłata pochodziła z nieznanego źródła.

Autor: msz/mn//gry / Źródło: Reuters, PAP, TVN24bis.pl,

Pozostałe wiadomości

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 roku spadła o 1,5 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spadki w przemyśle

Spadki w przemyśle

Źródło:
PAP

Czek wystawiony na sumę 49 milionów euro znalazł na ulicy w Lecce na południu Włoch przedstawiciel władz tego miasta. Jak przyznał, dostał zawrotów głowy na widok tylu zer. Udało mu się odnaleźć właściciela czeku.

Miliony euro leżały na ulicy

Miliony euro leżały na ulicy

Źródło:
PAP

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP