Embargo z happy endem

Minister rolnictwa Marek Sawicki
Minister rolnictwa Marek SawickiTVN24

Koalicja i opozycja zgodnie mówią, że porozumienie z Rosją w sprawie polskiego mięsa to krok w dobrą stronę, choć różnie tłumaczą, jak do niego doszło. Unia Europejska liczy, że w końcu będzie mogła negocjować porozumienie z Rosją, a polscy eksporterzy przygotowują się do powrotu na rosyjski rynek.

Szef resortu rolnictwa Marek Sawicki oświadczył w środę w Moskwie po rozmowach ze swoim rosyjskim partnerem Aleksiejem Gordiejewem, że problem zakazu importu mięsa z Polski do Rosji został rowiązany zgodnie z oczekiwaniami strony polskiej. - Minister Gordiejew wyraźnie zadeklarował, że już w przyszłym tygodniu rosyjski rynek będzie w pełni otwarty na polskie mięso i produkty mięsne, a służby weterynaryjne Polski i Rosji określą, jakich zakładów będzie to dotyczyć - powiedział Sawicki.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało też, że rosyjskie służby weterynaryjne nie mają zastrzeżeń ani do jakości polskiej produkcji, ani do nadzoru weterynaryjnego po skontrolowaniu ostatnio w Polsce ok. 60 zakładów mięsnych i dodatkowo zobowiązały się do przyspieszenie kontroli zakładów, które dotychczas nie były sprawdzane przez inspektorów rosyjskich, a które chcą eksportować do Federacji Rosyjskiej.

Czyj sukces? Premier Donald Tusk, komentując zapowiedź zniesienia embarga powiedział, że widoczne już są efekty "polityki odprężenia i lepszych relacji". - Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj powiedzieć "tak, tak, tak", chyba trzeba by powiedzieć "da, da, da" - mówił wyraźnie zadowolony premier.

Premier Donald Tusk jest przekonany o słuszności swoich działań
Premier Donald Tusk jest przekonany o słuszności swoich działańTVN24

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, porozumienie jest sukcesem Unii Europejskiej, bowiem UE długo zajmowała się tą sprawą.

Przewodniczący SLD i b. minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uznał zapowiedź zniesienia embarga za "obiecującą". Zastrzegł przy tym, że doświadczenie uczy, aby z oceną poczekać do ostatecznego załatwienia sprawy. Skrytykował postawę poprzedniego rządu w sprawie embarga.

Waldemar Pawlak uważa, że do sukcesu przyczyniła się głównie UE
Waldemar Pawlak uważa, że do sukcesu przyczyniła się głównie UETVN24

Jednak przedstawiciel poprzedniego rządu, choć również jest zadowolony z ustaleń, to sugeruje, że to rząd Donald Tuska "spija śmietankę" z osiągnięć poprzedników. - Polityka, która była realizowana w ciągu ostatnich dwóch lat, przynosi swoje skutki - powiedział były wicepremier, a dziś szef sejmowego klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Powrót na wschód W pierwszych komentarzach eksporterów i producentów mięsa na wiadomość o zniesieniu embarga wyrażano ostrożny optymizm. Szef Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa "Polskie Mięso" Witold Choiński uznał informacje z Moskwy za dobre. Dodał jednak: "Poczekajmy aż będzie podpisane porozumienie, bo wcześniej było już kilka zapowiedzi zniesienia embarga".

Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" Jan Biegniewski uważa, że po otwarciu rosyjskiego rynku nie należy oczekiwać radykalnych zmian, bo przez dwa lata konkurencja zdołała się już zadomowić ze swoim mięsem w rosyjskich sklepach. Jednak, zdaniem dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gartnera, zniesienie embarga pozwoli na odbudowanie polskiej pozycji na tym rynku.

Mimo dwóch lat embarga Rosjanie nie zapomnieli o polskim mięsie - twierdzi prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński
Mimo dwóch lat embarga Rosjanie nie zapomnieli o polskim mięsie - twierdzi prezes Związku Polskie Mięso Witold ChoińskiTVN24

Według ministra Sawickiego, kiedy w przyszłym tygodniu dojdzie do formalnego zniesienia embarga, konkretna data powrotu polskiego mięsa na rosyjski rynek zależeć będzie teraz wyłącznie od sprawności producentów. - Nie jest rolą ministrów określanie tempa dostaw - podkreślił.

Co jest jeszcze do zrobienia? Chociaż Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew poinformowali, że w przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga, to jednak środowe ustalenia ministrów nie przekreślają całkowicie dwuletniego mięsnego pata. Sawicki zaznaczył, że nie określono żadnych procedur związanych ze znoszeniem embarga.

Wiadomo, że służby weterynaryjne Rosji i Polski uzgodniły wzajemne wymogi i zasady kontroli produkcji zwierzęcej. Określono także punkty odpraw produktów mięsnych i opracowano mechanizm współpracy służb dwóch krajów. O liczbie punktów odpraw zadecydować mają służby weterynaryjne. - Można powiedzieć, że będzie pewien okres przejściowy, w którym Rosjanie chcieliby mieć dokładniejszy system kontroli i ewidencji tego, co jest z Polski wwożone. Zapewniam jednak, że nie ma to żadnego związku z powtórną kontrolą tego wszystkiego, co jest przewożone tranzytem przez Polskę - oświadczył polski minister.

Sawicki poinformował również, że powołany zostanie stały zespół roboczy do monitorowania ewentualnych nieprawidłowości, których - jak przyznał - całkowicie wyeliminować się nie da. Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł z kolei, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Mięso otworzy drogę produktom roślinnym? Gordiejew i Sawicki, którzy spotkają się ponownie w styczniu w Berlinie przy okazji dorocznych targów Gruene Woche (Zielony Tydzień), będą tam rozmawiać m.in. o rosyjskim embargu na polskie produkty pochodzenia roślinnego, które także nadal obowiązuje. Ministrowie poinformowali, że w ciągu miesiąca eksperci fitosanitarni obu stron przygotują wspólny raport na spotkanie w Berlinie.

Polski MSZ podał w środowym komunikacie, że Rosja podtrzymuje zastrzeżenia co do pozostałości pestycydów i nawozów sztucznych w importowanych produktach pochodzenia roślinnego, jednak zastrzeżenia te dotyczą również importu z innych krajów UE. Dlatego będą one rozwiązywane zarówno w relacjach z poszczególnymi krajami, jak i Komisją Europejską.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP