Dworzec Szczecin Główny zostanie gruntownie przebudowany. PKP SA ogłosiły przetarg na prace modernizacyjne. Warta ok. 120 mln zł inwestycja ma się zakończyć w październiku 2015 r. - poinformowały służby prasowe przewoźnika.
Jak zapewnia spółka, przebudowany dworzec będzie bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmie również przyległe do dworca tory i perony.
Od projektu do budowy
Inwestycja będzie przebiegała w formule „Projektuj buduj". Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca opracuje projekt, a następnie przeprowadzi roboty budowlane według przygotowanego przez siebie harmonogramu. PKP planuje, że w ramach inwestycji w Szczecinie zostanie kompleksowo przebudowany budynek dworca oraz zmieniona organizacja ruchu na terenie stacji. Przebudowany zostanie również tunel podziemny i kładka nad torami. Powstanie nowa kładka łącząca przyległą ulicę Owocową bezpośrednio z budynkiem dworca. Stanie się ona główną drogą z budynku na perony. Zostanie również wymieniona nawierzchnia peronów. Powstaną nowe wiaty i zainstalowany będzie nowoczesny system monitoringu. Prace mają być prowadzone tak, by dworzec mógł cały czas funkcjonować. Przewoźnik czeka na oferty do 7 lipca br. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Kolejne miasta
PKP zamierza też przebudować - oprócz dworca w Szczecinie - podobne obiekty w Bydgoszczy i Gliwicach. Dotychczas zmodernizowano dworce we Wrocławiu i Gdyni oraz wybudowano nowy, podziemny dworzec Kraków Główny. Szczeciński Dworzec Główny mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. Jest to jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski. Pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nią 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim. Około 1900 r. powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.
Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pkpsa.pl