Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska w środę będzie po raz pierwszy uczestniczyć w posiedzeniu nowej Komisji Europejskiej. Jak sama mówi, jest ciekawa, jak będzie wyglądało spotkanie nowej "Rady Ministrów".
- Dziś taka nowa Rada Ministrów, po raz pierwszy. Też jestem ciekawa, jak to będzie wyglądać. Planowane są tylko dwa punkty. Sprawy organizacyjne m.in. związane z moją dyrekcją. (...). I sprawy zagraniczne oraz gospodarcze. Także krótkie pierwsze spotkanie. Ale ciekawe będzie ze względu na to, że w takiej Radzie Ministrów jeszcze nie uczestniczyłam - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.
Spotkanie co środę
Unijni komisarze w praktyce spotykają się w każdą środę w Brukseli, z wyjątkiem okresu, w którym odbywają się posiedzenia plenarne Parlamentu Europejskiego, kiedy to komisarze spotykają się w Strasburgu.
Bieńkowska w poniedziałek rozpoczęła pierwszy dzień pracy jako unijny komisarz. - W poniedziałek był dzień rozruchu, a we wtorek już właściwie dzień pełen pracy. I tej pracy będzie ogromnie dużo. To jest obszerna teka z wieloma tematami. I myślę, że tej pracy chyba będę miała więcej niż w Warszawie, co mi się wydawało niemożliwe - powiedziała Bieńkowska.
Praca w Brukseli, dom w Polsce
Komisarz dopytywana przez dziennikarzy, czy przeprowadzi się na stałe do Brukseli, zaprzeczyła. - Mam dom w Polsce i zamierzam mieć dom jeden i w Polsce. Na razie się nie przeprowadzam - powiedziała.
Bieńkowska była gościem wieczoru galowego w Parlamencie Europejskim. Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z posłami do PE Janem Olbrychtem i Jarosławem Wałęsą zorganizowała w Brukseli spotkanie dotyczące projektu promującego Polskę poza granicami kraju. Bodźcem wydarzenia były trzy jubileusze: 5 lat unijnych projektów promocyjnych realizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, 10-lecie Polski w UE oraz 25-lecie wolnej Polski. Gościem honorowym był laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Lech Wałęsa.
Promocja Polski
Wałęsa w przemówieniu podkreślił, że Polska przeszła bardzo długą drogę przemian w trakcie 25 lat. Ale nie udałoby się Polsce tak wiele osiągnąć, gdyby nie zachowywała wartości. - Dziś, kiedy chcemy budować piękny system europejski i globalny, nie zapominajmy o wartościach, o tym, że wartości są silniejsze od naszych czołgów, rakiet. Życzę wam, aby udało się wam połączyć wartości z materializmem. Wówczas uda się zbudować system, który będzie szczęśliwym systemem - powiedział były prezydent.
Polska Organizacja Turystyczna (POT) od pięciu lat poza swoim budżetem przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dysponuje pieniędzmi unijnymi, które wykorzystuje na duże kampanie promocyjne. W sumie dofinansowanie ze środków UE to 45 milionów euro.
Prezes POT Rafał Szmytke wskazał, że ostatnie 5 lat to największa i najbardziej konsekwentna promocja Polski na świecie. Polska stała się pożądaną przez wielu destynacją turystyczną. Kampanie promocyjne realizowane w ramach wsparcia unijnego dotyczą rynku europejskiego, ale nie tylko. Jak powiedział, inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, wzrost zaufania międzynarodowych inwestorów, a także turystyczna atrakcyjność kraju przekładają się na to, że ruch turystyczny od kilku lat wzrasta.
Autor: //gry / Źródło: PAP