Chińczycy cenne metale zachowają dla siebie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bez rzadkich metali nie byłoby iPadów

Chiny chcą utworzyć strategiczne rezerwy rzadkich metali, niezbędnych w przemyśle elektronicznym, lotniczym i wojskowym - informuje chiński dziennik gospodarczy "Shanghai Securities News". Rezerwy miałyby objąć wolfram, antymon, molibden, german, gal, cynę, tantal i cyrkon.

Choć metale ziem rzadkich występują na całym świecie, ich wydobycie jest opłacalne głównie w Chinach. Tam też wydobywa się 97 proc. ich światowej produkcji.

Metale te są niezbędne do wytwarzania wielu produktów wysokiej technologii - od iPodów i innego sprzętu elektronicznego, poprzez turbiny wiatrowe i silniki samochodów hybrydowych, po rakiety.

Od 2006 roku Chiny co roku zmniejszały o 5-10 procent kwoty eksportowe tych surowców, co powodowało wzrost cen. Jak podają portale internetowe, cena ta wzrosła siedmiokrotnie na przestrzeni pół roku.

W środę chiński minister handlu wskazał, że przewiduje dalsze stopniowe zmniejszanie kwot, ale nie w sposób drastyczny.

Zmniejszając eksport metali ziem rzadkich, Chiny chcą zoptymalizować swoje korzyści, wzmocnić swoje własne przedsiębiorstwa branży wysokich technologii i zmusić inne kraje do partycypowania w eksploatacji tych minerałów - oceniają eksperci.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24