Grecja złoży we wtorek wniosek o przekazanie jej pierwszej raty z opiewającego na łącznie 110 mld euro pakietu pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowali anonimowo agencję Reutera przedstawiciele greckiego rządu.
Według przedstawiciela ministerstwa finansów, rząd wystąpi we wtorek o 14,5 mld euro od Unii Europejskiej i oczekuje, że w środę otrzyma dodatkowe 5,5 mld euro od MFW.
8,5 mld euro z otrzymanych funduszy Ateny wykorzystają na wykup swych 10-letnich obligacji, których termin wymagalności mija 19 maja.
Zadłużenie Grecji sięga obecnie 380 mld dolarów, a jej ubiegłoroczny deficyt budżetowy wyniósł 13,6 proc. produktu krajowego brutto.
"Znów jesteśmy głupkami Europy!"
Tak przyjęcie unijnego mechanizmu pomocy dla zadłużonych państw strefy euro komentuje z kolei we wtorek niemiecki dziennik "Bild". Na Europejski Mechanizm Stabilizacyjny Niemcy na mają wyłożyć co najmniej 123 mld euro.
- Tylko niemiecki udział w pomocy dla sąsiadów bankrutów wynosi 123 mld euro. Ale teraz nie mamy już pieniędzy na obniżenie podatków! - pisze "Bild".
Gazeta ocenia, że po to, "by ratować euro, politycy narażają walutę na szwank". - Z pierwotnego Paktu Stabilności i Wzrostu niewiele już pozostało - czytamy. - Tak, euro jest darem z niebios. Tak, euro jest gwarantem pokoju i dobrobytu. Opuszczenie strefy euro nigdy nie powinno być tematem dla nas Niemców. Ale parasol ratunkowy dla euro jest przegraną dla Europy. To coś, czego nie chcieli ojcowie euro, przede wszystkim Helmut Kohl - dodaje "Bild".
Gazeta wypomina, że Niemcy przez 10 lat gotowi byli na wiele wyrzeczeń dla stabilnego euro, w tym rezygnacji z podwyżek płac. - Zapłaciliśmy cenę, podczas gdy inni bawili się na nasz koszt - pisze.
UE na pomoc
Na Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 500 mld euro składają się dwa elementy. 60 mld euro zapewnić ma Komisja Europejska dzięki pożyczkom na rynkach kapitałowych, gwarantowanym z budżetu UE.
Kolejne 440 mld euro to pożyczki i gwarancje kredytowe, udzielane krajowi w potrzebie przez inne kraje strefy euro i ewentualnie spoza tego obszaru. 250 mld euro udostępni Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i to w sumie daje 750 mld euro.
Źródło: PAP