Bank Światowy: ukraiński kryzys może spowodować spadek PKB Rosji o 1,8 proc.

Rosji zagraża recesja?
Rosji zagraża recesja?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatRosji zagraża recesja?

Kryzys ukraiński może spowodować spadek w bieżącym roku produktu krajowego brutto Rosji o 1,8 procent i odpływ kapitału z tego kraju sięgający 150 mld dolarów - ocenił Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.

"Bank Światowy opracował dwa scenariusze dla Rosji. Perspektywy zależą w głównej mierze od odzyskania zaufania przedsiębiorców i konsumentów oraz od zagrożeń geopolitycznych" - wskazuje Bank Światowy. "Jeśli konflikt rosyjsko-ukraiński się pogłębi, mogą pojawić się (wahania na rynku) w związku z sankcjami Zachodu i odpowiedzią na nie Rosji" - zaznaczono w raporcie. "Może to jeszcze bardziej zmniejszyć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów i spotęgować niestabilność rynku, osłabiając perspektywy konsumpcji krajowej i wzrostu" gospodarczego" - zauważa Bank Światowy. Najgorszy scenariusz przewiduje skurczenie się rosyjskiej gospodarki o 1,8 proc. w 2014 roku i 2,1 proc. rok później, a także odpływ kapitału sięgający 150 mld USD w roku bieżącym i 80 mld USD w 2015 roku. Korzystniejszy scenariusz, w którym kryzys związany z aneksją Krymu przez Rosję miałby "ograniczony wpływ", zakłada spowolnienie wzrostu PKB do 1,1 proc. w 2014 r. wobec 1,3 proc. w 2013 roku, a następnie wzrost PKB o 1,3 proc. w 2015 roku.

25.03.2014 | Pierwsze rosyjskie firmy na skraju bankructwa
25.03.2014 | Pierwsze rosyjskie firmy na skraju bankructwaFakty TVN

Gotowy do wsparcia

Na początku marca Bank Światowy poinformował, że otrzymał wniosek o pomoc od tymczasowego rządu Ukrainy. W komunikacie BŚ zapewnia, że gotów jest wspierać reformy na Ukrainie i przeznaczyć na ten cel w 2014 r. do 3 mld USD.

W komunikacie podkreślono, że przed gospodarką Ukrainy stoją wielkie wyzwania, które wymagają zarówno pilnych działań w perspektywie krótkoterminowej, jak też trwałych reform w perspektywie średnio i długookresowej. "Priorytetowo trzeba traktować przywrócenie stabilności makroekonomicznej, wzmocnienie sektora bankowego, reformy sektora energetycznego, walkę z korupcją oraz poprawę kontroli i klimatu inwestycyjnego a także lepsze ukierunkowanie pomocy społecznej dla ubogich" – głosi komunikat. "Bank Światowy jest gotowy pomóc rządowi Ukrainy w określeniu oraz realizacji całościowego programu reform strukturalnych w celu sprostania tym wyzwaniom" - zapewniono w komunikacie.

Pilne potrzeby

Ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniały w lutym, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy na lata 2014-2015, aby uniknąć niewypłacalności.

Już pod koniec lutego nowe władze w Kijowie oficjalnie zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, licząc na około 15 mld dolarów pożyczki.

Autor: mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shiny Things CC BY

Pozostałe wiadomości