Hitem Grabarczyka ma być szybka kolej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZdaniem Cezarego Grabarczyka hitem Ministerstwa Infrastruktury okaże się szybka kolej

- Odblokowanie procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy dróg i autostrad, to jedno z głównych zadań resortu infrastruktury. Wiąże się to z wyeliminowaniem barier utrudniających inwestycje. Większość z nich zdiagnozowaliśmy - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podsumowując pracę resortu pod jego kierownictwem.

- W ciągu 100 dni resort wydał 19 rozporządzeń, a obecnie przygotowywanych jest ponad 30 projektów aktów legislacyjnych. Rozpoczęto m.in. prace nad rozwiązaniami, które pozwolą skrócić czas przygotowania i realizacji inwestycji - dodał Grabarczyk. [BUDUJEMY DROGI NA EURO]

Minister poinformował także, że jego resort pracuje nad tzw. systemem partnerstwa publiczno-prawnego, który zakłada, że podmioty prywatne będą mogły inwestować w publiczne projekty, na które państwo nie ma pieniędzy. W zamian podmiot ten będzie mógł zarządzać inwestycją i pobierać opłaty.

Rozpoczęto m.in. prace nad rozwiązaniami, które pozwolą skrócić czas przygotowania i realizacji inwestycji Grabarczyk, 100dni

Grabarczyk zaznaczył także, iż sukcesem jego resortu jest przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy, która zagwarantuje oddłużenie spółki PKP Przewozy Regionalne. [ZOBACZ WIĘCEJ]- Trwają także prace nad restrukturyzacją spółek grupy PKP, a PKP Intercity przygotowywana jest do debiutu na giełdzie - dodał.

Zdaniem ministra "hitem ministerstwa będzie Kolej Dużych Prędkości". Dodał, iż do końca roku program budowy kolei zostanie wdrożony do realizacji. Nowa, szybka linia kolejowa połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

[PRZECZYTAJ O SZYBKIEJ KOLEI]

Tchórzewski: resort infrastruktury kontynuuje prace zapoczątkowane przez poprzedników

- Resort infrastruktury pod kierownictwem Cezarego Grabarczyka w dużej mierze kontynuuje prace zapoczątkowane przez poprzedni rząd - skomentował wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, Krzysztof Tchórzewski z PiS.

Jego zdaniem, sprawa oddłużenia PKP Przewozy Regionalne była uwzględniona w przyjętej przez poprzedni rząd strategii.

Według Tchórzewskiego na pochwałę zasługują zapowiedzi uproszczenia i ułatwienia procesów inwestycyjnych w infrastrukturze. Jednak poseł PiS przypomniał, że poprzednicy ministra Grabarczyka również podejmowali działania w tym zakresie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu