10 najdroższych wpadek w biznesie

 
Manhattan sprzedano na garść świecidełekTVN24

Sprzedaż Manhattanu, Alaski czy systemu operacyjnego DOS to tylko niektóre z najbardziej nietrafionych decyzji biznesowych. Pamiętając o starej prawdzie, że warto uczyć się na błędach, a najlepiej na cudzych, miesięcznik "Forbes" stworzył listę 10 największych i najdroższych biznesowych wpadek w historii.

1. Ford Edsel - strata 2,5 mld USD

Listę otwiera Ford Edsel - pomysł motoryzacyjnego giganta z lat 50. Miał on być odpowiedzią na Cadillaca firmy General Motors. Okazało się jednak, że samochód jest zbyt podobny do innych modeli Forda. Ponadto, jego konstruktorzy nie trafili w panujący wówczas trend samochodów kompaktowych - Edsel był po prostu za duży. A do tego za drogi. Koniec końców, Ford "utopił" w Edselu 350 milionów dolarów. W dolarach z lat 50. Dziś jest to równowartość 2,5 mld USD. Produkcję Edsela, którego nazwano tak od imienia syna Henry'ego Forda - założyciela firmy - zakończono w listopadzie 1959 roku.

2. Telefon satelitarny Motoroli - 8 mld UDS

Na nieudanym pomyśle straciła także Motorola - ale ponad trzy razy więcej. Potentat na rynku telefonii w listopadzie 1998 roku rozpoczął projekt Iridium - był to mały telefon satelitarny. Powodem bankructwa, które spotkało Iridium już po 9 miesiącach, były "problemy z pozyskaniem użytkowników". A tych nie przybywało, ponieważ telefonia komórkowa stawała się coraz popularniejsza i to ona "zabiła" telefonię satelitarną. Motorolę ta "śmierć" kosztowała 8 mld dolarów.

3. Przekręty w Enronie - 93 mld USD

Na trzecim miejscu ze stratą 93 miliardów dolarów uplasowała się spółka energetyczna Enron, a dokładnie jej księgowi. Ukrywali oni gigantyczne straty spółki, które wyszły jednak na jaw w 2001 roku. Z lidera rynku Enron momentalnie przemienił się w bezwartościową firemkę. Bilans - 93 miliardy dolarów strat i kilka wyroków więzienia, nie wyłączając najwyższego kierownictwa firmy.

4. Sprzedaż Alaski - 100 mld USD

Nie tylko w XX wieku można było dużo stracić. Doskonałym tego przykładem jest car Aleksander II. Naraził on "Wielką Rosję" na stratę 100 miliardów dolarów, sprzedając za bezcen Alaskę. Spodziewając się, że zostanie mu ona odebrana siłą, zaproponował odkupienie Amerykanom Alaski za 7,2 mln USD, czyli niecałe dwa centy za akr. Tym sposobem car sprzedał ten bogaty w ropę i złoto teren - wyceniany dziś przez specjalistów z Cushman & Wakefield właśnie na 100 mld dolarów - za ułamek jego wartości, jako skutą lodem krainę. Co ciekawe, również Amerykanie nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, jak dobry interes ubili - przynajmniej na początku. Horace Greeley, znany dziennikarz New York Tribune twierdził, że Alaska to miejsce, w którym nie ma nic wartościowego prócz zwierząt, z których można zdzierać futro.

5. Interfejs graficzny Xeroksa - 107 mld USD

Choć cara można podejrzewać o poważne braki w wiedzy z zakresu ekonomii, aż trudno uwierzyć, że takie braki 30 lat temu mieli zarządzający jedną z największych firm w branży IT - Xerox. Właśnie w latach 70. w firmie powstały rewolucyjne dla technologii komputerowej rozwiązania - takie jak mysz komputerowa czy interfejs graficzny (GUI). Tego ostatniego firma jednak postanowiła nie wprowadzać na rynek, wychodząc z założenia, że nikt czegoś takiego nie kupi. Kilka lat później, kilku pracowników firmy Apple, w tym Steve Jobs, za wart milion dolarów pakiet akcji firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo mieli okazję przez trzy dni zapoznawać się z osiągnięciami Xeroksa. Wycieczka okazała się nadzwyczaj pouczająca - Jobs zastosował poznane, a wcześniej niezastosowane technologie, zarabiając na pomyśle Xeroksa 107 mld dolarów.

6. Fuzja AOL z Time-Warner - 196 mld USD

196 miliardów dolarów kosztowała fuzja Time Warner z AOL. Na początku 2000 roku jeden z największych portali internetowych - America Online (wart wówczas 108 mld dolarów) wchłonął giganta medialnego Time-Warner (wartego wtedy 111 mld USD). Jednak załamanie rynku i umacnianie się pozycji konkurentów: Google i Yahoo! doprowadziło do gigantycznych strat. AOL Time Warner poniósł w 2002 największą jednorazową stratę odnotowaną w historii - 99 mld dolarów.

7. Sprzedaż 86-DOS - 253 mld USD

Ponad dwukrotnie więcej niż Xerox na technologiach informacyjnych straciła niewielka spółka Seattle Computer Products. Jej 24-letni informatyk Tim Paterson pracował w 1980 roku przez cztery miesiące nad programem operacyjnym 86-DOS. Za 50 tys. dolarów system ten kupił Bill Gates. Łatwo się domyślić, że niedługo później, program nazywał się MS-DOS. Kiedy tylko Seattle Computer Products zorientowała się, co jej przeszło koło nosa, wystąpiła przeciwko Microsoftowi na drogę sądową. Firma Gatesa wypłaciła twórcom programu rekompensatę w wysokości 1 miliona dolarów, ale cóż to jest w porównaniu z 253 miliardami dolarów, które m.in. 86-DOS pozwolił zarobić gigantowi z Redmond.

8. Sprzedaż Luizjany - 750 mld USD

Car Mikołaj II nie był jedynym, który stracił krocie na sprzedaży terytorium. W 1803 roku Napoleon za 15 milionów dolarów - 3 centy za akr - sprzedał Stanom Zjednoczonym ówczesną Luizjanę (dziś to 15 różnych stanów na wschodnim wybrzeżu USA i dwie kanadyjskie prowincje). Cushman & Wakefield szacuje, że dziś ten obszar wart jest 750 miliardów dolarów.

9. Sprzedaż Manhattanu - 1 bln USD

Skąd mogli wiedzieć? - pyta retorycznie "Forbes". W 1626 roku autochtoni za garść świecidełek sprzedali Holendrom wyspę Manhattan - ok. 40 km kwadratowych, które przez wielu nowojorczyków postrzegane są dziś jako centrum wszechświata. Cushman & Wakefield wycenia, że obecnie ta ziemia warta jest okrągły bilion dolarów.

10. Wstrząs w światowej gospodarce - kalkulator się przegrzał...

Według Ruberta Mundella, zdobywcy ekonomicznej nagrody Nobla z 1999, "spartaczona polityka monetarna w latach 20. i 30. XX wieku spowodowała chroniczną defalcję i zdestabilizowała światowe finanse". W swojej książce "Naga Ekonomia" Mundell argumentuje: "Jeśli cena złota wzrosłaby pod koniec lat 20., albo gdyby największe banki centralne przeforsowały politykę stabilizacji cen, zamiast polegać na standardzie złota (zasada, wg której każdy dolar musiał mieć pokrycie w złocie - red.), nie byłoby Wielkiego Kryzysu, nazizmu, ani II wojny światowej". Nic dodać, nic ująć.

Źródło: "Forbes"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl