Dekadę po rozszerzeniu Unii znika podział na stare i nowe kraje

Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"
Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"
Fakty TVN
Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"Fakty TVN

Dekadę po pierwszym rozszerzeniu Unii Europejskiej na wschód czas skończyć z dzieleniem jej członków na starych i nowych - uważają politycy i eksperci z krajów, które weszły do Unii w 2004 r. Dawna linia podziału zanika, zwłaszcza po kryzysie, gdy wschód UE stawiano za wzór.

- Po 10 latach czasem wciąż wprawdzie możemy się czuć jak nowicjusze w europejskiej rodzinie, ale podział na starych i nowych członków, który istniał przez długi czas, już się zdezaktualizował – powiedział niedawno dziennikarzom w Brukseli minister finansów Litwy Rimantas Szadzius. Jego kraj przygotowuje się do przyjęcia od przyszłego roku wspólnej europejskiej waluty, co uczyniła już większość z dziesięciu państw, które weszły do Unii 1 maja 2004 r.; z przyjęciem euro czekają jeszcze tylko trzy kraje z tej grupy: Polska, Czechy i Węgry. Zdaniem Szadziusa dziś coraz bardziej istotny w pracach UE staje się podział na strefę euro, zacieśniającą integrację po kryzysie, oraz kraje spoza obszaru wspólnej waluty.

Wpływ kryzysu

Kryzys finansowy i gospodarczy zmienił mapę podziałów w Unii Europejskiej, gdy okazało się, że problemy mają kraje strefy euro na południu. "Oś Północ-Południe w dużej mierze zastąpiła dawną oś między Zachodem a Wschodem" - ocenili autorzy raportu pt. "Europa Środkowa gotowa na przyszłość", opracowanego pod auspicjami think-tanków Central European Policy Institute w Bratysławie i warszawskiego demosEuropa. Według raportu pojęcie "nowej Europy" nie oznacza już "nowo przyjętych do klubu bogatych starych demokracji", ale opisuje kraje, które - mimo swej trudnej historii – wykazują się zdolnością do reform politycznych i społecznych oraz poradziły sobie z kryzysem lepiej niż południe Europy, a nawet niektóre państwa na północy UE. Przykładem są kraje bałtyckie, które w 2009 r. przeżyły recesję na poziomie kilkunastu procent PKB, a już kilka lat później, po trudnych dla swych społeczeństw reformach, spełniły kryteria wejścia do strefy euro i rozwijają się najszybciej ze wszystkich państw członkowskich.

Polska na tle Unii

Polski ambasador przy UE Marek Prawda wskazuje, że w okresie recesji w całej Unii Polska odnotowała wprawdzie minimalny, ale jednak wzrost gospodarczy. - Trudno to było zignorować - podkreślił. - W Niemczech, które zawsze z dystansem patrzyły na zdolność Polski do osiągania sukcesów gospodarczych, nagle staliśmy się przykładem kraju, który ma rozwiązania wymuszające dyscyplinę budżetową. Już w 1997 roku wprowadziliśmy konstytucyjny hamulec długu publicznego, a dziś niemiecki rząd prowadzi batalię na rzecz tego typu rozwiązań w pozostałych krajach Unii - powiedział ambasador. Zdaniem Prawdy wśród krajów na zachodzie UE czasem jeszcze pojawia się skłonność, "by odtwarzać stare podziały". Niektórzy politycy z tych państw uważają, że ponoszą większą odpowiedzialność za to, co będzie działo się z UE, że to Zachód troszczy się o interes Wspólnoty, a "kraje na dorobku" dążą głównie do tego, aby jak najwięcej skorzystać na członkostwie. - Pokazały to debaty o wieloletni budżet UE. Podział na płatników netto i odbiorców unijnych środków stawał się trochę toksyczny – przyznał polski ambasador. Jego zdaniem spór ten udało się jednak przekształcić w batalię o zachowanie polityki spójności, która pozwala na zasypywanie rowów między biednymi a bogatymi i modernizację gospodarek.

Zasypywanie rowów

Rowów między bogatym Zachodem a uboższym Wschodem Unii nie udało się jeszcze zasypać, ale po 10 latach od rozszerzenia nie są one już tak głębokie - w dużej mierze dzięki dobremu spożytkowaniu korzyści z członkostwa w UE. Według Eurostatu w 2001 r. PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca wynosił ok. 48 proc. średniej UE, zaś w 2012 r. – 67 proc. Czechy, które startowały z wyższego poziomu niż Polska, miały w 2012 r. PKB per capita w wysokości 81 procent średniej unijnej, zaś Słowenia – 84 proc.; to więcej niż np. Portugalia (76 proc.) i Grecja (75 proc.). Mieszkańcy wschodnioeuropejskich państw UE nadal zarabiają jednak znacznie mniej niż na Zachodzie Unii. Większość tych krajów dysponuje też znacznie gorszą infrastrukturą transportową oraz, z wyjątkiem Słowenii, wydają mniej na badania i rozwój, niż wynosi średnia unijna. Nadrabianie tych i innych zaległości, które hamują rozwój, to zadanie na kolejną dekadę.

Rosnąca pewność siebie

Eksperci CEPI i demosEuropa oceniają w cytowanym wcześniej raporcie, że region Europy Środkowej stopniowo wzmacniał poczucie pewności siebie w UE. "Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - red.) stała się wiarygodnym formatem i znakiem handlowym w instytucjach UE, który oznacza większą zdolność do wywierania wpływu na sprawy będące we wspólnym interesie - piszą autorzy raportu.

Ich zdaniem "region ten musi mieć większą wolę i zdolność do realizacji tych interesów w porozumieniu z innymi partnerami w UE". Według ekspertów następnym etapem powinno być umocnienie wpływu regionu na kształtowanie bieżącej polityki UE oraz planów na przyszłość.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP