Grad mówił o sukcesie w sprawie PZU

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPGrad: zaniecha poprzedników kosztowały więcej niż zawarty kompromis

Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił we wtorek posłom sejmowej komisji skarbu informację dotyczącą zawarcia przez Skarb Państwa ugody z Eureko w sprawie PZU. Według PiS porozumienie z holenderskim ubezpieczycielem jest "gigantyczną porażką", a w ocenie Lewicy - "zgniłym kompromisem".

Szef resortu skarbu poinformował, że dokument z treścią ugody przekazał przedstawicielom klubów parlamentarnych i kół oraz przesłał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Dodał, że niebawem zostanie on opublikowany na stronach internetowych resortu skarbu.

W piątek Skarb Państwa zawarł ugodę z Eureko w sprawie PZU, która kończy dziesięcioletni konflikt między stronami. Jej efektem ma być odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł.

Grad podkreślił we wtorek, że przystępując do negocjacji z Eureko postawił sobie cele strategiczne - odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad PZU, wyjście Eureko z tej inwestycji, zakończenie arbitrażu, stworzenie warunków rozwoju PZU oraz wejście tej spółki na giełdę.

Szef resortu skarbu poinformował, że zgodnie z porozumieniem Eureko otrzyma 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł do końca tego roku z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia.

Zgodnie z ugodą do oferty publicznej PZU ma dojść najpóźniej do końca 2012 r. Ma być oferowanych ok. 20 proc. akcji PZU (15 proc. należących do Eureko i 4,9 proc. należących do Skarbu Państwa). Po ofercie udział Eureko w akcjonariacie PZU ma wynosić 18 proc., a docelowo ma spaść do 13 proc. Ponadto przez 15 lat holenderski ubezpieczyciel nie będzie mógł powiększać swojego zaangażowania w PZU.

Opozycja krytykuje

Opozycja - zarówno PiS jak i Lewica - ostro skrytykowała zawartą przez SP ugodę z Eureko.

Według posła PiS Marka Suskiego: - Eureko zrobiło interes życia, a Skarb Państwa pokazał, że Polskę można bezkarnie używać jako dostarczyciela ogromnej gotówki dla swoich interesów. To jest klęska, gigantyczna porażka Skarbu Państwa - podkreślił.

- Ogromne pieniądze traci polskie państwo. Te pieniądze wypływają ze spółki Skarbu Państwa i zamiast zasilić budżet, gdzie obcina się na biedne dzieci, zabiera się wózki inwalidom, żeby zaoszczędzić parę milionów złotych - lekką ręką grube miliardy trzeba zapłacić za błędy również poprzedników. Nie można mówić o żadnym sukcesie. Można mówić wręcz o czarnym dniu polskiego Skarbu Państwa i polskiej prywatyzacji - dodał Suski.

Minister skarbu odnosząc się do zarzutów Suskiego powiedział, że szuka on na siłę argumentów przeciwko ugodzie. Ocenił brak konsekwencji w negocjacjach z Eureko swojego poprzednika - ministra skarbu w latach 2005-2007 Wojciecha Jasińskiego (PiS).

Krytyki w sprawie ugody nie szczędził poseł Lewicy Ryszard Zbrzyzny. - Co z tego, że Skarb Państwa wypłaci dywidendę, ale pomniejszy swoje przychody. Znakomity interes zrobiło Eureko - podkreślił i porozumienie nazwał "zgniłym kompromisem".

Posłowie opozycji podkreślali, że wypłata Eureko dywidendy PZU, przynależnej SP, osłabi znacznie polskiego ubezpieczyciela. Obecny na posiedzeniu komisji prezes PZU Andrzej Klesyk odpierał ten zarzut. - Nie ma żadnego niebezpieczeństwa - ani dla naszych klientów, ani dla naszych akcjonariuszy - jeśli chodzi o dalsze egzystowanie PZU - powiedział. Podkreślił, że spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Ocenił, że na koniec tego roku powinna osiągnąć 3,7-4 mld zł zysku netto.

Grad, pytany przez dziennikarzy, dlaczego opozycja tak ostro krytykuje ugodę, odpowiedział: - To wynika z niewiedzy, jak dobre jest to porozumienie. Moje pytanie do Prawa i Sprawiedliwości - Dlaczego przez dwa lata nie kiwnęli palcem, by odzyskać kontrolę nad PZU? Oczywiście płacimy dużą cenę za to, ale ja nie wnikam - kto, kiedy, jakie popełnił błędy i czy je popełnił (w negocjacjach z Eureko - PAP)" - podkreślił.

Sejmowa komisja skarbu nie głosowała we wtorek nad przyjęciem informacji ministra skarbu. Poseł PiS Marek Suski wnioskował o odroczenie głosowania do momentu zapoznania się posłów z ugodą. Komisja przychyliła się do jego wniosku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP