10 najdroższych wpadek w biznesie

 
Manhattan sprzedano na garść świecidełekTVN24

Sprzedaż Manhattanu, Alaski czy systemu operacyjnego DOS to tylko niektóre z najbardziej nietrafionych decyzji biznesowych. Pamiętając o starej prawdzie, że warto uczyć się na błędach, a najlepiej na cudzych, miesięcznik "Forbes" stworzył listę 10 największych i najdroższych biznesowych wpadek w historii.

1. Ford Edsel - strata 2,5 mld USD

Listę otwiera Ford Edsel - pomysł motoryzacyjnego giganta z lat 50. Miał on być odpowiedzią na Cadillaca firmy General Motors. Okazało się jednak, że samochód jest zbyt podobny do innych modeli Forda. Ponadto, jego konstruktorzy nie trafili w panujący wówczas trend samochodów kompaktowych - Edsel był po prostu za duży. A do tego za drogi. Koniec końców, Ford "utopił" w Edselu 350 milionów dolarów. W dolarach z lat 50. Dziś jest to równowartość 2,5 mld USD. Produkcję Edsela, którego nazwano tak od imienia syna Henry'ego Forda - założyciela firmy - zakończono w listopadzie 1959 roku.

2. Telefon satelitarny Motoroli - 8 mld UDS

Na nieudanym pomyśle straciła także Motorola - ale ponad trzy razy więcej. Potentat na rynku telefonii w listopadzie 1998 roku rozpoczął projekt Iridium - był to mały telefon satelitarny. Powodem bankructwa, które spotkało Iridium już po 9 miesiącach, były "problemy z pozyskaniem użytkowników". A tych nie przybywało, ponieważ telefonia komórkowa stawała się coraz popularniejsza i to ona "zabiła" telefonię satelitarną. Motorolę ta "śmierć" kosztowała 8 mld dolarów.

3. Przekręty w Enronie - 93 mld USD

Na trzecim miejscu ze stratą 93 miliardów dolarów uplasowała się spółka energetyczna Enron, a dokładnie jej księgowi. Ukrywali oni gigantyczne straty spółki, które wyszły jednak na jaw w 2001 roku. Z lidera rynku Enron momentalnie przemienił się w bezwartościową firemkę. Bilans - 93 miliardy dolarów strat i kilka wyroków więzienia, nie wyłączając najwyższego kierownictwa firmy.

4. Sprzedaż Alaski - 100 mld USD

Nie tylko w XX wieku można było dużo stracić. Doskonałym tego przykładem jest car Aleksander II. Naraził on "Wielką Rosję" na stratę 100 miliardów dolarów, sprzedając za bezcen Alaskę. Spodziewając się, że zostanie mu ona odebrana siłą, zaproponował odkupienie Amerykanom Alaski za 7,2 mln USD, czyli niecałe dwa centy za akr. Tym sposobem car sprzedał ten bogaty w ropę i złoto teren - wyceniany dziś przez specjalistów z Cushman & Wakefield właśnie na 100 mld dolarów - za ułamek jego wartości, jako skutą lodem krainę. Co ciekawe, również Amerykanie nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, jak dobry interes ubili - przynajmniej na początku. Horace Greeley, znany dziennikarz New York Tribune twierdził, że Alaska to miejsce, w którym nie ma nic wartościowego prócz zwierząt, z których można zdzierać futro.

5. Interfejs graficzny Xeroksa - 107 mld USD

Choć cara można podejrzewać o poważne braki w wiedzy z zakresu ekonomii, aż trudno uwierzyć, że takie braki 30 lat temu mieli zarządzający jedną z największych firm w branży IT - Xerox. Właśnie w latach 70. w firmie powstały rewolucyjne dla technologii komputerowej rozwiązania - takie jak mysz komputerowa czy interfejs graficzny (GUI). Tego ostatniego firma jednak postanowiła nie wprowadzać na rynek, wychodząc z założenia, że nikt czegoś takiego nie kupi. Kilka lat później, kilku pracowników firmy Apple, w tym Steve Jobs, za wart milion dolarów pakiet akcji firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo mieli okazję przez trzy dni zapoznawać się z osiągnięciami Xeroksa. Wycieczka okazała się nadzwyczaj pouczająca - Jobs zastosował poznane, a wcześniej niezastosowane technologie, zarabiając na pomyśle Xeroksa 107 mld dolarów.

