Gospodarka się rozpędza. Zielińska-Głębocka: w tym roku wzrost może przekroczyć 3,5 proc.

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPolska gospodarka się rozpędza

- To jest informacja, że wzrost gopsodarczy wyraźnie przyspiesza i kolejne kwartały będą na pewno lepsze. Mam nadzieję, że koniec roku będzie jeszcze lepszy. Szacuje się, że w całym roku może być nawet powyżej 3,5 proc. wzrostu PKB - powiedziała w w TVN24 Biznes i Świat prof. Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej.

GUS opublikował w piątek szacunki, że PKB w IV kwartale 2013 roku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz o 0,5 proc. kwartał do kwartału. GUS podtrzymał jednocześnie szacunek wzrostu o 1,9 proc. rdr za trzeci kwartał. Pełne dane o PKB w IV kwartale 2013 r. GUS poda 28 lutego o godz. 10.00.

Profesor oceniła, że takie wzrost "jest realny". - Po tych informacjach, jakie się okazały dotyczące produkcji, pewnego ożywienia jeśli chodzi o budownictwo, rynek kredytowy, o wskaźniki koniunktury, to moim zdaniem staje się do realne - powiedziała Zielińska-Głębocka.

- Inwestycje jeszcze na dobre nie ruszyły, ale już trochę tak, co jest pocieszające. Wyraźnie poprawia się spożycie indywidualne - dodała.

Stopy bez zmian

Zdaniem prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej ryzyko dla polskiej gospodarki "tkwi głównie w otoczeniu zewnętrznym". - Jeśli w strefie euro coś by się wydarzyło - mam nadzieję, że nie - to odbiłoby się na naszej sytuacji. Jeśli chodzi o polskie fundamenty, to nie widzę tutaj wielkich zagrożeń - podkreśliła.

Czy zatem stopy procentowe mogą zacząć rosnąć wcześniej? - Nie, bo jeśli chodzi o presję inflacyjną to ona się nie pojawia. Nie widać tutaj żadnych źródeł nacisków inflacyjnych ani od strony podażowej, ani popytowej i monetarnej. Nie ma też żadnych zagrożeń jeśli chodzi o rynek pracy. Na razie podtrzymujemy, cała Rada jest tutaj zgodna, nasze wyprzedzające informowanie, że co najmniej do końca pierwszego półrocza nie będzie będzie zmian stóp procentowych - zapewniła Zielińska-Głębocka.

Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN CNBC