Hiszpania wciąż w recesji

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAW 2008 i 2009 roku Hiszpania okazała się krajem najmocniej dotkniętym przez kryzys z europejskich rozwiniętych gospodarek

Hiszpania ciągle w recesji. Według ostatecznych danych za IV kwartał PKB kraju skurczył się o 0,1 procent kwartał do kwartału. W całym 2009 roku gospodarka skurczyła się o 3,6 procent.

Recesja w Hiszpanii trwa już siedem kwartałów. Do spadku najsilniej przyczyniło się ograniczenie inwestycji w budownictwie i cięcia wydatków państwa.

Jednym z największych problemów w Hiszpanii jest bezrobocie, którego stopa - według Eurostatu - sięga 19,5 procent, a liczba osób bez pracy przekracza 4 miliony. Premier Hiszpanii Jose Zapatero podkreślił, że priorytetem rządu jest teraz tworzenie nowych miejsc pracy. Zapatero wezwał jednocześnie opozycję do poparcia planu cięć wydatków i podwyżki podatków, które mają zmniejszyć deficyt, przekraczający już 11 procent PKB. Hiszpański rząd prognozuje, że w 2010 roku gospodarka urośnie o 0,3 procent.

Siedem kwartałów recesji, to najdłuższy okres nieprzerwanego pogarszania się sytuacji gospodarczej wśród krajów rozwiniętych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA