Rząd powinien podjąć bardziej zdecydowane działania w kierunku przyspieszenia prac poszukiwawczych złóż gazu łupkowego i uznać ten sektor za "pilny priorytet narodowy" - stwierdził w raporcie Komitet ds. Gospodarczych brytyjskiej Izby Lordów.
Według komitetu dalsze opóźnienia w postępach prac poszukiwawczych mogą sprawić, że gospodarka brytyjska poniesie poważne straty w postaci miejsc pracy, poprawy bezpieczeństwa energetycznego i potencjalnie obniżki cen energii.
Mniej barier, więcej działania
Członkowie Izby Lordów zaapelowali do rządu o zmniejszenie barier dla inwestorów w postaci nadmiernej biurokracji, a także o uruchomienie kampanii społecznej mającej przekonać Brytyjczyków, że gaz łupkowy jest bezpiecznym źródłem energii. Według nich sektor ten powinien stać się "pilnym priorytetem narodowym". W ostatnich miesiącach premier David Cameron kilkakrotnie wypowiadał się na temat gazu łupkowego i zapewniał, że jest to jeden z priorytetów rządu. Kanclerz George Osborne zapowiedział także wprowadzenie ulg podatkowych dla firm, które zainwestują w poszukiwania złóż niekonwencjonalnych w Wielkiej Brytanii. W raporcie Izby Lordów stwierdza się jednak, że pomimo entuzjastycznej retoryki, realne postępy prac poszukiwawczych są nieznaczne, przede wszystkim ze względu na skomplikowany reżim prawny i długotrwałe procedury administracyjne.
Mało realne
Raport zwraca też uwagę, że od czasu zniesienia memorandum na szczelinowanie hydrauliczne w grudniu 2012 roku, spółki poszukujące gazu łupkowego nie wykonały ani jednego zabiegu szczelinowania hydraulicznego, do którego potrzebne jest osobne pozwolenie, poprzedzone procesem konsultacji społecznych. "Wydobycie gazu łupkowego na skalę przemysłową do końca bieżącej dekady jest mało realne, o ile rząd nie podejmie natychmiastowych i skutecznych działań w celu zachęcenia inwestorów do przyspieszenia prac poszukiwawczych – czytamy w raporcie. Raport odnosi się również do kwestii związanych z bezpieczeństwem podczas prac poszukiwawczych z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego. Uznaje on obawy mieszkańców i ekologów za uzasadnione, ale stwierdza jednocześnie, że przy odpowiednim reżimie prawnym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek wypadków jest minimalne.
Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sanleonenergy.com