2 miesiące, żeby przekonać UE i zaoszczędzić miliardy

28.04 | - Polska nie rezygnuje z prób zmiany zaproponowanych przez Komisję Europejską zasad podziału darmowych limitów emisji CO2 - zapewniał w TVN CNBC minister środowiska Andrzej Kraszewski. Liczy, że uda się to załatwić zanim obejmiemy prezydencję w UE. Przyjęte przez KE zasady oznaczałyby dla polskiego przemysłu konieczność dokupowania pozwoleń pozwoleń.
Jak przekonać Unię?TVN CNBC

- Polska nie rezygnuje z prób zmiany zaproponowanych przez Komisję Europejską zasad podziału darmowych limitów emisji CO2 - zapewniał w TVN CNBC minister środowiska Andrzej Kraszewski. Liczy, że uda się to załatwić, zanim obejmiemy prezydencję w UE. Przyjęte przez KE zasady oznaczałyby dla polskiego przemysłu konieczność dokupowania pozwoleń pozwoleń. Ci, którzy się na to zdecydują najpewniej podwyższą ceny swoich produktów. Ci, którzy nie udźwigną ciężaru - upadną.

Eksperci od dawna ostrzegali, że unijny program ekologiczny może okazać się katastrofalny dla naszej gospodarki, której trudno będzie sprostać nowym wymaganiom. Każdy produkt, który powstaje bowiem przy udziale emisji dwutlenku węgla, podrożeje. Jednocześnie produkcja w wielu zakładach stanie się nieopłacalna, co niechybnie oznaczać będzie ich upadek, a w najlepszym razie przeniesienie się za np. wschodnią granicę. I jedno i drugie oznaczać może wzrost bezrobocia.

Zabójczy benchmark

Teraz słowo stało się ciałem. Zgodnie ze środową decyzją KE w latach 2013 - 2020 darmowe limity na emisję mają być przydzielane dla przemysłu krajów członkowskich według tzw. benchmarków, czyli poziomów emisji przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w UE. Następnie limity te (wyrażone w tonach CO2 na 1 produkt) będą przemnożone przez wielkość produkcji, co określi liczbę darmowych pozwoleń dla przedsiębiorstw przemysłowych. Brakujące pozwolenia firmy będą mogły kupić na rynku. Dzięki zamknięciu w latach 90. wielu "dymiących" zakładów polski przemysł wygląda pod tym względem dość dobrze. Możemy sobie nawet pozwolić na sprzedawanie praw do emisji za granicę. Jednak nowe zasady są dość ambitne i wyśrubowane. Kiedy wejdą w życie, to nasz przemysł, oparty głównie na węglu, będzie tym, który pozwolenia będzie musiał kupować. I słono za to płacić.

Minister nie składa broni

Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej, polskie przedsiębiorstwa w ciągu pięciu najbliższych lat będą mogły wyemitować 1 042,576 mln ton CO2. Rocznie będzie to 208,5 mln ton. Polska ubiegała się o 284,6 mln ton.

Chociaż sprawę formalnie można uznać za zamkniętą, to ministerstwo środowiska deklaruje, że jeszcze zamierza zawalczyć. Liczy, że ugra coś jeszcze przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji 1 lipca 2010 roku. - Rozstrzygnięcia powinny być bardzo szybko. Obejmując prezydencję w UE wchodzimy w bardzo zły okres dla załatwiania naszych polskich spraw. UE spodziewa się, że wtedy będziemy załatwiać sprawy całej Europy. Wtedy będzie źle widziane i niezwykle trudne załatwianie polskich spraw - mówił w TVN CNBC minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Dym w oczy

Również eksperci mówią jednym głosem - przyjęte przez KE przepisy są bardzo niekorzystne dla Polski. - My jesteśmy pierwsi na liście poszkodowanych, ale nie winowajców, bo my nie zawiniliśmy temu, że w Polsce jest bardzo wiele emisjogennego przemysłu. Tak ułożyła się nasza historia - mówi prof. Michał Kleiber ze Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Krzysztof Żmijewski i Janusz Steinhoff ze Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji o nowych przepisach/TVN CNBC
Krzysztof Żmijewski i Janusz Steinhoff ze Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji o nowych przepisach/TVN CNBC

Inny członek Rady, Janusz Steinhoff zastanawia się, czy ekologiczne ambicje Unii w ogóle mają sens. - Europa zapłaci za redukcję emisji CO2, natomiast poziom redukcji CO2 na świecie się nie zmniejszy, a nawet wzrośnie, ponieważ kraje, które nie pójdą w ślad za Europą będą zwiększały produkcję szczególnie tą energochłonną i zwiększały emisję CO2 - mówi.

Poza tym przepisy dotkną też ludzi zatrudnionych w przemyśle. Wiele zakładów, które nie poradzą sobie z nowym obciążeniem zostanie po prostu zamkniętych. - Wdrożenie pakietu klimatyczno energetycznego będzie miało istotny wpływ na poziom bezrobocia, na poziom PKB i trzeba mieć tą świadomość - tłumaczy Steinhoff.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24