Stanowiska przewodniczących trzech komisji, jednej podkomisji oraz funkcje wiceszefów ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim przypadły w tej kadencji polskim eurodeputowanym. Na czele jednej z kluczowych - komisji przemysłu, badań naukowych i energii - stanął Jerzy Buzek (PO).
W poniedziałek w Brukseli na pierwszych posiedzeniach zebrały się komisje parlamentarne, by oficjalnie wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. W PE pracuje 20 komisji i dwie stałe podkomisje (bezpieczeństwa i obrony oraz praw człowieka).
Dwóch szefów
Polsce przypadły stanowiska szefów trzech kluczowych komisji. Buzek został przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), jednej z kluczowych w PE. Były polski premier będzie jednak musiał podzielić się tą funkcją z byłym polskim komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim (PO), który zastąpi go na stanowisku szefa ITRE w połowie kadencji europarlamentu.
Polsce udało się też uzyskać stanowisko szefa komisji rolnictwa (AGRI) dla Czesława Siekierskiego (PSL) oraz komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) dla Danuty Huebner (PO).
Z kolei europosłanka PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, została przewodniczącą komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE).
Potrzebny balans
- Konieczne jest wypracowanie balansu między polityką energetyczną a klimatyczną UE; trzeba przesunąć ten balans w kierunku polityki energetycznej - powiedział Buzek polskim dziennikarzami po swoim wyborze. Jak dodał, "trzeba też mocno zawalczyć o to, by rodzime źródła energii mogły być powszechnie wykorzystywane przez państwa członkowskie".
- To jest wprawdzie zagwarantowane w traktacie o UE, ale ciągle słyszymy wątpliwości co do tego, czy dobrze jest poszukiwać gazu z łupków albo używać węgla. Odpowiadamy - to jest bardzo korzystne dla UE, bo węgiel to nadal najtańsze źródło energii; trzeba tylko stosować czyste technologie - powiedział Buzek.
Według niego ważnym zadaniem dla UE jest też budowa przemysłu opartego o innowacje, który może dać zatrudnienie młodym ludziom. - Musimy się też zająć sektorem telekomunikacji, bo on może dać mocny impuls wzrostu dla całej UE. Konieczne jest też stworzenie wspólnego unijnego rynku energii, by obniżyć ceny. I na tym będziemy się skupiać w tej komisji - podkreślił Buzek.
Wiceprzewodniczący
Polscy europosłowie obejmą też stanowiska wiceprzewodniczących ośmiu komisji. Trzech wiceszefów komisji będzie mieć Platforma Obywatelska; zostali nimi: Barbara Kudrycka - komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), Danuta Jazłowiecka - komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) oraz Jarosław Wałęsa - komisji ds. rybołówstwa (PECH).
Spośród europosłów Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego funkcje wiceprzewodniczących komisji będą sprawowali: Tomasz Poręba - komisji transportu (TRAN), Ryszard Legutko - komisji spraw zagranicznych (AFET), Janusz Wojciechowski - komisji rolnictwa oraz Kazimierz Ujazdowski - komisji spraw konstytucyjnych. Z kolei Lidia Geringer de Oedenberg, która startowała z listy SLD, ale pod koniec czerwca wystąpiła z tej partii, będzie wiceszefową komisji prawa (JURI).
W czwartek Parlament Europejski zatwierdził składy komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej eurodeputowanych z Polski - bo pięcioro - będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu.
Autor: ToL/zp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament | TVN24