6. Fuzja AOL z Time-Warner - 196 mld USD

196 miliardów dolarów kosztowała fuzja Time Warner z AOL. Na początku 2000 roku jeden z największych portali internetowych - America Online (wart wówczas 108 mld dolarów) wchłonął giganta medialnego Time-Warner (wartego wtedy 111 mld USD). Jednak załamanie rynku i umacnianie się pozycji konkurentów: Google i Yahoo! doprowadziło do gigantycznych strat. AOL Time Warner poniósł w 2002 największą jednorazową stratę odnotowaną w historii - 99 mld dolarów.

7. Sprzedaż 86-DOS - 253 mld USD

Ponad dwukrotnie więcej niż Xerox na technologiach informacyjnych straciła niewielka spółka Seattle Computer Products. Jej 24-letni informatyk Tim Paterson pracował w 1980 roku przez cztery miesiące nad programem operacyjnym 86-DOS. Za 50 tys. dolarów system ten kupił Bill Gates. Łatwo się domyślić, że niedługo później, program nazywał się MS-DOS. Kiedy tylko Seattle Computer Products zorientowała się, co jej przeszło koło nosa, wystąpiła przeciwko Microsoftowi na drogę sądową. Firma Gatesa wypłaciła twórcom programu rekompensatę w wysokości 1 miliona dolarów, ale cóż to jest w porównaniu z 253 miliardami dolarów, które m.in. 86-DOS pozwolił zarobić gigantowi z Redmond.

8. Sprzedaż Luizjany - 750 mld USD

Car Mikołaj II nie był jedynym, który stracił krocie na sprzedaży terytorium. W 1803 roku Napoleon za 15 milionów dolarów - 3 centy za akr - sprzedał Stanom Zjednoczonym ówczesną Luizjanę (dziś to 15 różnych stanów na wschodnim wybrzeżu USA i dwie kanadyjskie prowincje). Cushman & Wakefield szacuje, że dziś ten obszar wart jest 750 miliardów dolarów.

9. Sprzedaż Manhattanu - 1 bln USD

Skąd mogli wiedzieć? - pyta retorycznie "Forbes". W 1626 roku autochtoni za garść świecidełek sprzedali Holendrom wyspę Manhattan - ok. 40 km kwadratowych, które przez wielu nowojorczyków postrzegane są dziś jako centrum wszechświata. Cushman & Wakefield wycenia, że obecnie ta ziemia warta jest okrągły bilion dolarów.

10. Wstrząs w światowej gospodarce - kalkulator się przegrzał...

Według Ruberta Mundella, zdobywcy ekonomicznej nagrody Nobla z 1999, "spartaczona polityka monetarna w latach 20. i 30. XX wieku spowodowała chroniczną defalcję i zdestabilizowała światowe finanse". W swojej książce "Naga Ekonomia" Mundell argumentuje: "Jeśli cena złota wzrosłaby pod koniec lat 20., albo gdyby największe banki centralne przeforsowały politykę stabilizacji cen, zamiast polegać na standardzie złota (zasada, wg której każdy dolar musiał mieć pokrycie w złocie - red.), nie byłoby Wielkiego Kryzysu, nazizmu, ani II wojny światowej". Nic dodać, nic ująć.

Źródło: "Forbes"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne, w tym największa - PGE, mocno tracą na wartości podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie. Wcześniej premier Donald Tusk stwierdził, że priorytetem spółek Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniego prądu, a nie maksymalizacja zysków.

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP