HP i Philips w Polsce, Siemens w Grecji, GSK w Chinach. Zobacz, jak korporacje korumpują świat

HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce

Ponad 100 mln dolarów będą kosztowały Hawlett-Packard (HP) próby korumpowania polskich urzędników. Przedstawiciele koncernu mieli wręczyć ponad 500 tys. dolarów łapówki w zamian za wygrany przetarg na sprzęt komputerowy dla Komendy Głównej Policji. Ale to nie jedyny przykład taki działań - tvn24bis.pl przypomina kilka największych afer z wielkimi korporacjami w tle.

W środę prokuratura zarzuciła polskiemu oddziałowi HP, że zapłaciła 529,5 tys. dolarów łapówki w zamian za pozyskiwanie kontraktów na dostarczanie sprzętu komputerowego dla Komendy Głównej Policji.

Eksperci podkreślają, że niektóre zachodnie korporacje mają w swoich budżetach środki na łapówki. Najczęściej specjalny fundusz uruchamiany jest na rynkach wschodzących. Oto najciekawsze przykłady takich afer.

GSK w Chinach

Pod koniec ubiegłego roku głośnym echem odbił się na świecie skandal korupcyjny w Chinach, związany z brytyjskim koncernem farmaceutycznym GlaxoSmithKline. Przedstawiciele tej firmy są podejrzani o płacenie zatrudnionym na rządowych posadach farmaceutom i lekarzom, aby promowali produkty firmy. Przed wybuchem skandalu firma zwiększyła, na tym rynku, sprzedaż o 14 proc. w zaledwie trzy miesiące. Kiedy afera wyszła na jaw sprzedaż leków w Chinach spadła o ponad 60 proc.

Pieniądze i wycieczki

W korupcyjny proceder zamieszanych było ponad tysiąc lekarzy, pielęgniarek, urzędników państwowych i pracowników administracji z ponad 70 szpitali. Za polecanie i przepisywanie leków GSK brali oni łapówki i jeździli na kosztowne wycieczki. Koncern miał wydać na te działania blisko 500 mln dolarów.

Wprawdzie władze koncernu wszczęły już wewnętrzne śledztwo i zarzekały się, że "nie tolerują nieetycznych i nielegalnych zachowań", ale na początku kwietnia okazało się, że podobne praktyki GSK stosowała także w Iraku.

Philips w Polsce

Holenderska korporacja medyczna przyznała się w ubiegłym roku do tego, że pracownicy Philipsa mieli korumpować dyrektorów szpitali, a w zamian dyrektorzy tak układali warunki przetargu, aby wygrał sprzęt Philipsa. Miało tak być w co najmniej 30 przetargach na dostawę sprzętu medycznego między 1999 a 2007 rokiem.

Łapówki dla dyrektorów sięgały od 3 do 8 procent wartości kontraktu netto. Po wyjściu sprawy na jaw Philips przeprowadził w 2007 roku wewnętrzny audyt w Polsce. Audyt nie wykazał "niestosownych płatności", ale ukarano kilku pracowników i zmieniono niektóre wewnętrzne procedury. Ale firma zgodziła się zapłacić 4,5 mln dolarów kary za złamanie w Polsce przepisów antykorupcyjnych. Informację o ugodzie zawartej z Philipsem ujawniła amerykańska komisja giełdowa SEC (Securities and Exchange Commission).

Szpiegostwo i korupcja

W 2010 czterech pracowników brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywającego m.in. rudę żelaza Rio Tinto skazano za korupcję w Chinach. Wszyscy przyznali się do wręczania łapówek, ale nie zgadzali się z ich wysokościami, które zarzucała im prokuratura. Szczegóły procesu zostały utajnione.

Natomiast znany jest wyrok chińskiego sądu, który na więzienie skazał całą czwórkę oskarżonych. Szef Rio Tinto w Szanghaju, Australijczyk Stern Hu został skazany na 10 lat więzienia za korupcję i ujawnianie tajemnic handlowych. Trzech jego chińskich współpracowników: Wang Yong, Ge Minqiang i Liu Caikui otrzymało kary odpowiednio 14, 8 i 7 lat więzienia.

Łapówki za pozwolenia na budowę

Światowy lider w handlu detalicznym Wal-Mart zatuszował wewnętrzne śledztwo w sprawie łapówek w Meksyku. W 2005 roku jeden z prawników koncernu otrzymał e-maila od byłego członku zarządu meksykańskiej filii Wal-Mart. Wiadomość zawierała szczegółowy opis procederu, w którym pracownicy płacili za zezwolenia na budowę sklepów w całym Meksyku. Władze firmy sprawdziły informacje i uzyskały potwierdzenie zarzutów. Jednak po wewnętrznym śledztwie, z którego wynikało, że wyprowadzono z firmy 24 mln dolarów sprawę zamieciono pod dywan. Dyrekcja koncernu postanowiła zamknąć wewnętrzne śledztwo i całą sprawę zataiła przed organami ścigania USA i w Meksyku.

Przez lata Wal-Mart przekazywał inwestorom, że rozwój filii w Meksyku jest modelowy. Kiedy sprawę opisał "New York Times' władzom spółki postawiono zarzuty. Śledztwo trwa, a jednym koncern zapewne zdecyduje się na usunięcie z zarządu osób zaangażowanych w łapówkarstwo i tuszowanie sprawy. Może to ułatwić ugodę z Departamentem Sprawiedliwości USA w związku z naruszeniem ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, która zakazuje płacenia łapówek zagranicznym oficjelom. Na podobną ugodę poszedł HP.

HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korumpowanie w Polsce

Grecja i Siemens

Skandal łapówkarski nie ominął też Siemensa. Afera korupcyjna dotyczyła Siemensa AG i greckich urzędników państwowych w 2004 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Chodziło o przetargi na systemy bezpieczeństwa. Sprawa zahaczyła też o zakupy dokonane przez grecką firmę telekomunikacyjną OTE w latach 90.

Do tej pory nikt w tej sprawie nie usłyszał aktu oskarżenia. I choć nie zebrano ostatecznych dowodów przeciwko komukolwiek, to skandal spowodował poważne zmiany w postawach greckiego społeczeństwa. Niezadowolenie Greków uderzyło w szczególności w główne greckie partie. Wszystko dlatego, że łapówki, szacowane na 100 mln euro miały być wydane na zdobycie zamówień publicznych. W proceder mogły być zaangażowane osoby związane z partią PASOK.

Prokurator, po dwóch latach śledztwa podkreśliła jedynie, że pewne powiązania finansowe mogły mieć miejsce.

Minister transportu i komunikacji pod koniec lat 90. z ramienia PASOK Tasos Mantelis przyznał w 2010 roku podczas dochodzenia prowadzonego przez komisję parlamentarną, że suma 200 tys. niemieckich marek została zdeponowana w 1998 roku na szwajcarskim koncie bankowym, rzekomo na finansowanie kampanii wyborczej. Na ten sam rachunek w 2000 roku miało wpłynąć 250 tys. marek niemieckich. Były minister podkreślił jednak, że wpłata pochodziła z nieznanego źródła.

Autor: msz/mn//gry / Źródło: Reuters, PAP, TVN24bis.pl,

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP