Będą trójstronne rozmowy polityczne z Rosją o umowie UE-Ukraina

Najnowsze


Rosja i Ukraina zgodziły się na przeprowadzanie trójstronnych konsultacji na szczeblu politycznym na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

Z propozycją takich trójstronnych rozmów na wysokim szczeblu wyszedł szef Komisji Jose Barroso w trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. - Propozycja została zaakceptowana przez prezydenta Putina - powiedziała rzeczniczka. Daty spotkania na razie nie wyznaczono, ale miałoby do niego dojść w najbliższym czasie.

Strefa wolnego handlu

UE ma reprezentować w tych rozmowach komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, która ma zostać podpisana 27 czerwca w Brukseli, jest porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu między UE a Ukrainą. - Zapewnimy rosyjskich partnerów, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej przez UE i Ukrainę nie będzie dla nich miało negatywnych implikacji - powiedziała Ahrenkilde Hansen. Zaznaczyła, że konsultacje mają toczyć się odrębnie od rozmów w sprawie dostaw gazu z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i KE.

Moskwa boi się o gospodarkę

Przypomniała, że już w styczniu w trakcie szczytu UE-Rosja w Brukseli uzgodniono konsultacje techniczne na szczeblu ekspertów, mające służyć wyjaśnieniu rosyjskich obaw związanych z planowanym podpisaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Moskwa twierdzi, że umowa ta zagrozi rosyjskiej gospodarce i zapowiada podjęcie działań w celu ochrony swego rynku. Pierwsza runda konsultacji technicznych na szczeblu rosyjskich i unijnych ekspertów odbyła się w połowie marca, jeszcze przed aneksją Krymu przez Rosję. Drugie spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek po południu w Brukseli. Rosja od początku nalegała na to, by umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą była tematem trójstronnych rozmów. Unia jednak konsekwentnie odrzucała taką możliwość, podkreślając, że dwustronne porozumienie między Unią w Ukrainą nie może być przedmiotem negocjacji z krajem trzecim.

Poziom polityczny

- Nie zmieniliśmy zdania w tej sprawie - zapewniła rzeczniczka KE. Według niej propozycja Barroso sprowadza się do "podniesienia na poziom polityczny" prowadzonych już konsultacji technicznych z Rosją i włączenie w nie Ukrainy. - Zbliża się termin podpisania umowy (27 czerwca - red.), w ostatnim czasie doszło do bezpośrednich kontaktów między prezydentami Rosji i Ukrainy, dlatego uważamy, że nadszedł właściwy moment na przeprowadzenie takich rozmów na szczeblu politycznym - powiedziała. Zastrzegła, że konsultacje mają dotyczyć tylko wyjaśnienia skutków wdrażania porozumienia. UE i Ukraina podpisały już w marcu pierwszą, polityczną część umowy stowarzyszeniowej, co miało być sygnałem wsparcia dla rządu w Kijowie w okresie zaostrzających się napięć z Moskwą i kryzysu politycznego. Druga część porozumienia, dotycząca głównie wolnego handlu, ma zostać podpisana na marginesie szczytu UE 27 czerwca w Brukseli. Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z Unią podpiszą też Gruzja i Mołdawia. W poniedziałek państwa UE przyjęły odpowiednie akty prawne, dające zielone światło do podpisania umów z tymi dwoma państwami.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP