Jakie podatki zapłacimy, gdy importujemy luksusowe auto? Gdzie powinniśmy złożyć odpowiedni formularz? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertem w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Zakup samochodu osobowego z kraju Unii Europejskiej wiąże się z określonymi formalnościami oraz poniesieniem opłat i podatków z tego tytułu.
Co zrobić?
Grzegorz Baran z kancelarii Prawno-Podatkowej Baran&Pluta twierdzi, że kiedy zawarliśmy umowę na kupno używanego auta od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to musimy rozliczyć się z podatku akcyzowego. - Kiedy kupiliśmy auto na terenie Unii Europejskiej to musimy wypełnić deklarację AKC-U. Mamy na to dwa tygodnie od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Składamy ją w Urzędzie Celnym według naszego miejsca zamieszkania - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran. Następny krok, który powinny wykonać osoby, które kupiły auto zagranicą, to złożenie podania do Izby Celnej. - Powinniśmy złożyć podanie do Izby Celnej, aby wydała nam oświadczenie mówiący o tym, że zapłaciliśmy podatek akcyzowy - tłumaczy mecenas. - Akcyzę należy zapłacić w czasie do 30 dni od dnia zawarcia umowy - dodaje Grzegorz Baran. Mecenas Grzegorz Baran tłumaczy, że kolejnym formularzem, który musimy złożyć jest ten dotyczący VAT-24. - Należy do naczelnika Urzędu Skarbowego złożyć formularz VAT-24. To jest wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku VAT. Z urzędu otrzymamy też potwierdzenie dotyczące podatku VAT-25. Musimy to zrobić, aby móc zarejestrować samochód - wyjaśnia mecenas i dodaje, że kiedy już mamy zapłacone wszystkie podatki, to należy wybrać się do urzędu komunikacji. - Tam rejestrujemy zakupione auto - dodaje Grzegorz Baran.
Samochód nie jest z UE?
Jeżeli sprawdziliśmy auto z zagranicy, ale z kraju poza Unią Europejską, to poza wyżej wymienionymi czynnościami musimy również rozliczyć się z cła. - Dodatkowo należy jeszcze zapłacić 10 proc. cło, a także złożyć deklarację SAD w Urzędzie Celnym na granicy UE. W tym wypadku najlepiej skorzystać z usług agencji celnych, bo cały proces jest dość skomplikowany - radzi Grzegorz Baran.
Obliczając obciążenia finansowe związane z importem samochodu z kraju nienależącego do UE, w pierwszej kolejności należy ustalić wartość celną sprowadzanego samochodu. Następnie wartość celna powiększona o kwotę cła jest podstawą obliczenia podatku akcyzowego.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat