Przedsiębiorstwa Cegielski-Poznań oraz Ursus zawarły w Hanowerze porozumienie dotyczące współpracy przy opracowywaniu dostawczego samochodu elektrycznego o masie do 3,5 tony. Cegielski ma opracować i wdrożyć innowacyjny napęd elektryczny, a Ursus zaprojektować i wyprodukować pojazd. Jego prototyp zaprezentowano podczas targów w Niemczech.
Samochód o nazwie ELVI, zaprezentowany w Hanowerze, ma mieć dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Pomieści trzy osoby, a jego ładowność to 1100 kilogramów.
Szybkie ładowanie
Zasięg na jednym ładowaniu baterii to około 150 km, a prędkość maksymalna wynosi 100 km/h. Co ważne, baterie litowo jonowe oferują możliwość szybkiego doładowania do 90 procent pojemności w czasie zaledwie 15 minut.
Wysokość pojazdu wynosi około dwa metry, czyli tyle, aby mógł on bez problemu wjechać na parking podziemny, znajdujący się na przykład w centrum handlowym.
Jeśli chodzi o silnik, to w grę wchodzą dwie opcje. Pierwsza zakłada umiejscowienie silnika centralnie. W takim przypadku będzie on dysponował mocą 60-70 kW (około 100 KM). Natomiast drugie rozwiązanie polega na rozłożeniu mocy na dwa silniki, każdy o mocy 35 kW. Pojazd ma być produkowany w Lublinie. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy produkcja. Na razie Ursus skupia się nad pracami nad prototypem.
Zachęty dla kupujących
Uroczystość podpisania umowy między Cegielskim a Ursusem odbyła się przy udziale wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
Budowa pojazdów o napędzie elektrycznym jest wpisana w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz plan rozwoju elektromobilności. Zakłada on m.in., że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Jak poinformowało w poniedziałek ministerstwo energii na Twitterze "za pięć lat cena samochodu elektrycznego zrówna się ze spalinowym". Resort dodał też, że planuje zachęty dla nabywców samochodów elektrycznych.
Za 5 lat cena #samochódelektryczny zrówna się ze spalinowym.W okresie przejściowym przewidujemy zachęty dla nabywców @KurtykaMichal #HM17PL pic.twitter.com/pDs20TcitR
— Ministerstwo Energii (@MinEnergii) 24 kwietnia 2017
Projekt Ursusa to nie jedyny pomysł na elektryczne auto z Polski:
Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Usrus