Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters
Tego najbardziej obawiają się kierowcy
Tego najbardziej obawiają się kierowcyTVN Turbo
wideo 2/6
Tego najbardziej obawiają się kierowcyTVN Turbo

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Oddział Volkswagena, Skoda Auto Volkswagen India, przekazał także Wysokiemu Trybunałowi w Bombaju, że spór podatkowy zagraża inwestycjom spółki Volkswagen o wartości 1,5 miliarda dolarów w Indiach i szkodzi klimatowi dla inwestycji zagranicznych – wynika ze 105-stronicowego wniosku, który nie jest publiczny, ale dotarła do niego agencja Reutera.

Jak przypomina agencja sprawa dotyczy decyzji indyjskich władz z września 2024 roku. Wówczas nałożyły one karę finansową w wysokości 1,4 miliarda dolarów na Volkswagena za stosowanie strategii polegającej na importowaniu niektórych samochodów VW, Skody i Audi nie w całości, ale dzieleniu ich na wiele pojedynczych części w celu zapłaty niższego cła.

Indyjskie władze miały być świadome metod

Władze indyjskie twierdziły, że Volkswagen importował "prawie cały" samochód w stanie niezmontowanym, co podlega opodatkowaniu podatkiem w wysokości 30–35 proc. mającym zastosowanie w takich przypadkach, ale uchylał się od opłat, błędnie klasyfikując je jako "pojedyncze części" dostarczane w oddzielnych przesyłkach, płacąc jedynie 5-15 proc. podatku.

Volkswagen India broni się, że rząd Indii na bieżąco był informowany o sposobie w jaki działa firma i ich modelu "importu częściowego". Co więcej miał otrzymać w 2011 roku wyjaśnienia podatkowe potwierdzające zgodność z przepisami.

Decyzja podatkowa jest "całkowicie sprzeczna ze stanowiskiem rządu… (i) wystawia na ryzyko sam fundament wiary i zaufania, jakie zagraniczni inwestorzy chcieliby mieć w działaniach i zapewnieniach" administracji - stwierdzono w sądowym wniosku.

Indyjskie ministerstwo finansów i urząd celny, który wydał nakaz zapłaty, nie odpowiedzieli na prośby o komentarz poza normalnymi godzinami pracy. Oddział Volkswagena w Indiach stwierdził w oświadczeniu, że korzysta ze wszystkich środków prawnych, współpracując z władzami i nadal angażując się w zapewnienie "pełnej zgodności" ze wszystkimi przepisami globalnymi i lokalnymi. Rzecznik Volkswagena w Niemczech nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

shutterstock_2368705285
Największe żądanie podatku importowego w Indiach niepokoi VolkswagenaShutterstock

Kłopotliwy czas dla Volkswagena

Niemiecki producent samochodów to niewielki gracz na indyjskim rynku samochodowym, na który przypada 4 miliony sztuk rocznie, na którym jego marka Audi również pozostaje w tyle za konkurentami w segmencie luksusowym, takimi jak Mercedes i BMW.

Źródło rządowe powiedziało wcześniej agencji Reuters, że w przypadku przegrania sporu Volkswagen Indie będzie musiał zapłacić około 2,8 miliarda dolarów po nałożeniu kar. W latach 2023–24 VW India odnotował sprzedaż na poziomie 2,19 miliarda dolarów i zysk netto w wysokości 11 milionów dolarów.

Spór podatkowy pojawia się w momencie, gdy Volkswagen walczy wprowadzając cięcia kosztów, aby lepiej konkurować z chińskimi rywalami i radzić sobie ze słabym popytem w Europie. W grudniu ogłosił, że w Niemczech zwolni się w przyszłości 35 tysięcy miejsc pracy. Na swoim największym rynku, w Chinach, producent samochodów zapowiedział sprzedaż części swojej działalności.

Linia obrony Volkswagena

Volkswagen twierdzi, że nie jest zobowiązany do płacenia wyższych podatków, ponieważ nie importował części samochodowych w postaci pojedynczego "zestawu", lecz zamiast tego wysyłał je osobno, łącząc je z lokalnymi komponentami w celu wyprodukowania samochodu.

Aby wyjaśnić, czym jest "zestaw", odnosi się on do "praktycznej analogii" zakupu krzesła w internecie, które jest następnie dostarczane w jednej przesyłce zawierającej wszystkie części i mocowania potrzebne do montażu mebla.

W tej sprawie władze twierdziły, że lokalny oddział Volkswagena regularnie składał masowe zamówienia na samochody za pośrednictwem wewnętrznego oprogramowania, które łączyło go z dostawcami w Czechach, Niemczech, Meksyku i innych krajach.

Po złożeniu zamówienia oprogramowanie podzieliło je na "główne komponenty/części", po około 700–1500 sztuk na każdy pojazd, w zależności od modelu, które z czasem były wysyłane oddzielnie. Władze indyjskie stwierdziły, że był to "podstęp mający na celu odprawę towarów bez uiszczenia należnego cła".

W pozwie sądowym firma twierdzi, że "części nie są wykorzystywane wyłącznie do produkcji jednego konkretnego samochodu". Volkswagen India kwestionuje również rzekome nielegalne używanie oprogramowania, argumentując, że pomaga ono dealerom jedynie w przekazywaniu zamówień na samochody, dzięki czemu mogą śledzić "popyt konsumencki na poziomie makro".

Wysokie podatki i przedłużające się spory prawne często były bolączką zagranicznych firm w Indiach, również Tesla publicznie narzeka na wysokie podatki od importowanych pojazdów elektrycznych. Jak stwierdziła firma to obwieszczenie podatkowe "zadaje poważny cios” szeroko reklamowanej "polityce ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w Indiach dla inwestorów zagranicznych".

Rozprawa w sprawie Wysokiego Trybunału w Bombaju ma rozpocząć się 5 lutego.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP