Eksport do Rosji i na Ukrainę spadł o 1 mld zł. Więcej wysyłamy na Białoruś

Będzie wsparcie dla producentów owoców i warzyw
Będzie wsparcie dla producentów owoców i warzyw
TVN24 Biznes i Świat
Będzie wsparcie dla producentów owoców i warzywTVN24 Biznes i Świat

O prawie 1 mld zł był mniejszy w pierwszym półroczu w porównaniu z ub.r. polski eksport do Rosji i na Ukrainę - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Firmy spodziewają się, że będzie gorzej, bo oczekują dalszego spadku zdolności nabywczej konsumentów w Rosji i na Ukrainie. Rośnie za to eksport na Białoruś.

Z danych resortu gospodarki wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. wartość polskiego eksportu do Rosji wyniosła 4,8 mld dolarów - była o 6,7 proc. niższa w porównaniu do tego samego okresu 2013 r. Jeszcze bardziej spadł eksport na Ukrainę - o 23,1 proc., do 2 mld dolarów.

Białoruś trochę rekompensuje

Te spadki tylko częściowo zrekompensował handel z Białorusią, który wzrósł w tym czasie o 6,6 proc. i wyniósł 1,1 mld dolarów.

Resort gospodarki jest przekonany, że na spadek eksportu wpłynął konflikt rosyjsko-ukraiński, jednak przede wszystkim pogorszenie sytuacji gospodarek rosyjskiej i ukraińskiej. Jednym z czynników, które negatywnie wpływają na polski eksport, jest obserwowane od początku roku osłabienie rubla i hrywny. Dewaluacja rubla przekłada się na spadek zamówień (także spadek usług transportowych niektórych firm samochodowych, przewoźnicy kolejowi nie odnotowują problemów) i zwolnienia pracowników. Firmy spodziewają się, że będzie gorzej, bo oczekują dalszego spadku zdolności nabywczej konsumentów w Rosji i na Ukrainie. Kolejnym problemem są narastające kłopoty płatnicze hurtowników i detalistów (wynikają m.in. z mniejszej dostępności kredytów bankowych na finansowanie importu), trudności z realizacją operacji bankowych oraz wydłużenie terminów płatności za zrealizowane dostawy.

Resort uspokaja

MG uspokaja jednak, że polskie firmy działające na rynku rosyjskim i ukraińskim nie sygnalizują jak dotąd "krytycznych zagrożeń" dla swoich aktywów i interesów w tych krajach. Jedynie niektóre z nich - te, które posiadały swoje aktywa na Krymie - były zmuszone wycofać te aktywa ze względu na niejasną sytuację prawną dotyczącą dalszego funkcjonowania w tym regionie. Resort wskazuje też, że polskie firmy działające na tych rynkach nie zamierzają rezygnować z działalności eksportowej czy inwestycyjnej i się z nich wycofywać. Resort gospodarki chce wesprzeć polskich eksporterów i dlatego rozpoczął program aktywizacji polskiego eksportu na innych rynkach. Chodzi o siedem krajów azjatyckich (Azerbejdżan, Indie, Indonezja, Mongolia, Malezja, Turkmenistan i Wietnam) oraz cztery kraje bałkańskie (Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia). Ministerstwo finalizuje także prace nad nowymi rozporządzeniami regulującymi zasady przyznawania pomocy de minimis dla przedsiębiorców. Pracuje m.in. nad skróceniem maksymalnego okresu rozpatrywania wniosków. Resort przewiduje, iż odpowiednie rozporządzenia wejdą w życie w ciągu 2 miesięcy.

Poszukiwanie rynków

MG chce też rozszerzać rynki zbytu dla polskich firm przy pomocy rządowych umów kredytowych w ramach pomocy wiązanej. Tego typu umowy są już podpisane z Mołdawią, Kirgistanem i Etiopią. Finalizowane są prace nad umowami z Mongolią, Wietnamem i kolejną umową z Etiopią. "(...) Podejmujemy działania na rzecz zachęcenia partnerów z Kenii, Liberii, Gruzji, Uzbekistanu i Tadżykistanu do skorzystania z tego typu kredytów. Oceniamy, iż tego rodzaju kredyty mogą być efektywnym instrumentem aktywizacji eksportu polskich firm na rynki krajów trzecich w sytuacji ograniczonych możliwości rozwoju eksportu na rynek ukraiński czy rosyjski" - podkreśla ministerstwo.

Rosja jest dla Polski drugim po Unii Europejskiej rynkiem eksportowym. Z rynkiem tym współpracuje 9 tys. firm działających w Polsce, a łącznie obroty handlowe z tym krajem przekroczyły w 2013 r. 36 mld dolarów. Polski eksport do tego kraju dotychczas sukcesywnie się zwiększał – według danych za rok 2013 dostawy polskich towarów do Rosji wzrosły o ok. 9,3 proc. i osiągnęły poziom ponad 10,8 mld dolarów. Ukraina zajmuje 8. miejsce wśród najważniejszych polskich rynków eksportowych z poziomem eksportu 5,7 mld dolarów, co stanowi 2,8 proc. łącznego eksportu Polski za granicę w 2013 r. Polsko-ukraińskie obroty handlowe wyniosły w 2013 r. blisko 8 mld dolarów (blisko 2 proc. łącznych obrotów handlowych Polski z zagranicą).

Rosyjskie restrykcje

Białoruś jest trzecim, po Rosji i Ukrainie, partnerem handlowym wśród krajów wschodnich. W 2013 r. dwustronne obroty handlowe z Białorusią przekroczyły 3,2 mld dolarów, w tym polski eksport do tego kraju wyniósł 2,4 mld dolarów. Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Autor: ToL/km/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP