Nie tylko Ameryka walczy z kryzysem. W Unii powstaje wspólny program działania, który ma uchronić gospodarki państw UE przed skutkami ostatnich zawirowań finansowych na świecie. Komisja Europejska chce ścisłej współpracy unijnych nadzorów finansowych.
Bruksela przedstawiła swój plan w środę. Zakłada on przede wszystkim zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów przez banki ich klientom. Ograniczony zostanie także obrót gotówką na rynku międzybankowym. - Trzeba wyciągnąc wnioski z obecnej sytuacji - oświadczył we środę Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej. - Nasz system poradzi sobie z kłopotami - dodał.
Banki w Polsce nie są zagrożone
Chociaż sytuacja polskich banków jest bardzo dobra, to niektóre z nich należą do zagranicznych instytucji. (CZYTAJ WIĘCEJ) Przedstawiciele polskich władz i specjaliści są jednak przekonani, że nie ma zagrożenia dla naszego systemu finansowego. Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów powiedziała, że potrzeba opanować emocje - pisze "The Wall Street Journal Polska".
Komitet Stabilności Finansowej, w którego skład wchodzą m.in. prezes NBP i przewodniczący KNF, oświadczył natomiast: - sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna. Przeczytaj wypowiedź byłego prezesa NBP, Leszka Balcerowicza
Co zawiera plan?
Prace nad "Planem Barroso" ciągle trwają. Co jednak może się w nim znaleźć? Nowa dyrektywa, która może wejść w życie za dwa lata przewiduje m.in. :
- ograniczenie kwoty pożyczek i depozytów na rynku międzybankowym - zmniejszy to zależność instytucji finansowych od siebie nawzajem, a przez to zmniejszy ryzyko "efektu domina", czyli upadku kolejnych banków winnych nawzajem sobie pieniądze;
- zaostrzenie wymogów związanych z tzw. sekurytyzacją, czyli emisji papierów wartościowych (obligacji) będących zabezpieczeniem kredytów. Zmniejszy to ryzyko, że w przypadku niewypłacalności osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne obligacje sekurytyzacyjne staja się natychmiast bezwartościowe;
- zaostrzenie norm dotyczących liczenia kapitału obejmującego akcje i obligacje. Oznacza to, że banki będą musiały posiadać więcej własnych środków i większe zabezpieczenia kapitałowe na prowadzenie operacji finansowych;
- uspójnienie systemów gwarantowania unijnych depozytów - dzięki temu wszystkie kraje będą miały podobny poziom gwarantowania, co zapobiegnie "wędrówkom" kapitału między instytucjami. Sytuacja taka ma miejsce teraz w Irlandii - tamtejszy rząd zobowiązał się do ochrony całości depozytów bankowych, ale tylko w irlandzkich bankach. Spowodowało to natychmiastowy odpływ pieniędzy z angielskich banków do irlandzkich. W Polsce w całości gwarantowane są depozyty bankowe do wysokości 20 tys. euro.
Szczyt finansowy w sobotę
Głowy państw i szefowie rządów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch spotkają się w sobotę w Paryżu, aby ustalić wspólną europejską odpowiedź na międzynarodowy kryzys finansowy.
W spotkaniu wezmą także udział szefowie Komisji Europejskiej - Jose Manuel Barroso oraz Europejskiego Banku Centralnego - Jean-Claude Trichet.
Źródło: The Wall Street Journal.Polska, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA