Brytyjczycy chcą stworzyć fundusz finansowany z wydobycia gazu łupkowego

Wielka Brytania posiadać może zasoby gazu łupkowego rzędu nawet 65 bln m sześc.Mat prasowe

Brytyjski rząd zamierza stworzyć specjalny fundusz, który będzie zasilany przychodami z wydobycia gazu łupkowego. Rząd dofinansuje także pierwszą w kraju uczelnię kształcącą przyszłych fachowców dla tego sektora.

Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) zapowiedział stworzenie funduszu na kształt norweskiego funduszu naftowego. Będzie on zasilany przychodami z wydobycia gazu łupkowego. Na razie są to tylko plany, sam fundusz powstanie, gdy ruszy komercyjne wydobycie z brytyjskich złóż.

Wielka szansa

- Fundusz będzie wielką szansą dla całej Wielkiej Brytanii, każdy mieszkaniec kraju odczuje korzyści z tego tytułu. Pozwoli on nam na przeniesienie korzyści z wydobycia gazu łupkowego na cele prowadzące do niskoemisyjnej przyszłości - powiedział sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey.

Według niego będzie to element szerszej strategii rządu w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w najbardziej efektywny kosztowo sposób. Szczegółowe rozwiązania co do powołania i funkcjonowania funduszu mają być przedstawione w późniejszym czasie.

Kwestia dystrybucji przychodów z eksploatacji ropy i gazu z brytyjskich złóż była jednym z istotnych punktów debaty towarzyszącej szkockiemu referendum niepodległościowemu. Szkoccy nacjonaliści krytykowali brytyjski rząd za brak powołania takiego funduszu od lat 70. i przekonywali, że po ewentualnym ogłoszeniu niepodległości naprawią ten błąd.

Uczelnia dla przyszłych pracowników

Zapowiedź powołania funduszu łupkowego to nie jedyny krok ze strony brytyjskiego rządu w tym sektorze. Jeszcze w środę wiceminister ds. energii w DECC Matthew Hancock ogłosi stworzenie pierwszej w Wielkiej Brytanii uczelni kształcącej przyszłych pracowników sektora łupkowego - National College for Onshore Oil and Gas (NCOOG). Uczelnia mieścić będzie się w Blackpool, uznawanym za centrum brytyjskiego sektora łupkowego.

- Gaz łupkowy jest ogromną szansą dla Wielkiej Brytanii. Nie stać nas na jej przegapienie. Wyobraźmy sobie co byłoby, gdybyśmy przegapili taką szansę pięćdziesiąt lat temu na Morzu Północnym. Co byłoby, gdybyśmy nie zdecydowali się na rozpoczęcie eksploatacji złóż ropy i gazu? Co byłoby gdybyśmy uznali to za zbyt trudne i kontrowersyjne? - mówił Hancock w siedzibie uczelni. - Nie możemy przepuścić jednej na pokolenie szansy dla całej naszej gospodarki, dzięki której możemy spodziewać się 33 mld funtów w postaci inwestycji w najbliższych 15 latach. Dlatego musimy zainwestować w ludzi, którzy będą stali za tym projektem poprzez wyposażenie ich w niezbędne umiejętności, które pozwolą im stać się światowej klasy specjalistami - podkreślał.

Centrum wiedzy

Według niego północno-zachodnia Anglia może stać się centrum wiedzy dla sektora gazu łupkowego, tak samo jak Aberdeen stało się takim centrum w przypadku podmorskich złóż ropy i gazu.

Rząd dofinansuje projekt NCOOG kwotą 750 tys. funtów. Resztę środków mają wyłożyć inwestorzy z sektora naftowo-gazowego.

Uczelnia oprócz prowadzenia własnych kursów dla studentów pełnić będzie również funkcję centrum akredytacyjnego dla innych uczelni chcących wdrażać pogramy edukacyjne w tym kierunku. Prowadzić będzie również prace badawcze w zakresie technologii i sprzętu wykorzystywanego przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego.

Przy tworzeniu uczelni współpracować będą przedstawiciele kilku brytyjskich centrów edukacyjnych, m.in. Uniwersytetu w Chester, Highbury College w Portsmouth, Redcar and Cleveland College czy Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Uczelnia działać będzie pod patronatem United Kingdom Onshore Oil and Gas (UKOOG), organizacji branżowej zrzeszającej firmy działające w sektorze gazu łupkowego (w tym także w zakresie usług dla tego sektora). Będzie ona nadzorowała powadzone kursy tak, by zapewnić najwyższą jakość kształcenia i dopasowanie do oczekiwań przyszłych pracodawców.

Ogromne zasoby

Według zeszłorocznego raportu British Geological Survey Wielka Brytania posiadać może zasoby gazu łupkowego rzędu nawet 65 bln m sześc. i to tylko w złożach w północnej części kraju, które obejmuje raport. To scenariusz najbardziej optymistyczny, scenariusz uznawany za najbardziej prawdopodobny mówi natomiast o 37,6 bln m sześc. gazu w złożach łupkowych. Nie są to zasoby wydobywalne, których BGS na razie nie zdecydował się oszacować. Ostrożnie przyjmuje się jednak, że technicznie możliwe jest obecnie wydobycie 10 proc. zasobów znajdujących się w złożach.

W przypadku południowej części kraju inny raport stwierdził, że istnieje tam spory potencjał w zakresie ropy ze złóż łupkowych. Według szacunków mogą one wynosić od 2,2 do nawet 8,5 mld baryłek (290-1100 mln ton). Dla porównania pozostałe jeszcze zasoby ropy i gazu na brytyjskim szelfie Morza Północnego szacowane są na maksimum 24 mld baryłek.

Eksperci BGS stwierdzili, że na terenie Basenu Weald nie ma potencjału do występowania złóż gazu łupkowego. Na terenie basenu ropę ze złóż konwencjonalnych wydobywano jeszcze w XIX wieku. Niewielkie wydobycie jest tam prowadzone do chwili obecnej.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mat prasowe

Pozostałe wiadomości

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo, że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl